„Био је то мали расистички рат. Било је више од 2.000 навијача хрватске репрезентације, пијаних и наркотозираних, идентификованих са усташтвом и једном једином поруком – убиј Србина. Услови су били поптпуно нерегуларни, све време су летеле каменице и флаше, а било је само педесетак полицајаца“, овако је пре 20 година говорио за Данас Борис Тадић, тадашњи министар одбране Србије и Црне Горе о финалној ватерполо утакмици Европског шампионата која се одиграла у Крању 2003. године између репрезентација Хрватске и Србије и Црне Горе
Све време утакмице, како је навео Тадић који је присуствовао мечу, навијачи хрватске репрезентације прескакали су ограду, а најмање хиљаду ушло их је без карата. У једном тренутку су се и међусобно потукли.
– Два пута смо се евакуисали са трибина, а по завршетку утакмице, поред базена, док смо прослављали победу, погођен сам каменом у груди. Нисам се тукао, али објективно сам био физички угрожен, што је са дипломатског аспекта незамисливо. Нисам добио никакво извињење званичника Словеније. Ја сам био председник Организационог одбора ФИНА купа и знам да је за организацију великог ватерполо такмичења потребно искуство. То Словенија нема – навео је Тадић тада.
Ватерполисти СЦГ победили су Хрватску са 9:8 и тиме одбранили европску титулу из Будимпеште. Данас је писао да су „плави“ током целог меча блли у резултатском заостатку (у једном тренутку 7:4 за Хрватску), да би тек у продужетку први пут повели и сачували вођство до краја.
„Много смо јаки, много смо јаки“, орило се из грла Шефика, Куљача, Никића, Удовичића, Савића, Икодиновића, Јеленића, Гојковића, Ћирића, Шапића, Вујасиновића, Јокића, Злоковића, Филиповића, селектора Ненада Манојловића и његових помоћника“, пренео је Данасов специјални извештач. Због нереда са трибина, додела медаља уследила је касније у хотелу. Дилеме око првог стрелца, како је писао Данас, није било ни пре утакмице. У мечу одлуке Александар Шапић, сада градоначелник Београда постигао је четири поготка, укупно је имао 24, што га је кандидовало за ову ласкаву титулу.
Велики број хрватских навијача није могао да поднесе пораз, па је направио прави хаос на трибинама а касније и по целом граду. У дивљању на трибинама Никола Куљача је био повређен, али је повреда главе била брзо санирана. Међутим, како пише наш лист, нереди у Крању трајали су цео дан. Хрватски навијачи обрачунавали су се са свим што би им се нашло на путу, стално извикујући „Уби, уби Србина“.
„Специјалне јединице словеначке полиције реаговале су тек када су хулигани почели да бацају столице у базен и када су кренули ка новинарској ложи где су се налазили извештачи из СЦГ“, наводи наш лист.
Одмах по завршетку финалне утакмице колоне навијача упутило се ка центру Београда, како би, већ традиционално прославили нову шампионску титулу, а због свега што се догодило „у секунди је донета одлука“ да се играчи и новинари превезу авионом за Београд.
Исте вечери потез од Славије до Калемегдана био је препун навијача, улицама су кружили аутомобили који су сиренама поздрављали успех ватерполиста. Процењено је да је било око 25.000 љиди на улицама, од којих је једна група од 5.000 до 6.000 кренула ка хрватској амбасади узвикујући „Србија, Србија“ и „Убиј, закољи да Хрват не постоји“. Гађали су прозоре, ломили жардињере, а један младић попео се на балкон амбасаде где је поломио хрватски грб и покушао да запали заставу, али је на крају одустао па хрватску заставу заменио српском.
Тадић је апеловао да хрватска амбасада мора да се заштити.
„Та дивљаштва са враћањем на четнике и усташе морају да се прекину, иначе свему томе нема краја“, поручио је Тадић у телегонском разговору за агенцију Бета.
Према његовим речима, и поред изгреда хрватских навијача између репрезентативаца СЦГ и Хрватске није било конфликата.
Славило се и у Подгорици, Бањалуци, а на централном градском тргу у Новом Саду где се окупило било око 5.000 славље је прерасло у дивљаштво, због чега је ужи центар града био демолиран.
Сутрадан је на насловној страни Данаса освануо главни наслов „Хулигани разбијали и пљачкали“, о неславном завршетку 26. Европског првенства у ватерполу. Београдска полиција саопштила је да је 33 особе привела због нереда и уништавања државних обележја на амбасади Хрватске. У масовној тучи на базену, након финалног ватерполо меча у Крању повређено је 14 полицајаца, а исто толико особа је ухапшено. Тадашњи хрватски министар иностраних послова Тонино Пицула отказао је планирану посету Црној Гори, а амбасади Србије и Црне Горе у Загребу уручена је протесна нота.
„По ко зна који пут видели смо да спортска победа може да буде пораз за оне које у њој остану без достојанства, пристојности, поштовања и наравно самопоштовања“, поручила је Радмила Хрустановић из улоге градоначелнице Београда, која се извињавала Хрватској због напада грађана на хравтску амбасаду у Београду.
Златне момке испред Скупштине СЦГ дочекало је око 10.000 људи, а једна од порука на транспаренту гласила је „Момци, хвала за највеће срце у базену“.
Обраћајући се окупљеном народу капитен ватерполо репрезентације Влада Вујасиновић рекао је, том приликом, да нико од играча није раније играо у онаквом „паклу“, а да су „плави“ у финалу пружили можда најлошију партију, јер су услови за игру били „немогући“.
У рубрици Личност Данас завршио је „Горостас међу стативама“ како је Олгица Николић описала Дениса Шефика, најбољег чувара мреже 26. ЕП у Крању, који је био „хладан као лед у моментима када је горело на све стране“.
Посебно је, како се наводи, импоновала ментална снага момка који се крањском ролом промовисао у наследника легендарног Александра Шоштара.
Р. Марковић
Извор: Данас