Педро Санчез, (Фото: Bloomberg)
Договор владајуће Шпанске социјалистичке партије и странке десног центра „Заједно за Каталонију” уследио је након напетих преговора и захтева за амнестију
Педро Санчез, (Фото: Bloomberg)
Узавреле су страсти у Шпанији и тек ће ескалирати у растрзаном друштву, иако је бивши социјалистички премијер успео да коалиционим споразумом прекине политичку кризу која траје од избора у јулу. Педро Санчез је на корак од још једног мандата након што је његова Социјалистичка партија осигурала подршку каталонских сепаратиста у замену за помиловање свих учесника незаконитог и неуспелог референдума о регионалној независности пре шест година. Договор владајуће Шпанске социјалистичке партије и странке десног центра „Заједно за Каталонију” уследио је након интензивних и напетих преговора и захтева за амнестијом, што је изазвало уличне протесте, поделе у друштву, али и негодовање Брисела.
Влада ће бити формирана, али криза није окончана. Последице избора на којима нико није освојио потребну већину за формирање владе и политичког вакуума који је уследио месецима након тога, видљиве су на улицама већих шпанских градова, на којима демонстранти изражавају гнев због политичке ситуације. Протесте подстиче и распламсава конзервативна Народна партија, која је пре Санчеза (с обзиром на то да је на изборима добила највише гласова) имала прилику да оформи коалициону владу. У томе, ипак, није успела па су мандат добили социјалисти. Анимозитет између деснице и левице прелива се на улице, где је у четвртак, када је изашао из свог стана, у Мадриду рањен десничарски политичар Алехандро Видас Квадрас, бивши лидер Народне партије и један од оснивача екстремнодесничарског Вокса. Човек на мотору пуцао му је у главу. „Паис” извештава да починилац није ухваћен, а да Квадрас није животно угрожен.
Догађај је трагичан али има бољи епилог у односу на онај у Енглеској 2016, кад је у јеку запаљиве кампање о брегзиту убијена лабуристичка посланица Џо Кокс, која се залагала за останак Острва у ЕУ. Брегзит и даље дубоко дели друштво и тако ће бити још дуго. Рекло би се да је и Шпанија „на танком леду”, јер би могло да се покаже како су социјалисти платили високу цену да би остали на власти.
Након што је споразум у четвртак објављен, из Шпанске социјалистичке партије рекли су да су обезбедили „историјску прилику да се реши сукоб и да не дозволе да прошлост одређује будућност”. Јавност је обавештена да ће се предложени закон о амнестији наћи пред парламентом и да ће нова влада, коју ће предводити социјалисти, бити снажна алтернатива десничарском крилу. Форсирају причу о одбрани Шпаније од деснице, нових избора, помиловање као пут ка уједињењу и одбрани суживота. Међутим, мало им ко верује. Сондаже јавног мњења крајем септембра показале су да се 70 одсто Шпанаца противи амнестији. Дешавања из 2017. и даље су свежа и болна тема. Сам помен Карлеса Пуђдемона, који ужива репутацију дестабилизатора шпанске државе, асоцира на независну Каталонију.
Пуђдемон, бивши каталонски председник који води „Заједно”, а који је побегао из Шпаније због организовања референдума 2017, подршком социјалистима пробудио је наду у решење каталонског питања. Договор не нуди само помоћ Санчезу, већ и обезбеђује подршку сепаратистима уз поруку да су Каталонци, до јуче прогоњени од шпанске власти због побуне, сада постали одлучујући креатор политике. Конзервативци су у среду додали и да је споразум почетак „егзистенцијалне” претње шпанској нацији. Да је сраман и понижавајући. Те вечери демонстранти су Санчеза називали диктатором и криминалцем. Дан касније пуцано је на њиховог бившег лидера Квадраса. Западни медији сазнају да су одмах након тога из ЕУ тражили од Мадрида више детаља о предложеном закону о амнестији додајући да је то питање изазвало забринутост и да је постало ствар од велике важности у јавној дебати. Забринутост је потпирио и каталонски регионални председник Пере Агаронес из сепаратистичке Републиканске левице Каталоније, која је такође у замену за уступке подржала Санчеза. Он је најавио велику кампању у Мадриду и Бриселу за промовисање каталонског као званичног језика у ЕУ.
Љиљана Вујић
Извор: Политика