Kлинике у ЕУ-у немају инструменте или опрему који су потребни за спашавање живота пацијената. Разлог нису само уска грла у опскрби, већ и тежак и скуп процес одобравања. Другим ријечима, проблем је бирократија ЕУ-а.
Kада се у овим кризним временима спомену проблеми у медицинском сектору, најчешће се помисли на недостатак особља или на неке лијекове којих нема, због тога што се не производе или због проблема у ланцима опскрбе. О овом првом медији већ годинама извјештавају, а у међувремену се начуло и да на тржишту и у Њемачкој недостају стотине лијекова.
Међутим, много мање је познато да недостају и медицински инструменти и техника. То нема везе с кризом или пандемијом, већ с регулативом Европске уније која је уведена „за добро пацијената“, али се испоставила дијелом као погубна. Реч је о Уредби ЕУ-а о медицинским производима и уређајима која има за циљ да осигура да се у ординацијама или болницама користе само медицински производи који су прошли кроз строги процес одобравања и који се мора обнављати сваких пет година. То можда звучи бирократски и сложено, али ради се о људским животима.
Смртоносне посљедице
Професор Николаус Хаас је педијатар кардиолог и специјалист за урођене срчане болести у Свеучилишној болници у Минхену. Он као пример наводи такозвани „балон катетер“.
„Такав балон нам је потребан да бисмо могли извршити интервенцију код новорођенчади у инкубатору, и како би могли спасити много дјечјих живота када су дјеца рођена са специфичном срчаном маном“, објашњава Хас.
Али, тренутно нема довољно балон катетера, јер се ријетко сертифицирају. „Због тога морамо користити друге производе, морамо се сналазити“, наставља Хаас. „А зато што тај производ једноставно више није на тржишту у ЕУ-у, умрло је већ много дјеце.“
Цертификати ЕУ-а: комплицирани и скупи за произвођаче
За многе произвођаче тог специјалног медицинског производа, процедура одобравања која се примјењује у ЕУ-у превише је компликована и превише скупа. Зато се они често одричу сертификата и једноставно више не нуде свој производ у ЕУ-у.
Слично као и с балон катетерима је и с многим другим стварима које су потребне у свакодневном болничком животу, каже професор Хас. Ријеч је о разним цријевима, сондама или протезама. Правило је: што се рјеђе користе, тим је већи проблем да их се набави. Јер, када се нешто производи у релативно малим количинама, цертифицирање се практички више и не исплати, што је посебно уочљиво у педијатријској кардиологији.
Петер Лиесе (ЦДУ) је такођер педијатар, али је још од 1994. заступник у Еуропском парламенту. Прије много година, док је још радио у својој струци, више пута је био ангажиран у кардиолошком центру у Bad Oeynhausena у Сјеверној Рајни-Вестфалији.
„Имам повратну информацију из Бад Оеyнхаусена да недостају специфични инструменти за лијечење ђеце са срчаним обољењима“, каже Лиесе. То не смије тако остати, сматра он и наглашава да Европска комисије мора брзо дати приједлог за поједностављење Уредбе о медицинским средствима.
Могуће изузеће – Њемачка га још није тражила
Ради се о уредби коју је Европска унија увела 2017. након скандала с имплантатима за груди, када су неки произвођачи користили јефтини индустријски силикон – на штету здравља хиљаду жена у Европи. Међутим, сада постаје јасно да та уредба очигледно угрожава здравље других пацијента. И да мора бити измијењена, каже Лиесе.
А док се та уредба евентуално не прилагоди, чланице ЕУ-а могу тражити изузеће и издавати националне сертификате како би спријечиле кобне несташице медицинских производа у својој земљи. Њемачка то још није направила.
Извор: dw