Митрополит Јоаникије: Радујемо се што се чују позиви на свенародно помирење
14. април, 2023.
Прикажи све

Маратон у „паклу“ „Пионира“ – Маго Кампацо за Звездину част, ликује и Партизан

Звезда-Фенербахче, (Фото: Спортбал)

Дуга утакмица у Београду за спуштање завесе на сезону. Исходу исте се радује и Партизан. Кошаркаши Црвене звезде победили су Фенербахче у дворани „Александар Николић“ са 91:89 (15:21, 26:18, 16:18, 22:22, 12:10) у оквиру 34. кола Евролиге. Регуларни део сезоне окончан је по Црвену звезду најпозитивније могиће у овој ситуацији. Врло неизвесан, двочасовни сусрет одигран је у „Пиониру“ где су и једни и други имали своје боље и лошије периоде игре. Али, када се све то заокружи, уз атмосферу, послата је још једна порука Евролиги када је у питању њихов одабир тимова без лиценце за наредну сезону како год да се она заврши у домаћим оквирима.

Без двојице високих играча била је Црвена звезда на овој утакмици. Осим што се знало да ће Бен Бентил бити одсутан, ван паркета је и Огњен Кузмић којег Душко Ивановић редовно користи у уводним тренуцима утакмица.

Фенер је савршено отворио меч са 0:5 поенима Тајлера Дорсија и Џонатана Мотлија од којих зазиру дефанзивци црвено-белих. Јесте Звезда успела да одговори поенима Вилдозе, али како парирати сјајној шутерској увертри турског тима? После Дорсијеве, тројке су у прва два минута убацивали још Калатес и Хејс-Дејвис за раних 4:11.

Утихнуо је потом шут гостујућег тима и уследила су три везана спољна промашаја што је Звезда нешто бољом енергијом искористила. Ипак, недостајало је да и они погоде понеку тројку како би се вратилли у егал. За тако нешто побринуо се Факундо Кампацо, првобитно сјајном одбраном, а онда и асистенцијом за сународника Луку који је из корнера погодио прву тројку домаћих за 13:16. Писали су се Звезди неки бесмислени промашаји и каснији потези Џона Холанда због чега су заостајали на првом одмору.

Успела је Звезда да конкретизује своје акције и недуго потом тројком Факунда Кампаца поравнавају на 25:25. Тада долази до поновног пада екипе и уласка Фенербахчеа у низ од осам поена. Није Звезда имала много решења за Џонатана Мотлија, али након „рибања“ Душка Ивановића на тајм-ауту, црвено-бели се поново покрећу. Нападао се Дорси, погођени су неки тешки шутеви, док је и одбрана обављала добар посао и серијом од 12:0 домаћин преокреће и напослетку долази до вођства после првих 20 минута од 41:39. Доста чврст меч виђен је у наставку. Мали број поена, игра се доста секла и паузирала од стране арбитара чије су и неке од одлука биле дискутабилне. Тако нам је првих пет минута донело свега 16 кошева укупно. Била је то егал представа која је потрајала добрих готово пола сата. Деоница која ће дефинитивно ући у ужи избор оних најдужих у овој сезони Евролиге.

Лука Вилдоза је био у добром ритму на отварању последњег квартала, док је Огњен Добрић наставио тамо где је стао у претходној деоници. Са две везане тројке, „Кобра“ је показала зубе и Звезда је имала предност. Одговорио је Хејс-Дејвис на другој страни и најавио доста садржајнију четвртину од претходне. Двојац Хејс-Дејвис – Калатес донео је турском тиму пет поена вишка у 36. минуту игре, али било је јасно после полагања Добрића да ће овај меч отићи у неизвесну завршницу.

Недостајало је Звезди концентрације у финишу, али карте су и даље биле отворене с уласком у последњи минут. Пропуштене су прилике за поравнање будући да је Фенер имао три поена вишка, али су и Итудисови момци и те како брљали и довели себе у непријатну ситуацију. Димитрис Итудис је био на граници техничке још од треће деонице. Никада је није добио, а нешто слично било је виђено и у Београду ове сезоне када је грчком тренеру гледано кроз прсте. Све што се дешавало подигло је температуру у хали. Навијачи су стали уз тим, односно како ко будући да је било убацивања предмета на паркет… Али, дефинитивно су отежавали посао гостима својом подршком. Кампацово полагање донело је Звезди изједначење на три секунде пре краја, а касније је Марко Гудурић промашио шут за победу Фенербахчеа што је значило друге продужетке у „Пиониру“ ове сезоне.

Звезда је у додатних пет минута играла у налету завршнице претходног дела меча. Магични потези Вилдозе, Петрушева, а тек шта рећи о атракцијама Факунда Кампаца (?!) носили су домаће до шест поена вишка на минут и двадесет секунди до краја.

Без наставка драме није могло. Кампацо је изгубио лопту при разлици од три поена у корист Звезде, а потом је Дорси погодио оба пенала. Аргентинац је на другој страни фаулиран, био је половичан, но Ник Калатес није успео да погоди шут за победу и домаћин је славио. Ово је била чак 17. победа Црвене звезде ове сезоне, али то је било довољно само за 10. место. Кампацо је убацио импресивних 24 поена, Огњен Добрић 22, а Лука Вилдоза 17. Није било правог решења за Мотлија чијих је било 27 поена и осам скокова. Гудурић је убацио 11. Фенербахче може да остане без петог места и то од Партизана после овог пораза, а све у случају да тим Жељка Обрадовића сутра савлада Панатинаикос у „Арени“, те је овај резултат ишао у прилог Звездином највећем ривалу.