Kako se javio opskurni Aleksandar Raković da, poslije Šešelja, podmuklo „dune u jedra“ Đukanoviću, gle čuda- „podržavši“ Milatovića uz neobični usklik da će se desiti „ujedinjenje srpskih zemalja“, to je red da ponovo objavim jedan tekst na temu toga vrhunskog štetočine kojem u lidaranju granica nema.
A tekst je nastao zbog svojevremene Rakovićeve propagandne misije usmjerene protiv oca Gojka Perovića i grupe vrhunskih sveštenika MCP, koje je dotični optužio za „crkveni separatizam“ i tražio sankcije.

Ako bih birao uslovno jakog intelektualca, koji ujedno pojma nema o procesima koji su se dešavali u Crnoj Gori, pa zbog toga ima iskrivljenu sliku stvarnosti- to bi svakako bio istoričar Aleksandar Raković. Utopivši se u kobnu matricu koja mu ograničava vidike, Raković ima pogubno pogrešno razmišljanje proisteklo iz elementarnog nerazumijevanja litija ali i poimanja toga šta se, zapravo, desilo 30. avgusta prošle godine. Izgleda da Raković uopšte ne razumije dubinu društvenih i duhovnih procesa u Crnoj Gori, pa pravi pogrešne izvode u svojoj samohipnotisanosti.
Zato što pojma nema, nije ni čudo što u dugom vremenskom periodu spinuje realnost, primitivno vrijeđa političare i političke organizacije koji mu se ne sviđaju, uključujući blaćenje dijela sveštenstva MCP pa i izvanrednog i nenadmašnog oca Gojka Perovića, što predstavlja demonstraciju burlajućeg egoizma u domenu njegovog pomračenog ideološkog uma.
Uostalom, hajdemo da vidimo šta je i kako govorio Raković ove godine, obraćajući se sa svih medija “svesrpskoj javnosti”.
Neobične projekcije rigidnog istoričara
Portal Vidovdan je 25. februara 2021. godine objavio tekst pod naslovom: “Raković: “Vijesti” prave crnogorsko-srpsku naciju da bi razbile Srbe”, u kojem se navodi: “Dr Aleksandar Raković bio je danas gost u jutarnjem programu TV Pink gdje je govorio o novim napadima na srpsku naciju u Crnoj Gori. Raković je kazao da se ne treba baviti cirkuzantom Mirašem Dedeićem, već da neuporedivo veću opasnost za napad na srpsku naciju u Crnoj Gori čini manifest podgoričkog dnevnog lista “Vijesti” kojim se promoviše tzv. crnogorsko-srpska nacija, a vrh Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori stavlja nasuprot Srpske pravoslavne crkve.
Pritom, prema “Vijestima” vrh Srpske pravoslavne crkve čine samo vladika Joanikije i Gojko Perović. Budući da vladika Joanikije ima integralni srpski nacionalni identitet i svijest o narodnom i crkvenom jedinstvu, ne postoji nikakva mogućnost da ovaj srpski episkop uđe u sukob sa Srpskom pravoslavnom crkvom, naglasio je Raković.
Time je izvjesno, dodao je on, da “Vijesti” zlonamjerno guraju Gojka Perovića u tu vrstu konfrontacije jer Perović, za razliku od Joanikija, ima dvostruki crnogorsko-srpski identitet. Raković je posebno podvukao da ni Perović neće pristati na tu ulogu, u koju ga očito guraju “Vijesti”, da postane neki ideolog tzv. crnogorsko-srpske nacije za razbijanje jedinstvene i nedjeljive srpske nacije u Crnoj Gori. Istoričar je još kazao kako bi bilo apsurdno da se na čelo tog novog projekta “crnogorstva” stavi bilo ko svjestan koliko je Srbija učinila za obnovu crkvenog života u Crnoj Gori, a time i za redovan rad Cetinjske bogoslovije.”
Beogradske “Novosti onlajn” su 06. 04. 2021. objavile tekst s naslovom: “Krivokapić otima svetinje?!” u kojem se navode sledeće teze Rakovića: “Najnoviji skandalozni potez Zdravka Krivokapića, da pokrene proceduru smene ministra Leposavića, moguće je da je usmeren za izazivanje krize kako ne bi bio potpisan temeljni ugovor Crne Gore sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
S tim u vezi mogu biti i najnoviji napadi na srpski identitet Crne Gore koji stižu iz cetinjskog kruga Mitropolije crnogorsko-primorske, a pritom su juče kulminirali objavljivanjem skandaloznog teksta “Identitet – juče, danas, sjutra”, s pozivanjem na 1918. skoro sa istom argumentacijom kao što to čine notorni crnogorski separatisti.
