
Већина лекова којих нема у немачким апотекама имају лиценцу немачких фармацеутских компанија. Производе се, међутим, углавном у азији, а прекоморска трговина је због разних локдаунова преполовљена. Због тога је читава Немачка огрезла у кашљу и кијању Многи немачки родитељи очајно пишу на друштвеним мрежама или јављају медијима да су им се деца разболела, а лекова нема, и то оних најосновнијх. Жале се и апотекари да сваки час морају да се правдају: „Тог и тог лека нема и не знамо када ћемо га добити.“
Објављен је списак са 51 леком и 71 активних састојака за фармацеутске производе који у Немачкој тренутно не могу да се набаве. Нема парацетамола и ибупрофена, поготово у виду сирупа за млађу децу, нема битних онколошких лекова као што су тамофиксен и фолиниска киселина, нема ни неких облика инсулина. Несташица лекова најжешће погађа управо људе са најчешћим болестима.
Готово сви ти лекови су изворно немачки, раде се по лиценци немачких фармацеутских компанија, али је њихова производња одавно пребачена у азијске земље, највише у Кину, због далеко фетиније производње. Разлог томе је што су цене за многе лекове у Немачкој прописане, па би домаћа производња доносила губитке. Међутим, прекоморска трговина је због пандемије готово преполовљена, па због локдауна, на пример, само пред луком Шангај 3 одсто светског контејнерског капацитета на бродовима чека на утовар.
Бувља пијаца за лекове
Потпредседник владе и министар привреде Роберт Хабек због тога је изразио бојазан за развој светске трговине 2023. године. Председник Лекарске коморе Немачке др Клаус Рајнхарт предложио је стварање посебне „бувље пијаце“ за лекове, јер многи грађани имају вишкове лекова, па би тако могли да их продају. „Не мари ни ако им је рок истекао за неколико месеци“, каже др Рајнхарт.
Наравно да се томе оштро успротивио председник Немачке апотекарске коморе Томас Бенкерт. Упозорио је да закон забрањује продају лекова изван државног система и да за то прети казна до 10 година затвора.
По лекове у Холандију
У Холандији се основни лекови за које није потребан рецепт као што су парацетамол, ибупрофен, капљице за нос или сируп за кашаљ на биљној бази, слично као у Америци продају и у самопослугама. Сада многи Немци који живе близу границе у Холандији купују велике количине лекова и по знатно вишој цени их у Немачкој нуде на улици или на бувљим пијацама.
„Некада смо на улици продавали кокаин, сада ћемо више зарађивати на сирупу за децу нурофе…“, написао јенеко на Твитеру.
Баварски министар здравља Клаус Холец предложио је да апотекари сами, као некада, на основу лекарских рецепата праве лекове за инфлуенцу, јер „нису бакалини, учили су на факултету како се то ради“.
Министар здравља Карл Лаутербах, кога многи окривљују за ову акутну несташицу лекова, предложиће законске мере које треба да реше срамотну ситуацију. Пре свега Влада би домаћој фармацеутској индустрији требало да понуди уговоре за откуп велике количине екова као што је то урадила за вакцине за ковид.
Требало би кориговати и цену лекова, разлика у цени би се покрила из буџета да не падне на штету сиромашнијих слојева становништва, као и да здравстена осигурања бесплатно неке лекове издају на рецепт. Наравно, израда закона, његово усаглашавање пре свега за Министарством финансија, потрајаће више од пола године, епидемија грипа ће дотле проћи, а дотле ће читава Немачка кашљати и кијати.
Извор: Време