Пише: Небојша Поповић
„Обојица смо говорили о снази наших Нација, и великом добитку од заједничке сарадње коју ћемо имати једног дана. Али прво, као што смо се обојица сагласили, желимо да зауставимо милионе смрти које се догађају у рату Русије и Украјине.“
Ово су ријечи које је након телефонског разговора са Владимиром Путин на својој друштвеној мрежи „Truth Social“, између осталог, написао Доналд Трамп. Оне упућују да између Москве и Вашингтона теку разговори који очито могу имати знатно шири захват од окончања руско-украјинског сукоба.
На то упућује и низ тема о којима се према Трамповом признању разговарало – као што су „Блиски Исток“, „енергија“, „вјештачка интелигенција“, питање „моћи долара“…
Трамп је такође истакао да као и његов руски колега Путин, обојица снажно вјерују у „мото здравог разума“, а у оптицају је сада и могућност незамисливог – да Трамп у перспективи посјети Москву, односно, Путин Вашингтон.
Посредници Бин Салман и Дмитрев
Портал „Axios“ наводи да се преговори о размјени руских и америчких затвореника већ данима одвијају иза сцене, те да као мост у разговорима између двије стране учествује челник Руског фонда за национално богатство, Кирил Дмитрев. Један од кључних људи који је такође укључен као медијатор у преговорима је и Саудијски принц Мохамед Бин Салман.
О Салману се говори као особи која је велики пријатељ са Трампом, и који читаву ствар охрабрује и гура иза сцене. Потврда да се Ријад снажно дипломатски наметнуо свакако је и чињеница да ће управо Саудијска Арабија бити мјесто првог сусрета Трампа и Путина на коме ће се разговарати о будућности Украјине и свијета.
Колико је то у овом тренутку ствар међународног престижа, упућује чињеница да се по дипломатским кулоарима шушка да је за ту част, између осталих, била заинтересована и НР Кина.
Истовремено, према наводима из књиге славног истраживачког новинара Боба Вудворда, на основу чије су богате каријере у Холивуду снимљени велики филмски хитови, Трамп и Путин су све вријеме од како је Трамп био напустио Овални кабинет били у контакту, те разговарали телефоном најмање седам пута. Вудворд је у том смислу уперио сасвим ново свјетло на на однос ове двојице државника, са пикантеријама попут оне да је Трамп тајно слао Путину опрему за COVID тестирање у периоду почетка пандемијске кризе.
ЕУ није геополитички релевантна
Елем, сва је прилика да ће условни детант између САД и Русије уједно означити и истек рока употребе актуелне европске елите. Према изворима „Фајненшел тајмса“ САД више не виде улогу Европе као релевантну у решавању важних геополитичких питања. Укратко речено – ЕУ више није геополитички играч.
То је нажалост опасност на коју су трезвени гласови са Континента годинама упозоравали али коју аутистична бриселска елита није имала уши да чује. У том контексту глобалистичко гласило „Политико“ доноси наслов да су – „Трамп и Путин запањили Европу мировним планом за Украјину“. Разговор двојице предсједника великих сила описује се као моменат од кога су ЕУ и Украјина страховали мјесецима, уз кључну поруку америчког секретара за одбрану, Пета Хегсета, који је у сједишту НАТО у Бриселу савезницима поручио да Зеленски треба да заборави на Крим и исток Украјине.
Свакако, кључна порука НАТО партнерима је била да Америка више нема намјеру да води бригу о безбједности Европе, те да ће европске владе убудуће саме сносити примарну одговорност за сопствену одбрану. Дакако, не може се казати да је само симболика детаљ да САД нису нашле за сходно чак ни да обавијесте ЕУ о Трамповом телефонском разговору са Путином. То је поуздан знак да је политички Запад у фази распада.
Све ово је децидно потврдила и званична представница ЕУ Паула Пињо, а такође је самоувјерено казала и да ће ЕУ наставити да уводи санкције Русији упркос намјерама САД. Треба ли подробније објашњавати какав ће, и какав једино може бити исход такве политике Брисела, те да у Бриселу очигледно столују елите које су упорне да до коначне пропасти раде у корист своје штете.