Пише: Киџи Нох
Јужнокорејски председник Јун Сук Јол је у уторак прогласио ванредно стање, суспендовао рад јужнокорејског парламента и забранио изабраним представницима приступ згради Народне скупштине уз масовно присуство полиције.
Шест сати касније, повукао је ту наредбу.
Председник Јун је у јавном обраћању корејском народу изјавио да је овај потез неопходан да би се заштитила „слободна Јужна Кореја од претњи које представљају комунистичке снаге Северне Кореје и елиминисали антирежимски елементи“. Рекао је:
„Вратићу земљу у нормално стање тако што ћу се што прије ријешити антирежимских снага.“
Међутим, сви чланови Народне скупштине Јужне Кореје, коју је Јун угасио, гласали су у уторак да пониште Јунову одлуку, након чега је он послушао тај захтјев.
Овај потез и реторика подсјетили су на дане војне диктатуре у земљи; језик и оправдања били су готово идентични.
Већ неколико пута су се појавили сигнали да би Јун могао прогласити ванредно стање, јер је у Јужној Кореји растао јавни притисак за његов опозив.
Јун је омражен међу Јужнокорејцима због злоупотребе власти, корупције његове супруге и подривања суверенитета и економског благостања Јужне Кореје у корист америчких геополитичких интереса.
Посебно провокативно и љутеће за Јужнокорејце јесте његово повезивање јужнокорејске војске са војском бившег колонизатора, Јапана, кроз формални војни савез осмишљен за рат против Кине. Ово је такође подразумијевало радикалну ревизију и брисање историје како би се олакшала та необична коалиција.
Прошле седмице 100.000 грађана протестовало је на улицама тражећи његову хитну оставку — догађај који није добио апсолутно никакву пажњу у западним медијима. Чак и у садашњем главном току западних медија, ово је тек површно поменуто као могући разлог за краткотрајно проглашење ванредног стања.
Јун не жели да изгуби власт, али, што је још важније, Сједињеним Државама је неприхватљиво да Јун изгуби власт: он је кључан за очување савеза, споразума и азијске војне позиције за рат против Кине.
Ако Јун оде, „заштитни штит“ се руши. То је зато што је Јужна Кореја кључни прокси са највећом војном силом у региону (500.000 активних војника и 3,1 милион резервиста). Ова огромна војна сила одмах прелази под оперативну контролу Сједињених Држава у тренутку када САД одлуче да започну рат.
Јун, који је изабран са најужом изборном побједом у историји Кореје (разлика од 0,7 процената), клијент је САД-а, подржан управо због обећања да ће имплементирати јужнокорејску „Индо-Пацифичку стратегију“, копију америчке Индо-Пацифичке стратегије, што је ратоборна, ескалациона хибридна стратегија за опкољавање и слабљење Кине.
Када је Јун изабран, у Вашингтону су летјели чепови од шампањца. Да је Јун одлучио да одржи власт кроз ванредно стање, Сједињене Државе би то вјероватно прећутале, као што су годинама чиниле током владавине Парк Чунг Хија и Чун Ду Хвана. У питању су велики улози.
Кина у регионалним медијима: У Црној Гори неутрално, у Србији 70 одсто позитивно
Међутим, за разлику од својих претходника из Конзервативне партије, Парк Чунг Хија, Чун Ду Хвана и Ро Те Вуа, Јун није бивши генерал. Штавише, он је избјегао служење војног рока, што обично уништава политичке каријере.
Чињеница да је успио да се уздигне до највише функције указује на то да су изузетно моћне снаге (попут америчке националне безбједносне службе) одиграле кључну улогу у његовом успону на власт.
Свакако, добио је значајну медијску подршку, укључујући приступ најутицајнијој медијској платформи на свијету: насловни чланак у магазину Foreign Affairs, у коме је изразио своју лојалност америчкој доктрини.
Пред нама су и даље опасна и мрачна времена, нарочито ако се Корејци подигну на протесте (као што су то често чинили), а председник Јун одговори масовном војном и полицијском репресијом.
Киџи Нох је политички аналитичар, едукатор и новинар са фокусом на геополитику и политичку економију у Азијско-пацифичком региону. Писао је за Dissident Voice, Black Agenda Report, Asia Times, Counterpunch, LA Progressive, MR Online. Често коментарише и анализира различите теме у програмима као што су The Critical Hour, The Backstory, и Breakthrough News.
Извор: Constortium News