Иранска „морална полиција“ не успева да контролише то шта жене носе на јавним местима. Зашто је се влада не одрекне? Смрт Махсе Амини гурнула је „моралну полицију“ у центар пажње јавности и довела до нових протеста.
Махсу Амини полиција је ухапсила прошле недеље у Техерану због њене одеће. Пала је у кому док је била у притвору и дан након тога умрла у болници, пренели су ирански медији. Њена смрт изазвала је бес и, судећи по видео-снимцима на друштвеним мрежама, довела до антивладиних скупова и сукоба у десетинама градова. Влада председника Ибрахима Раисија ангажовала је снаге безбедности како би се сузбили демонстранти. Најмање девет особа убијено је у нередима у четвртак, пренела је новинска агенција Асошијетед прес.
„Иранске жене добровољно носе хиџаб“, рекао је председник у интервјуу за америчку телевизију CBS у недељу, баш кад су људи почели да излазе на улице. Његова изјава у оштрој је супротности с десетинама фотографија и снимака који су, под хештегом #MahsaAmini, недуго након тога почели да круже интернетом, приказујући жене како пале своје мараме како би осудиле закон о ношењу марама или чак како одсецају себи косу.
Која је улога „моралне полиције“?
Злогласна „Gasht-e-Ershad“ (у дословном преводу „патрола за усмеравање“, односно надалеко позната „морална полиција“), део је иранских полицијских снага чији је задатак да контролишу спровођење закона о ношењу марама на јавним местима.
Већ деценијама влада у Ирану покушава (и не успева) да присили све жене старије од доба пубертета да у јавности носе покривку за главу и широку одећу. Упркос огромном буџету који се троши на популаризацију хиџаба кроз школе, националне медије, јавне догађаје, као и кроз подстицаје, многе жене у Ирану ипак проналазе начине како да пркосе ултраконзервативним правилима одевања. Милиони њих померају границе носећи припијену одећу и користећи мараму као шарени модни додатак који открива много косе.
Велики део иранских друштвених закона базира се на државном тумачењу шеријата који захтева да се и мушкарци и жене пристојно одевају. Међутим, „полиција морала“ циља само на жене.
Оне које приведе, или добијају опомену или се, у неким случајевима, одводе у центар за „васпитавање и саветовање“ или у полицијску станицу. Оне одатле морају да позову неког да им донесе „одговарајућу одећу“ како би их пустили.
Колико је успешна „морална полиција“?
Патролирање с циљем контролисања „морала“ постоји у различитим облицима, и то још откако су исламисти преузели власт непосредно након револуције 1979. године. Неке умерене и реформистичке владе биле су помало несклоне да контролишу одевање и понашања у јавним просторима, али када је 2005. ултраконзервативни Махмуд Ахмадинеџад преузео дужност, „морална полиција“ попримила је данашњи облик и назив, и повећала присуство на улицама великих иранских градова.
Отада се десетине активиста боре против тих контрола, а неколико њих тренутно је у затвору.
Расте незадовољство
Под данаüњом Раисијевом ултраконзервативном управом, „морална полиција“ постала је активнија, а многи видео-снимци који круже интернетом показују и да је постала насилнија. Као реакција на те промене, хиљаде жена почело је да излази на улице без марама.
Након што је у јулу постао виралан видео на којем жена моли једног припадника злогласне „моралне полиције“ да пусти њену болесну ћерку, повећан је број захтева за распуштањем те полиције.
Стотињак религиозних жена почело је јавно – што се не памти – да говори против обавезног хиџаба. Чак су и неке конзервативне јавне личности почеле критикују закон о ношењу марама говорећи да је имао супротан ефекат на јавно понашање.
Осим полне дискриминације, „морална полиција“ навелико је критикована и зато што патролира само у четвртима у којима живи средња и радничка класа, а заобилази крајеве где живе богати. Многи критичари кажу да, док су обичне жене прогоњене због свог изгледа, богате породице, које негују присне везе с владајућима, на интернету показују слике својих раскошних забава на којима се заједнички забављају мушкарци и жене, без страха да ће бити последица.
Какве користи уопште има држава?
Одржавање скупе полицијске јединице која непрестано изазива бес грађана се изгледа многима чини неоправданим. Раисијева влада бори се с озбиљним проблемима као што су огромна инфлација, међународне санкције, суша и регионалне напетости. Незадовољство јавности у наглом је порасту. Последњих година у Ирану је веома често било нереда у разним деловима земље који су прерастали у насиље.
Упркос томе, неки посматрачи оцењују да Раиси нема избора и да мора да задржи те спорне снаге. „Ако укине ’моралну полицију’, влада у Техерану заувек ће изгубити велики део својих присталица, а неће придобити подршку оних који протестују“, оценила је недавно новинарка Фершете Садеги преко Твитера. „Демонстранткиње желе много више од одбацивања обавезног хиџаба и наставиће са својим захтевима.“
Извор: Дојче Веле