Тим са океанолошког института Шмит открио је и мапирао квартет џиновских подморских планина које се налазе 460 до 600 километара од обале Перуа и Чилеа у источном Тихом океану, преноси „Space.com”.
Планине су пронађене захваљујући првобитно откривеним „гравитационим аномалијама“. Највиша од њих уздиже се око 2,6 километара изнад морског дна, што значи да је три пута виша од највише зграде на свету. Преостала три врха су такође импресивна по својој величини. Њихове висине су 1.591, 1.644 и 1.873 метара, а налазе се ближе Перуу него Чилеу. Али испоставило се да је највиша планина „чилеанска“.
Научници такође процењују да највиша од ових подморских планина покрива површину од око 450 квадратних километара, односно да је отприлике исте величине као град Њу Орлеанс у Сједињеним Државама.
Студија је показала да су четири пронађена врха угашени вулкани. Толико су масивни да стварају суптилне варијације у висини површине океана. То су такозване гравитационе аномалије које су открили научници.
Иначе, према океанографској институцији Voods Hole, највећа подморска планина на свету је успавани вулкан Мауна Кеа на Хавајима. Издиже се 4.205 метара изнад мора, али му основа лежи на морском дну. Узимајући у обзир подводни део, висина овог вулкана се процењује на 10.211 метара што је чини највишом планином на свету.
Значи, не треба говорити да је највиша планина на свету Монт Еверест јер је његова висина 8.848 метара. Разлика је у томе што је дно планине Монт Евереста на земљи, а Мауна Каее у мору па се зато учи да је Монт Еверест највиша планина на свету.
Научници процењују да постоји до 100.000 подморских планина расутих широм светских океана, али је само мали део њих истражен. Верује се да се више од половине ових наводних подводних врхова налази у Тихом океану, преноси руски сајт „Дзен“ .
Гордана Чановић