Пише: Милош Лалатовић
Једна од најконтраверзнијих личности двадесетог вијека, био је амерички умјетник Енди Ворхол. Познат по својој изјави “да ће свако у будућности имати 15 минута славе“, у ово наше вријеме друштвених мрежа се обистинило. Зачетник умјетничког покрета поп-арта, познат по сликама људи из америчке поп културе посебно Мерилин Монро, као и производима за широку употребу попут Кока-коле, Кемпбел супе, утицао на бројне умјетнике и личности, нарочито из њујоршког андерграунд круга. Тако се јавља као оснивач музичке скупине Велвет Ундергроунд, гдје су се посебно истакли музичари Лу Рид и Ницо, и сами контраверзне личности и умјетници.
Енди Ворхол је рођен као Ендру Ворхола, у Пенсилванији, између 1928 и 1931. године, тачнији је датум 6 Август 1928. Био је русинског поријекла из данашње Словачке. Породица му је припада Русинској католичкој цркви источног обреда, тзв. грко-католицима. Историја ове цркве састоји се у томе да је током шеснаестог вијека, била дио православља, а након склапања уније са римокатолицима постају у јединству са истима, са тим што задржавају бројне елементе из православља. Кад би се неко неупућен нашао у грко-католичкој цркви, мислио би да је ријеч о православној. Цркве имају иконостас, на иконама и фрескама заступљен је византијски стил, свештеници су ожењени за разлику од римокатоличких, који живе у целибату.
Ворхол, који је поникао у породици која је припадала источном хришћанском обреду, у времену кад је постао познат је изјављивљао да је на његов рад утицала византијска иконографија.
Иако контраверзан са ексентричним стилом живљења Енди Ворхол је био врло религиозан. Свештеник цркве коју је посјећивао на Менхетну, свједочио је да је у исту долазио сваки дан. Такође је волонтирао у склоништима за бескућнике. Сам је себе описивао као религиозну особу, а његов брат као истинску религиозну особу, која није жељела да свој религиозни идентитет превише открива.
Енди Ворхол је умро у 58 години живота, након операције у болници, од последица инфаркта 1987. године и представља један од симбола двадесетог вијека.