Када амерички политичари држе предавања другим земљама о „репресији“, они увијек воле да кажу да „репресија храни иновације“ и да не можете увијек држати поклопац на стварима. Па, исто важи и овдје. Кампања Сједињених Америчких Држава за сузбијање кинеског технолошког развоја може само да потакне кинеске иновације.
Према Блумберговом извјештају од 5. јула, амерички званичници гурају Холандију да забрани АСМЛ Холдинг ХВ да продаје главну технологију која је неопходна за производњу великог дијела свјетских чипова Кини. АСМЛ већ није у могућности да испоручи најнапредније алате у Кину. Нова забрана, ако се са њом договоре Холанђани, спријечила би компанију да испоручи старије системе дубоке ултраљубичасте литографије у Кину. Ови ДУВ литографски системи су најчешће коришћене машине за прављење мање напредних чипова за аутомобиле, телефоне, рачунаре и роботе.
У извјештајима се каже да амерички званичници такође покушавају да натјерају Јапан да спријечи истој технологији да стигне до кинеских произвођача чипова.
Када амерички политичари држе предавања другим земљама о „репресији“, они увијек воле да кажу да „репресија храни иновације“ и да не можете увијек држати поклопац на стварима. Па, исто важи и овдје. Кампања Сједињених Америчких Држава за сузбијање кинеског технолошког развоја може само да потакне кинеске иновације.
Циљ САД-а је једноставан – спријечити Кину да заузме више мјеста у индустрији полупроводника и обезбједити да кинески „национални шампиони“ не постану свјетски шампиони. То је била стратегија за двије узастопне администрације. Доналд Трамп је покренуо рат против Хуавеја, СМИЦ-а и других. Џо Бајден га је наслиједио и наставио битку.
САД је требало да знају боље само по посљедицама ових конфронтација. Кина има најбрже растућу индустрију чипова на свијету. Упркос вјетровима са Запада, 19 од 20 најбрже растућих произвођача чипова у посљедња четири квартала долази из Кине, према Блумберговом извјештају крајем јуна. Годину раније на листи је било само осам кинеских компанија. Подаци Асоцијације полупроводничке индустрије показују да је 2020. продаја полупроводничких уређаја у Кини била близу 40 милијарди долара, што је чинило 9 одсто глобалног тржишта, одмах иза Јапана и 10 одсто тржишног удјела у ЕУ.
Наравно, АСМЛ-ови производи су фундаментални за произвођаче чипова, посебно са скоро монополским статусом на производњу литографских система. Али лекције су морале бити јасне: репресија храни иновације. Ако Америка потискује кинеску технологију тако што јој спречава да набави опрему од других, Кина ће пронаћи начин да је производи код куће.
Права штета би, међутим, била за Америку и сопствене „савезнике“ Америке. Кинеско копно је треће највеће тржиште АСМЛ-а, које чини око 16 одсто продаје компаније у 2021. години, што је еквивалентно 2,1 милијарди евра. Према Блумберговом извјештају, вриједност акција АСМЛ-а у САД пала је за 7,2 одсто. Ју-Ес Њуз истичу да су америчке компаније за производњу чипова Lam Research и Applied Materials изгубиле 3,6 одсто, односно 2,4 одсто након што је прича избила.
Са индустријом готово монополског статуса АСМЛ-а, међународне компаније као што су Интел и Самсунг које зависе од АСМЛ-ових машина за производњу чипова такође могу да се суоче са негативним утицајима. Како је то описао Ројтерс, забрана би могла „погоршати глобални недостатак полупроводника“.
Кина је трећи највећи трговински партнер Холандије са обимом трговине већим од 110 милијарди долара у 2021. Порастао је за скоро 27 одсто у односу на 2020. Међу чланицама ЕУ, Холандија је била највећи увозник робе из Кине 2021. Холандски премијер је након овогодишњег самита ЕУ отворено рекао да се противи преиспитивању трговинских односа са Кином због политике Кине у Хонг Конгу и Синђијангу. И уз признавање америчке превласти, залагао се и за независнију европску политику према Кини.
Притиском САД-а на Холандију да пристане на ову антикинеску стратегију доводе односе Кине и Холандије у опасност, док насилно увлаче Холандију у свој табор. Чак и док САД разматрају укидање неких трговинских санкција Кини како би помогле сопственим економским проблемима, оне и даље жртвују добробит и бенефиције својих савезника да би оствариле своје геополитичке циљеве.
Холандија треба да јасно види планове САД-а и да добробит Холанђана стави изнад игре моћи Вашингтона. Након америчког диктата ово би могло само наштетити самој Холандији.
Извор: CGTN