Da bi se upodobile ove prilike, potrebno je realno sagledati situaciju, bez idelopokloničkog odnosa prema premijerskoj funkciji ili svešteničkoj mantiji. Stoga bi bilo razumno rasteretiti se političkog tereta koji srpskom narodu prave crnogorski separatisti Zdravko Krivokapić i Gojko Perović!”
U intervjuu za Srpski Radio Čikago 18. juna 2021. godine Raković je ocijenio je da je “sramna Rezolucija o Srebrenici nož u grudi Srbiji i Srpskoj” te da je ona izglasana uz podršku premijera, Demokrata, GP URA, kao i dijela sveštenstva Mitropolije Crnogorsko primorske iz Cetinja, Podgorice, Nikšića i Bara, pri čemu je, gle čuda, tražio personalnu odgovornost sveštenstva uključujući prije svih odgovornost oca Gojka Perovića. Dakle, za sve njih Raković predlaže “giljotinu”!
Zatim slijede Rakovićeve teze, ocjene i preporuke ovog tipa: “Izdajnik Krivokapić najbolje da nikada ne dođe u Srbiju i Republiku Srpsku”; “Bečićeve Demokrate su DPS 1997. godine”; “Veliko nepovjerenje prema dijelu sveštenstva MCP SPC”; “Sveštenik Perović ucijenio DF i instalirao izdajnika i prevaranta Krivokrapića”; “Gojko Perović priča besmislice i prima platu iz budžeta Srbije”; “Da li će s biti smijenjen rektor cetinjske Bogoslovije”; “Srbija i Republika Srpska moraju žestoko odgovoriti na novu izdaju vlasti u Crnoj Gori” uz ocjenu da premijer Krivokapić “nije normalan, pokvaren je i podmukao” ukazujući da bi čak mogao biti napadnut na ulici, od naroda, ukoliko se pojavi u Srbiji!?
I na koncu, nedavno je na jutarnjem programu Hepi TV (03. 08. 2021.) Raković ustvrdio sljedeće: “DPS podržava Krivokapića, nije nezamislivo da uz njihovu podršku izdrži cijeli mandat kao premijer”, smatrajući da je činjenica to što je “jedan od lidera Demokratskog fronta, Andrija Mandić, rekao da je pobjeda na izborima bila svesrpska, ali da su poslije izbora Srbi prevareni od strane Krivokapića i njegovih satelita”, na koncu zaprijetivši: “Za ovo što su nam napravili mora da postoji restrikcija i sankcija”!
Litije kao sjajni impuls pravoslavnog integralizma
Elem, samozvani “svesrpski ideolog” Aleksandar Raković katastrofalno pogrešno tvrdi da su litije bile “svesrpske”, uopšte ne shvatajući da su litije u svom epicentru bile izvanredni, nenadmašni, kosmički impuls pravoslavnog integralizma ljudi raznih etničkih, političkih i ideoloških opcija, ujedno i Srba i Crnogoraca, te da je jedino tako mogao biti srušen Monstrum.
Koliki je doprinos u tom pravoslavnom litijskom ustanku bio od strane ljudi koji se deklarišu kao Crnogorci, koje Raković ne želi primjetiti, poput: prof. dr Blagote Mitrića, advokata Velibora Markovića, politologa Vladimira Pavićevića, ili Crnogorki poput sjajne i hrabre naše novinarke Irene Tatar, javnost odlično zna.
I ne samo to, važna podrška litijama je dolazila i od istaknutih ličnosti drugih naroda, poput: Draga Pilsela, Dritana Abazovića, Džemala Perovića, Seada Sadikovića, hercegnovskog efendije Huseina Hodžića, predsjednika Islamske zajednice Crne Gore za Budvu i Boku i mnogih drugih.
I sve se to dešavalo s jednom mišlju, iz glave cijelog naroda: “Naša sloga biće poraz vragu”!
Ne razumijevajući dubinu litijskog pokreta, njeno savršenstvo u sabornosti ljudi raznih razmišljanja i identiteta, potpuno je očekivano što neznaveni Raković pobjedu nad Monsturmom 30. avgusta 2020. godine ocjenjuje kao “svesrpsku pobjedu”.
Opet, ako znamo da je u Crnoj Gori po poslednjem lažnom popisu 2011.g. imalo oko 28 odsto Srba, mada je po skoro svim anketama taj procenat bio 34 odsto, kako bilo kakva pobjeda na parlamentarim izborima uopšte može biti “svesrpska”?
