Студенткиње и студенти не траће време док су факултети у блокади. У претходним недељама организовали су низ трибина и предавања, користили своја стручна знања за различите анализе, организовали хуманитарне акције и показали завидан ниво креативности и технике у уметничким радовима. Сва своја знања студенти усмеравају да одговоре на друштвене проблеме са којима смо сви суочени.
Студенти су у блокадама већ скоро 20 дана и одлучни су да не одустану док сви њихови захтеви не буду испуњени. У међувремену, све своје ресурсе користе да расветле друштвену и политичку слику у којој смо се нашли. Кроз анализе, критике, ликовне радове и видео садржаје студенткиње и студенти нам свима предочавају да их нико не може слагати нити манипулисати њима јер они имају нешто што им се не може одузети – а то је знање.
Анализе
Студенти и студенткиње примењене математике на Природно-математичком факултету у Новом Саду анализирали су податке о „повољним“ кредитима за младе које је презентовао Александар Вучић, председник Републике Србије. Њихов закључак је да су ови кредити и даље веома неповољни.
„За услове кредита које је ,неко’ обећао – млади ће након куповине стана вредног 75.000 ЕУР, након 40 година отплатити више од два оваква стана, односно платиће банци више од 150.000 ЕУР. Кредит ће бити субвенционисани само првих неколико година, да би потом према рати коју је ,неко’ навео у свом примеру – годишња каматна стопа на ове кредите била преко 5%, што овај кредит чини прилично скупим и у Србији, а поготово у односу на већину осталих европских земаља где је каматна стопа и до 2% нижа“, наводе студенти ПМФ-а.
Како студенти додају, према доступним подацима, за овај износ је могуће купити стан око 25 м2 или 30 м2 на седмом спрату, где лифт иде само до петог. Ако млади желе, могу купити и стан од око 35 м2, али на самој периферији града.
„Дакле, и ово обећање, као и већина других, је само шарена лажа – представа за широке масе. Али чак и да се станови деле бесплатно, студенти не би одступили од захтева, јер се образ не продаје никада“, закључују студенти ПМФ-а.
Студенти новосадског Факултета техничких наука (ФТН) су анализирали су документацију која је објављена на сајту Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, као и на сајту Владе Србије, о чему сте раније могли да читате на Машини. Објављена документација није потпуна, није оверена и није у форми коју прописује Правилник о поступку спровођења обједињене процедуре електронским путем, закључили су студенти ФТН.
До истих закључака су дошли и студенти Грађевинског факултета у Београду.
Трибине и предавања
Студенткиње и студенти Електротехничког факултета у Београду организовали су предавање под називом „Истина о пројекту Јадар“ на ком је говорио проф. др Слободан Вукосавић. Због великог интересовања оно је одржано чак два пута.
Филозофски факултет у Новом Саду из себе има низ трибина, а једна од њих је и „Извештавање о људским правима” са новинаркама и новинарима Драганом Прицом Ковачевић, Петром Клаићем и Вањом Ђурић. Недавно су угостили и редитеља Желимира Жилника са којим су разговарали након пројекције филма „Липањска гибања“ о студентским демонстрацијама 1968.
Правни факултет у Београду организовао је разна предавања, а једно од наредних је „Која су наша права за време протеста и блокаде?“, на ком ће говорити др Танасије Маринковић, професор Правног факултета.
Студенткиње и студенти Грађевинског факултета Универзитета у Београду организовали су радионицу анализирања јавно доступне документације везане за пад надстрешнице у Новом Саду уз помоћ професорке овог факултета, 20. децембра.
Ово су само неке од радионица и трибина које су покренули студенткиње и студенти у блокади. Они свакодневно налазе начине за дељење знања међу струкама и оплемењивање проведеног времена у блокади на друштвено ангажован начин.
Студентско стваралаштво
Свако ко користи друштвене мреже могао је да види изванредне снимке студенткиња и студената Факултета драмских уметности (ФДУ) Универзитета уметности у Београду. Вештине снимања, звука, монтаже и режије искористили су да покажу зашто су блокаде почеле, шта захтевају и шта се у претходним данима дешавало. Све њихове пројекте можете видети на званичној Инстаграм страници студената ФДУ, @sviublokade.fdu.
FLUX – пројекат који је до сада био иницијатива Катедре за менаџмент и продукцију позоришта, радија и културе, постао је званични глас свих студената ФДУ у виду Флукс подкаста. Сада се баве актуелним дешавањима, друштвеним питањима и деле важне информације. Како ова платформа није само информативан, већ и креативан простор за изражавање, музика остаје његов саставни део.
Више факултета је током блокада покренуло часописе у којима излажу прозу, поезију, ликовне радове и друге садржаје. Студенткиње и студенти Факултета драмских уметности су први покренули студентске новине „blokAduuu“. Прва три издања ових новина можете пронаћи на овом линку.
Студенткиње и студенти Филолошког факултета су основали „Филоблок“, а његово прво издање можете пронаћи на овом линку. Иако настао на иницијативу студената Филолошког факултета Универзитета у Београду, часопис „Филоблок“ намењен је свим студентима. „Позивају се студенти свих универзитета, факултета и виших школа, као и ученици средњих школа да шаљу своје радове, било ког формата (поезија, проза, есеји, цртице, извештаји, цртежи, фотографије) на мејл filoblok.radovi@gmail.com“, наводи се на сајту „Филоблока“.
Филозофски факултет је основао „Глас блокаде“, а први број који је изашао данас је студентима подељен у штампаном издању на факултету.
Хуманитарне акције
Иако су све академске активности обустављене, од самог почетка блокада факултета студенткиње и студенти више факултета учествовали су и организовали различите хуманитарне акције. До сада су организоване акције давања крви на факултетима, прављења новогодишњих пакетића за децу, потписивања петиција и др.
Филолошки, Биолошки и Географски факултети тренутно прикупљају донације за удружење „Центар за интеграцију младих“ и „Увек са децом“ – удружење за борбу против рака код деце.
Студенти Факултета спорта и физичког васпитања Универзитета у Београду позивају студенте, професоре и грађане на акцију извеславања 15.000 км у помен жртвама пада надстрешнице у Новом Саду. Веслаће се на веслачким ергометрима на четири локације на факултетима Универзитета у Београду, и то на: Факултету спорта и физичког васпитања, Филозофском факултету, Машинском факултету и Факултет политичких наука, од 8h до 20h. Предвиђену километражу треба остварити у периоду од 20.12. до 30.12. Иницијатива за акцију покренута је на предмету Теорија и методика веслања, Факултета спорта и физичког васпитања Универзитета у Београду.
Извор: Машина