Пише: Соња Крамарска
„Убице, убице!“ „Хоћемо правду!“ То су узвикивали гневни становници Кочана после трагичног пожара, док су искаљивали бес на улицама града у понедељак 17. марта. Уништили су просторије власника градске дискотеке и покушавали да се обрачунају с градоначелником Љупчем Папазовим, који је већ био поднео оставку на функцију. Стручњаци, међутим, истичу да су узроци пожара много дубљи и да леже у вишедеценијској корупцији и непоштовању закона и прописа.
Пожар који је у раним јутарњим сатима у недељу 16. марта захватио дискотеку „Пулс“, до сада је однео 59, углавном младих, људских живота. Више од 150 особа је повређено. У болницама у Скопљу и Штипу има укупно 89 повређених, а 76 особа са различитим степеном опекотина до сада је послато у суседне земље и широм Европе. Разлог је то што од пре неколико година у Северној Македонији не постоји чак ни клиника за лечење опекотина.
Горан Марковски, декан Грађевинског факултета у Скопљу, каже да би то што се догодило требало да подигне свест јавности и да се они који су одговорни за креирање политике безбедног живота коначно промене. Он је за ТВ24 објаснио да дискотека која је изгорела није имала аутоматске прскалице које се укључују у случају пожара, аутоматику која искључује струји, нити врата за евакуацију.
„Похлепа за новцем почиње да убија нашу децу. Седамдесет до осамдесет одсто објеката у Македонији за такве намене не испуњава прописане услове“, рекао је Марковски.
„Ерозија система“
Трагедија се могла избећи да су се правила поштовала. Дискотека у Кочанима, осим што није имала легалну дозволу за рад, како је то потврдио министар унутрашњих послова Панче Тошковски, имала је и кров од дрвене конструкције и азбеста, са комадима сунђера и платна. Због тога се пожар проширио за неколико секунди.
„Приликом изградње објекта се импровизовало“, рекао је за локалне медије Владимир Симоновски, заменик команданта Ватрогасне јединице Скопља.
Јавност у земљи је љута због очигледног непоштовања закона, растуће корупције и система за који сматрају да је земљу довео до саме ивице. То потврђује и јавни тужилац Љупчо Коцевски, који је у понедељак изјавио да пожар у Кочанима показује да постоји „потпуна ерозија система“ у Северној Македонији.
Према Индексу перцепције корупције за 2024. годину а организације „Транспаренси интернешенел“, земља се налази на 88. месту од 180 земаља. То је погоршање у односу на 2023. када је била на 76. месту.
Паметни људи уче на грешкама
У модуларној болници у Тетову, граду удаљеном 43 километра од Скопља, 2021. године избио је пожар у којем је погинуло 14 пацијената који су се лечили од ковида, као и чланови њихових породица. Тај случај до данас није у потпуности разрешен, а јавност и даље сматра да су прави кривци за несрећу измакли правди.
„Кажу да паметни људи уче на грешкама других, а ми не учимо ни на сопственим грешкама. Приликом сваке несреће имамо проблем с документацијом, лиценцама… Дакле очигледно је да систем има слабости“, каже декан Грађевинског факултета, професор Горан Марковски. Он додаје да објекту у Кочанима, такозваној дискотеци, није требало дозволити да ради толико дуг временски период.
Премијер Христијан Мицкоски најавио је да ће се стати у крај таквој пракси. Обећао је да ће сви одговорни бити приведени правди.
„Оно што се десило је више од злочина. То је, рекао бих, масовно убиство које је неко дозволио због новца, због корупције“, рекао је Мицкоски у понедељак у Скопљу.
Грађани захтевају брзу и ефикасну истрагу и да се починиоци приведу правди. Тренутно су отприлике 23 особе осумњичене за трагедију која се догодила у клубу „Пулс“. Међу осумњиченима су бивши министар, државни секретар, директори институција, начелници ресора, власници предузећа, обезбеђење објеката, као и појединци који су имали овлашћења да потписују одређена документа.
Марко Трошановски, председник Института за демократију, каже да је корупција деценијама модус операнди македонског друштва.
„Систем се заснива на клијентелизму и услугама, што значи да не произилази из процедура, већ из мита или других врста интереса“, каже Трошановски за DW.
„Тога има свуда, од наставника који затвара очи и даје добре оцене, до инспектора који даје дозволу ноћном клубу који не испуњава критеријуме. Све то кулминира оваквим трагедијама, које ће се понављати. Потребна нам је свест јавности, култура друштва и то да странке стварају кадрове са интегритетом, а не лојалне људе“, закључује Марко Трошановски.
Извор: DW