Једначина нема сумње за немачки дневник: „Бајденови приоритети су јасни – прво унутрашња политика, затим Kина – а после, далеко иза, долази Европа“, преноси Kurie Enternasional.
Француски председник је у Вашингтону примљен уз пуне почасти. По питању индустријских субвенција и страха од трговинског рата, с друге стране, резултати његове посете су неизвесни, анализира међународна штампа, а преноси Kurie Enternasional.
Свечано прикривање спора
Лист цитира Вашингтон пост: Kолико вреде изјаве о намерама Емануела Макрона и Џоа Бајдена 1. децембра у Вашингтону? Ако су француски и амерички председници „подигли своје кристалне чаше за трансатлантско пријатељство и славили заједничке вредности и циљеве“, пише Вашингтон пост, „амбијентална сагласност је маскирала спор који тиња око милијарди долара субвенција еколошкој транзицији“.
“У корену трансатлантске неизвесности је амерички закон ´о смањењу инфлације´ (ИРА) и његове издашне субвенције за електрична возила, батерије и обновљиве изворе енергије произведене у САД. То су мере које се у Европи сматрају протекционистичким. Двојица шефова држава су се, међутим, похвалила да су постигли напредак у његовој примени, чиме би се поново успоставили трговински односи између континената. Штампа није толико оптимистична“, пише Kurie Enternasional и преноси европско издање америчког портала Политико који сматра да ће између теорије и стварности, „као и увек, детаљи бити од пресудне важности”.
„Тешко је видети шта Бајден може да уради како би спречио да његове субвенције ´купи америчку робу´ (Buy American) нашкоде европским произвођачима аутомобила, на пример, од којих су многи из моћних земаља чланица попут Француске и Немачке. Више од уверавања, најава Џоа Бајдена да ће применити декрете како не би наштетио Европљанима била би, према оцени портала Политико, полазна тачка за ´враћање поверења´ током трансатлантског међуминистарског савета који се одржава 5. децембра.“
САД и Европска унија у различитим позицијама
Политико даље констатује да исту причу налазимо у америчкој финансијској штампи. Bloomberg се отворено подсмева француским лекцијама о америчком протекционизму. Права суштина ствари је да „Бајден и Макрон желе исто, али другачије“, пише на Политико: енергетску независност и чисту и динамичну индустрију код куће.
„Ове поделе су структуралне и стога их је тешко превазићи. Страховања Европе од деиндустријализације, изазване енергетским проблемима, објашњавају се, са ове стране Атлантика, присуством руског суседа, богатог ресурсима и историјом зависности Европљана од овог суседа. Неоспорно је да су у јеку развоја гаса из шкриљаца САД постале нето извозник, док су главне европске економије у великој мери зависне од увоза. То значи да су „САД и Европска унија у суштински различитим позицијама“.
Сложно против Kине – на штету Европе
“Текст закона о смањењу инфлације производ је незаборавног обрачуна у америчком Kонгресу, па је стога готово недодирљив. Зато сајт Политико такође види само неколико детаља преко којих би могао да се ублажи његов ефекат на европску индустрију“ преноси Kurie Enternasional.
У Лондону, Дејли телеграф описује француског председника као „лицемерног” када замера Американцима њихов протекционизам.
„Да будем искрен, Макрон ипак не греши у једном: ако желе да превладају у оном што је заправо економски рат против Kине, главне западне силе морају да раде заједно, а не једна против друге“, пише овај лист а преноси париски Kurie Enternasional.
У Немачкој, коначно, економски дневник Ханделсблат не види „ништа суштинско, осим флоскула“ иза којих се крије однос снага неповољан за Европу. „Американци су свесни да је ситуација у којој се налазе Европљани несигурна и због тога не желе да праве велике уступке у спору око субвенција. У најбољем случају, можемо очекивати одлагање рока када европске компаније могу да пренесу своје ланце снабдевања у Сједињене Државе на уредан начин“.
Извор: balkanmagazin.net