Пише: Редакција
„То што је Милатовићу био лош рејтинг у Подгорици не треба никога да завара. Он уколико сјутра изађе са изјавом да неће са ДПС-ом, и каже да ће да брани демократске принципе, њему рејтинг може да почне да расте, и онда би могао да се врати на позицију корективног фактора. Што дуже буде држао бираче у конфузији он ризикује да уђе у поништавање изборног легитимитета, а то је 220 хиљада анти-ДПС гласова који су га на ту функцију довели“, казао је аналитичар Лука Радоњић у емисији „Слободна зона“.
Радоњић наглашава да Милатовић политички не би добио ништа чак и уколико би ПЕС и ЗБЦГ прихватили Луку Ракчевића као кандидата за градоначелника, осим што би дошао у ситуацију да поред приче о залагању за демократију, за градоначелника буде изабран човјек који долази из странке која вриједи, према мишљењу грађана, 2 мандата у Главном граду.
„Оно што је битно је да Подгорица изађе из политичких калкулација у које се ушло од 2020. године, а то је да неко ко освоји 5% или 10% каже да има право да да градоначеника. Ако се политика у Црној Гори претвори у уцјене то ће бити јако опасно по демократију; и у том смислу, ко год буде одбио уцјене, макар то био и ДПС, тај ће бити бранилац демократских принципа и изборне воље“, јасан је Радоњић.
Радоњић каже да је листа коју је предводио Лука Ракчевић несумњиво имала медијску подршку, али да је ово ипак једно добро искуство за ту коалицију да виде да медијска подршка може да умањи гласове вашем противнику али не може да их доведе вама. То не могу чак ни Фокс њуз да ураде за Трампа или Си-Ен-Ен за Kамалу Харис, примјећује Радоњић.
ПЕС и Демократе остварили дјелимични успјех
Kада је у питању коалиција ПЕС–Демократе, Радоњић каже да је то био логичан потез, јер се ради о странкама које гравитирају центру у покушају да заузму тај дио политичког спектра и спријече налет коалиције коју је предводио Милатовић.
„Тај спој је и програмски био логичан. Међутим, све оно што се дешавало везано за покрет Европа сад је извјесно довело до стварања апстинената или бојкоташа. Углавном, људи су били разочарани због чињенице да је дошло до свађе између Милатовића и Спајића, за коју није јасно шта је њена политичка садржина, већ већини људи изгледа као лични сукоб, а гласачи немају толеранцију за лични сукоб“, каже Радоњић.
Он ипак напомиње да када су у фокусу мандати, ПЕС и Демократе су стабилизовали бројке, па се може казати да се и у овом случају ради о дјелимичном успјеху, јер та коалиција у смислу процената и мандата није подбацила, а посебно ако се компарира у односу на своје дојучерашње савезнике.
За будућност Подгорице у позицији да буде стожер власти
Kада је ријеч о коалицији За будућност Подгорице, Радонић сматра да је од чињенице да је у претходном сазиву локалног парламенра та коалиција имала 11 мандата док сада има 13, важнија чињеница да та коалиција показује политичку кондицију.
„Мислим да је др Боровинић Бојовић дала најбољи опис резултата коалиције коју је предводила, а коју је назвала ‘јаком политичком кондицијом‘. Ова кампања за разлику од претходних некада бившег ДФ-а, је била прилично тиха и фокусирана, и сматрам да је њихов коалициони капацитет одговарајући да буду стожер власти, јер је стицај околности такав да су премијер и предсједника државе још увијек у сукобу“, каже Радоњић.
Он наглашава да је за ову коалицију веома важно што је у Главном граду прешла границу од 20% подршке, што је показатељ озбиљног тренда, и што су у Подгорици, како каже, поново окупили све конституенте оне велике коалиције која је 2020.године узела 33 одсто.