Пише: Предраг Зечевић, економски аналитичар
Ограничавање цијена љекова
Министар здравља, Војислав Шимун, дао је позитивно мишљење на предлог посланика ПЕС-а Дане Марковића и Драгане Вучевић о допуни Закона о љековима. Ова иницијатива има за циљ да се ограниче цијене љекова који се издају на рецепт, а нијесу на основној и доплатној листи. Тренутно, цијене ових љекова у Црној Гори значајно премашују оне у региону, што отежава њихов приступ пацијентима с нижом платежном моћи. Ова мјера ће омогућити већу доступност есенцијалних љекова и смањити финансијски притисак на грађане.
Према извјештајима из претходних година, удио љекова који се издају на терет буџета у укупној финансијској потрошњи износи око 80%, док 20% грађани плаћају из свог џепа. То показује значајан притисак на кућне буџете грађана, посебно у ситуацији када љекови на „негативној листи“ немају ограничење цијене и њихове цијене често зависе од тржишних услова.
Цијене љекова са позитивне листе формирају се према просјеку цијена у референтним земљама које држава бира према приступачности цијена љекова. Као корективни фактор узима се и величина тржишта тих земаља, јер већа тржишта често омогућавају ниже цијене. На другој страни, љекови који нису на листи имају цијене које произвођачи формирају самостално, без регулације од стране државе, што неријетко води до њиховог високог нивоа.
Заустављање велетрговачког картела
Инфлација у октобру 2024. остала је на нули, док је годишња инфлација износила 1,2%, што указује на стабилизацију цијена основних производа. Ова стабилност приписује се акцији Владе “Лимитиране цијене” против махом велетрговачког картела, који укључује поједине трговачке ланце.
Они су, према сумњама аналитичара, договарали цијене на штету потрошача. Агенција за заштиту конкуренције (АЗК) свјесна је ових активности и позвана је на снажнију интервенцију.
Банкарски сектор и рекордни профити
Банкарски сектор у Црној Гори остварио је изванредне резултате у првих девет мјесеци 2024. године. Укупан профит банака износио је 136 милиона еура, што је највише у историји. Ове бројке постављају питање о праведности у банкарском пословању, док грађани плаћају високе накнаде и каматне стопе.
Италијански модел као инспирација
Италијанска премијерка Мелони одлучна је да уведе порез на екстрапрофите банака од 40%, намијењен финансирању фонда за подршку младима у куповини прве некретнине. Ова одлука, иако изазовна, доноси значајну корист друштву. Црна Гора може слиједити овај примјер како би смањила друштвене неједнакости и омогућила праведније услове за све грађане.
Што даље
Влада Црне Горе и ПЕС предузимају значајне кораке у борби против фармацеутских и велетрговачких картела. Стабилизација инфлације у октобру потврђује успјех мјера против велетрговачког картела.
Сљедећи корак треба бити обрачун с банкарским сектором и опорезивање екстрапрофита, уз улагање прикупљених средстава у фондове за младе и угрожене групе.
Инспирација за ову борбу може бити италијански модел, који показује да су овакве мјере не само оствариве већ и друштвено корисне.
Извор: РТЦГ