Пише: Небојша Поповић
Према истраживању које је спровела Привредна комора Њемачке, 4 од 10 њемачких произвођача разматра да лимитира производњу у Њемачкој или је измјести негдје ван граница те земље. Привредници као главни разлог наводе енергетску неизвјесност.
Специјализована агенција „Блумберг“ истиче да се то посебно односи на њемачке компаније са 500 и више запослених које карактерише нарочита глад за енергентима. Од како су уведене санкције на увоз руске нафте и гаса, недостатак информација и непоуздано снадбијевање компанија енергентима, претворило се у праву ноћну мору њемачког бизниса.
Њемачке компаније су такође веома сумњичаве када је ријеч о плановима за тзв. енергетску транзицију. Мало ко је увјерен да ће зелена агенда да успије, док чак двије трећине анкетираних високе трошкове енергената перципира као кључни фактор који глобално угрожава конкурентност њемачке привреде.
„Компаније и даље перципирају далеко више ризика него прилика за своју сопствену конкуретност. Повратне информације указују да ако се овако настави – то ће бити веома опасно за Њемачку као бизнис локацију. Компаније с тога очекују од политичара да поново размисле о енергетској политици“, упозорава извршни директор њемачке Привредне коморе, Ашим Деркс.
Небојша Поповић: Смјена власти у Црној Гори сада и званично главни циљ хрватске политике
Европа дигла руке од својих интереса
Невоља која је снашла најснажнију европску привреду необично је важан индикатор не само економских параметра већ укупне перспективе Европе. Њемачки политичари очито игноришу упозорења њемачког бизниса да је крајње вријеме да се нешто промијени. Чињеница да најмоћнија држава ЕУ свјесно ради у корист своје штете упечатљива је потврда геополитичке импотенције Европе.
Нема дилеме да је Европа дигла руке од својих интереса и цијена за то би могла бити много папренија него што је то тренутно ико у стању да претпостави. То је нарочито изражено у контексту чињенице да у Бриселу (и даље) влада про-ратно расположење у односу на окончање ратног пожара у Украјини.
Уколико дође до политичких промјена у Америци није тешко замислити да ће администрација на челу са предсједником Трампом препустити Европу да се сама вади из безнађа у које ју је гурнуло слуганство према Демократској странци Америке. Уколико се пак којим случајем деси побједа Демократа, онда је извјестан сценарио у ком ће Брисел наставити да до самоунштења мазохистички пуца у обје своје здраве ноге.
Сва је прилика да добре опције за ЕУ нема уколико се нешто муњевито и радикално не промијени. Са европским елитама које су изгубиле сваку реалну копчу са грађанима које представљају, пут до обећане земље биће таман толико неизвјестан и магловит, колико је за Њемачу неизвјесно да ће њена привреда икада више бити снажна и конкурентна како је ти била у другој половини 20. вијека.