Никшић је пре пар година добио улицу Јосипа Броза, зликовца који је 7. и 8. априла 1944. године овај град сравнио са земљом! Према књизи проф. др Бранислава Ковачевића, у дводневној „киши“ бомби, погинуло је 176 Никшићана, док је рањено 209. Оштећени су многи објекти, чак и Градско гробље и Црква Св. Петра и Павла из деветог вијека.

У граду се и тада причало да је бомбардовање на Титов захтјев, па је испјевана пјесма „Маршал Тито командује, да се Никшић бомбардује“, што потврђује и Титова изјава Асошијед прес агенцији како је „дјелатност савезничког ваздухопловства у Југославији била од знатне помоћи у борби против непријатеља“.
На то упућује и захтјев замјеника команданта Главног штаба НОВ за Црну Гору и Боку Ђорђија Мирашевића и помоћника комесара Мила Јовићевића од 14. јануара штабу Другог ударног корпуса: „Било би врло добро ако би савезници бомбардовали Подгорицу и Никшић.“
У прогласу Црвеном крсту 11. априла 1944, предсједник општине Никшић Јеврем Шаулић обавјештава: „Јављам читавом свијету из бомбардованог Никшића… да су савезници напали наш мирни град… Енглеско-американски бомбардери, не само да су бомбама најтежег калибра осули град, него су чак и аутоматским оруђем гађали цивилно становништво, којом приликом је убијено много људи, жена и дјеце…
У Никшићу не постоји никаква индустрија нити какви саобраћајни чвор, а није било немачких војника. Позивам Енглезе, Американце и Совјете да баце поглед на своја гнусна дјела, која су починили у невином и незаштићеном Никшићу! Рат ће се некад завршити, а рушевине и гробови ће остати као вјечити доказ… њиховог зликовачког рада и такозване културе“.
Надам се да ће нова никшићка власт сјутра и прексјутра обиљежити овај стравични злочин, и покренути иницијативу да се промени име улице Јосипа Броза.
Донко Ракочевић
Извор: Фејсбук