Najmanje 21 projektil ispaljen je na američke i britanske ratne brodove koji patroliraju Crvenim morem u pokušaju da zauzdaju krizu nastalu posle pokušaja jemenskih Huta da, u znak solidarnosti sa Palestincima, zaustave pomorski saobraćaj ka Izraelu. Napad je pokrenut u znak odmazde zbog smrti 10 Huta u nedavnom obračunu sa američkom mornaricom, tvrdi jemenski general Jahja Sare. SAD i Britanija spremaju vazdušne udare. Savet bezbednosti UN bez zelenog svetla za takav napad.
Piše: RADE MAROEVIĆ/RTS
Salva projektila i bespilotnih letelica poletela je ka britanskim i američkim brodovima u trenutku kada London i Vašington razmatra načine na koje bi mogli odvratiti Hute, koji su do sada u 26 navrata napadali plovila na Crvenom moru.
„Ukupno 18 bespilotnih letelica, dve protivbrodske krstareće i jedna protivbrodska balistička raketa oborene su u zajedničkoj akciji aviona F-18 sa nosača Dvajt Ajzenhauer, američkih brodova Grejvli, Mejson i Labun i britanskog Dajamonda“, saopštila je američka Centralna komanda.
Gotovo istovremeno, jemenski general Jahja Sare objasnio je da ovaj napad predstavlja odmazdu za smrt desetorice jemenskih boraca, koji su 31. decembra stradali u napadi američkih helikoptera.
„Uz Božju pomoć, mornarica, raketne snage i jedinice bespilotnih letelica jemenske vojske izveli su zajedničku operaciju u kojoj je, na američki brod lansiran veliki broj balističkih projektila i dronova“, rekao je jemenski general.
Ova osvetnička akcija bila je najžešći napad na brodove u Crvenom moru od početka rata u Pojasu Gaze 7. oktobra, kada su Huti najavili da će u potpunosti obustaviti saobraćaj plovila koja se kreću ka Izraelu.
Politički haos i pretnja napadima na brodove u Crvenom moru navele su desetak najvećih brodarskih kompanija da privremeno obustave plovidbu ovim morem i teret i posade preusmere na 20.000 kilometara, ili 44 dana plovidbe dužu i dramatično skuplju rutu koja vodi oko Rta dobre nade.
Kompanija „Si-Ejč Robinson“ (C.H. Robinson) već je oko Afrike uputila 25 brodova, dok će istim putem ploviti i belgijski vlasnici flote tankera „Juronav“ (Euronav), tajvanski „Evergrin“, norveški „Frontlajn“, nemački „Hapag Lojd“, danski „Maersk“ i mediteranska kompanija „Em-Es-Si“.
Broj brodova koji prolaze Sueckim kanalom već je za 40 odsto manji nego godinu dana ranije, dok se prolaz čeka bar dve sedmice, odnosno dvostruko duže nego u normalnim okolnostima.
Dodatne strepnje izazvala je i eksplozija daljinski vođenog čamca, koji je prošle sedmice odleteo u vazduh nekoliko kilometara od američkih ratnih brodova, što su zvaničnici u Vašingtonu protumačili kao otvorenu pretnju Jemena.
„Doplovio je na nekoliko kilometara da brodova i svi smo gledali eksploziju“, rekao je kontraadmiral Brad Kuper, komandant američkih pomorskih snaga na Bliskom istoku.
Iako su Izrael i SAD u nekoliko navrata pretili da će vazdušnim udarima razneti položaje raketnih jedinica u Jemenu, Huti su nastavili da gađaju brodove u Crvenom moru, smatrajući da Vašington neće rizikovati širenje sukoba na Bliskom istoku.
Američki državni sekretar Entoni Blinken je, u utorak u Rijadu, rekao da će „Huti snositi posledice ukoliko napadi budu nastavljeni“, navodeći istovremeno da se bi „voleo da jemenske snage shvate poruku“ ranije nego da se situacija zakomplikuje.
Blinkenova poruka vremenski se podudarila sa izveštajima o već gotovim planovima o seriji vazdušnih udara, koje su Amerikanci i još pet država načinili u slučaju da Huti nastave da ugrožaavaju saobraćaj u Crvenom moru.
Ti planovi su, navodno, prošle sedmice predstavljeni zvaničnicima Bele kuće, ali za sada nije jasno koje će države, osim SAD i Velike Britanije, učestvovati u napadima.
Takođe, nije jasno ni na koji će način London i Vašington sprečiti Hute da, kao što su više puta najvljivali, pokrenu talas napada na naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji i američke baze po Bliskom istoku.
Takvu zabrinutost Blinkenu je preneo i katarski emir Džasim el Tani, koji je državnog sekretara SAD upozorio da bi vojna akcija protiv Huta mogla povući ceo region u kovitlac beskrajnih kriza.
O situaciji na Crvenom moru će, tokom sedmice raspravljati i Savet bezbednosti UN, od koga se očekuje da usvoji rezoluciju kojom se osuđuju napadi na trgovačke brodove, ali bez dozvole za primenu sile protiv Huta.