Манифестација “Неђеља архива” биће одржана од 29. маја до 2. јуна у свим архивским одсјецима широм државе, уз рекордан број програма, најављено је на конференцији за новинаре која је одржана у Државном архиву на Цетињу. Kако каже Данило Мрваљевић, в.д директора те институције, циљ је промоција архивског наслјеђа и подизања свијести о значају архива и архивске дјелатности – непроцјенљивог блага које се чува у Државном архиву.
„Желимо да привучемо и млађе грађане па ћемо организовати посјете ученика основних и средњих школа и студентата, а за 2. јун је планиран Дан отворених врата. Поред тога планиране су изложбе и презентације а почињемо 29. маја у Подгорици гдје ће у 12 сати бити отворена фотодокументарна изложба “Просвјета у Подгорици” у КИЦ-у “Будо Томовић”. Истог дана у градској кући у Никшићу у 19 сати биће уприличена промоција Зборника докумената “Извјештаји Митра Бакића – црногорског посланика у Цариграду 1885-1887-књига I”. Рад на овом пројекту започео је покојини Предраг Вукић – историчар који је на њему радио све до 2019. године. Рад су наставили наше колеге Вукота Вукотић и Срђан Пејовић који су проширили издвојене извјештаје, чиме је комплетиран садржај извјештаја посланика Бакића за вријеме његовог првог мандата у османској царевини. Овим је отпочео процес израде едиције “Извјештаји црногорских посланика у Цариграду” па ће наредног мјесеца бити објављени и “Извјештаји Митра Бакића II“, навео је Мрваљевић.
Он је најавио и да ће 30. маја бити упричена фотодокуметарна изложба на Цетињу “ЕИ “Обод” – Омаж Петру Синановићу–Нагибу, а у Пљевљима у подне биће уприличено отварање реновираних просторија Архивског одсјека.
„У Улцињу у подне у Центру за културу у подне биће отворена изложба “Развој школства у Улцињу кроз архивска документа и фотографије. Архивски одсјек у Бару припремио је интернет изложбу “СНО –Срески Народни Одбор Бар (1945-1995.), док је одсијек у Котору припремио поставку изложбе Личног фонда Анастаса Боцарића. Најзаначајнији догађај овогодишње манифестације је научно стручни скуп “Милош Милошевић и културна традиција Боке” који ће бити одржан 1. и 2.јуна у Котору”“, указао је Мрваљевић.
Представница организационог одбора скупа Јелена Вукасовић из которског музеја нагласила је како је Милош Милошевић човјек који је својом изузетношћу и постигнућима задужио, како Котор и Боку Которску, тако и Црну Гору.
„Тешко је замислити да је неко познавао боље Котор кроз вјекове од Милоша Милошевића. Лако је потекао из капетанске породице, свој живот је везао за науку и струку и дуги низ година био директор которског Историјског архива. Факултетске дипломе права и романистике донио је из Падове и Београда, докторску тезу одбранио у Задру, а архивистику специјализирао у Паризу. Био је и дио тима који је 1979. године написао номинациони документ за упис природног и културно-историјског подручија Котора на УНЕСКО Листу свјетске природне и културне баштине. Пребирајући по архивским страницама издвајао је свако слово и свако свједочанство о постигнућу нашег града и околностима у којима се развијао“, појаснила је Вукасовић.
Најавила је да ће на скупу говорити више од 30 људи од струке и науке из земље и иностранства.
„Намјера је да јавности представимо теме везане за рад Милошевића, али и Боку Которску – њена достигнућа у домену архивистике, библиотекарства, музеологије, поморства, историје, заштите културне баштине, умјетности и пјесниства. Скуп ће бити одржан у Цркви Светог Духа у Старом граду, уз слободан улаз за све које занимају најављене теме. Најављујемо га први пут у нади да ће ова манифестација постати редовна и традиционална“, рекла је Милошевић. Организатор “Неђеље архива“ је Државни архив Црне Горе уз сарадњу партнерских институција и организација.
Извор: Ртцг