Аналитичар и познавалац америчке политичке сцене Обрад Кесић каже за Косово онлајн да Сједињене Америчке Државе нису сагласне са тактиком коју Аљбин Курти користи и његовим тајмингом за одређене потезе и да због тога није било неких већих јавних успеха који се тичу сусрета са америчким званичницима, упркос томе што је Влада Косова ангажовала лобистичке агенције у Вашингтону.
САД, како наводи, сматрају да би много ефикасније било да се настави процес преговора са Београдом, али да је проблем у томе што су у Приштини јако нестрпљиви и што би волели да преко ноћи постигну све циљеве, док у Вашингтону, па и у Бриселу, разумеју да је то немогуће.
„Можда је чак немогуће да дођу до тог најпожељнијег резултата, а то је неко међусобно признање, али они ипак мисле да уз стрпљење треба да се гради тај пут према нормализацији односа на основу преговора. У САД не воле кад унилатерално било која страна направи нешто што омета преговоре или чак цео преговарачки процес враћа уназад. То се, што се тиче Приштине, десило већ више пута, тако да су се нашли у једном моменту потпуно изоловани што се тиче њихове политике, поготово Курти. И онда, лобисти наилазе на затворена врата. Тамо где би могли врло лако да покажу неки успех, да закажу састанке на једном значајном нивоу, та врата више нису отворена и то је оно што описује садашњи однос Вашингтона према Приштини“, каже Кесић.
Он, међутим, указује да у САД већ дуже време постоји доста способан и јак албански лоби, који је, каже, нешто што не може да се надокнади парама, а реч је о албанским заједницама, небитно одакле ти Албанци долазе. Оне су, истиче, јако добро организоване и учествују у јавном и политичком животу САД.
„Доста су активни и добро су се позиционирали што се тиче комуникације, поготово са члановима америчког Конгреса. То је велика предност коју Албанци имају у САД. Кад говоримо о лобистима, постоје три мерила колико је лобирање ефикасно. Прво мерило је ово – колико је активна заједница и ту мора да се скине капа и да се призна да су Албанци јако активни, добро организовани и појављују се, што је много битно, на свим важним политичким манифестацијама, од локалних изборних трка па сад до председничке изборне трке. Друга много битна ствар је да они имају савезнике који су кроз већ три деценије изградили позиције у америчкој државној структури. Они се можда не слажу са Приштином и нити воле, нити сада цене господина Куртија, али то је мање битно у смислу да генерално подржавају и политичке и националне циљеве који су што се тиче Приштине током две деценије добро дефинисани. И то је једна предност јер у државним структурима у Америци они малтене деле исте циљеве са политичком елитом у Приштини“, наводи Кесић.
Као треће мерило, саговорник истиче ефикасност сарадње између владе у Приштини са америчком администрацијом и каже да ту постоје проблеми.
„Више пута америчка администрација није била срећна због неких потеза који долазе из Приштине, па се чак и сада ушло у једну проблематичну причу што се тиче односа Вашингтона и Приштине. Али због тога што у суштини деле исте циљеве, а то је да се консолидује независност тзв. Косова, онда није битно када дође до неких неслагања и сукоба јер је увек та генерална агенда, коју су на неки начин заједно писали, важнија од тренутног сукоба око тактике“, каже Кесић.
Он оцењује да се Приштини у овом моменту жури, јер, као и многи, живи у страху да ће се у новембру после избора у Америци потпуно изгубити моментум и да ће се ствари мењати на начин који њима не иде у корист.
Због тога сад, каже, видимо потезе Приштине који стварају тензију у односима са Вашингтоном и са Бриселом јер сматрају да ако не постигну неке значајније резултате до краја ове године, поготово до почетка америчких избора, да ће онда остварење њихових максималистичких циљева бити све теже оствариво.
„Они сад виде да се тај прозор за успех затвара и страх да ће поново доћи Доналд Трамп који апсолутно нема интерес да се Америка ангажује много више него што је раније била ангажована, за време његовог првог мандата. Албанци тада нису имали ону јаку подршку на коју су навикли да имају из Вашингтона и у једном моменту су се ставри потпуно окренуле и Београд се нашао у позицији утицаја што се тиче Трампове администрације. За једно кратко време Србија је имала предност у сваком погледу што се тиче односа са САД. И то је онај страх који сада на неки начин гура ствари много брже него што би многи у Вашингтону волели да виде и то ствара ту тензију и понекад изолацију Куртија у односима са Америком“, закључује Кесић.
Извор: Kosovo-Online