Пише: Небојша Поповић
Црне тројке – или у СССР-у само „тројке“, била су трочлана судска вијећа која су почетком 1930-их година по кратком поступку пресуђивала у Совјетском савезу. По надзором тадашњег шефа НКВД-а, патуљастог садисте Николаја Јежова, дословно је извршена чистка Црвене армије која је из свега изашла обезглављена.
Под оптужбом за завјеру против државе, страдали су маршали, генерали, заповједници… Признања осумњичених редовно су прибављања тортуром која је била толико сурова да су, према записима из тог времена, неким жртвама дословно „очи искочиле из главе“.
Шеф НКВД-а имао је огромну моћ, али је та позиција била веома опасна. Јежова је 1937. године наслиједио Лаврентије Берија, који је брзо нашао разлог да свог претходника смакне као „непријатеља народа“, што је Јежов, уосталом, учинио и са својим претходником.
Тројке ће у СССР-у бити поново реактивиране у прољеће 1940. након подјеле Пољске. Као већ опробани главни џелат из доба Великог терора, Лаврентије Берија је брзо оформио нове „тројке“ које су по кратком поступку осудиле на смрт око 14.700 официра пољске војске и полиције, те остале припаднике тадашње пољске интелигенције. Најпознатији резултат такве политике је масовни погром у Катинској шуми…
Тема црних тројки које муче, пребијају и пресуђују политичким противницима покренута је ових дана опет у Црној Гори захваљујући раду скупштинског Анкетног одбора. Сама чињеница да за свој злогласни назив – тројке – има захвалити алузији из времена Великог терора у Совјетском савезу говори сама за себе.
Ствар је утолико више мучна што су тројке своју варијацију у односу на ону оригиналну верзију, добиле у једној од најмањих европских држава, и то пред сам крај 20. вијека. Сматра се, наиме да је појава тројки у Црној Гори посебно ескалирала након избора 1998. године након што су снаге примарно одмјерила два крила располућеног ДПС-а.
Побједу је однио онај под вођством Ђукановића, а талас насиља и терора над политичким неистомишљеницима који је тада запљуснуо Црну Гору говори о слици једне од најмрачнијих страховлада на тлу Европе. Утолико изјава бившег високог функционера МУП-а Милана Пауновића, да су „црне тројке“ биле батинашки одред којим је руководио командант Специјалне јединице полиције, буде наду да ће истина о правом карактеру ДПС власти ипак изаћи на видјело. То заслужују како жртве тог монструозног режима, тако и будуће генерације које имају задатак да се нешто слично више никада не понови.