Zbilja, da li Raković ima elementarno znanje iz matematike na nivou osnovne škole, ili kako?
I kako može uopšte biti pobjeda, i o kakvoj pobjedi priča kada su koalicijama oko DF i Demokrata nedostajala sva četiri poslanika GP URA da se sruši režim?
Ne želeći da vidi realnost, Raković u bunilu i hroničnoj groznici tvrdi: “Srbi su prevareni od Krivokapića i njegovih satelita”, pa potpaljuje lidere DF na nove izbore da bi se desila “nova svesrpska pobjeda”, iako prve nije ni bilo?!
Kojih satelita, satelita tipa GP URA!? Ovakvim bezobrazlukom, neodgovorni Raković kao da gura bar jednog poslanika GP URA da “okrene ćurak” i vrati nazad režim Đukanovića, pa da zvek nastane!
Jedno je sigurno, s Rakovićevom verzijom netolerantnog i nefleksibilnog “srpskog integralizma”, preslikanog na teritoriju Crne Gore, Monstrum ne bi bio srušen niti u dubokoj starosti a ne 30. avgusta.
Elem, kako Raković nije toliko glup da ne vidi očigledno, tada smisao ove njegove balade postoji samo u slučaju da on, recimo: nehotično, iz neznanja, napaljenosti, želi vratiti bivši monsturozni režim na vlast.

Spinovanje i rigidnost kao politički stil
Za Rakovića u političkom sistemu Crne Gore postoji neka retuširana vizija Demokratskog fronta i niko više.
Kada je u intervjuu Srpskom Radio Čikagu za izglasavanje Rezolucije o Srebrenici optužio premijera, Demokrate, GP URA i dio sveštenstva MCP, voditelj emisije ga je upitao kako je od 27 poslanika koalicije “Za budućnost Crne Gore” protiv rezolucije glasalo samo devetnaest poslanika?
Raković se izvinio i odgovorio da ne zna šta se desilo. Ne zna, veli!?
Ukratko, Raković kao navodni fanatik koalicije ZBCG i DF-a nije htio da se suoči s činjenicom da su poslanici PzP i SNP bili uzdržani ili glasali za Rezoluciju.
Na stranu premijer Krivokapić, može li Raković ikako svoju tezu o “svesrpskoj pobjedi” na izborima objasniti kroz fakt da je od 81. poslanika crnogorskog parlamenta protiv rezolucije glasalo samo 19, odnosno manje od 25 odsto poslanika?!
Da li mu je jasno da u “svesrpskom DF- u” ima pet poslanika PzP- a koji su Crnogorci pa se to mora obavezno civilizacijski poštovati.
Na kraju krajeva, lideri DF stalno govore da su oni obrazac “sloge i pomirenja Srba i Crnogoraca”, što se nikako ne uklapa u Rakovićeve rigidne vizije “srpskog integralizma” i “srpskog sveta”.
Rigidne do te mjere, da je u intervjuu Radio Čikagu pozvao Srbe da ne glasaju “partiju izdajnika Demokrata”, zbog njihovog glasanja za rezoluciju, ustvrdivši da se onaj Srbin koji za njih bude glasao- time ispisuje iz srpskog korpusa.
On da ispisuje nekoga, možete zamisliti tu nadmenost i oholost ?!
Usput tranjavu, jer po istom principu, zbog neglasanja protiv rezolucije, Raković je mogao “pozvati Srbe” da ne glasaju za “izdajnike PzP i SNP” inače će ih odmah “ispisati iz Srba”.
Pomamljeni dirigent i inkvizitor
Raković optužuje “Vijesti” što, navodno, promovišu tzv. crnogorsko-srpsku naciju koja, eto, “razbija jedinstvo nedjeljive srpske nacije u Crnoj Gori”.
Zatim optužuje oca Gojka Perovića da ima dvostruki crnogorsko-srpski identitet.
Koliko je principjelan vidi se po tome što se, poslije tih optužbi, uopšte ne osvrće na koncept crnogorsko- srpskog pomirenja kojeg promoviše “njegov mili” DF? Kako to?
Morao bi se na taj koncept DF-a osvrnuti Raković, jer je očiti zagovornik crnogorsko- srpskog nepomirenja, kreator dizanja tenzija i raspirivanja neprijateljstva, gdje sebe vidi u funkciji nekakvog pomamljenog dirigenta i inkvizitora.
Zbilja, poslije svega, zar ne vidi koliko smiješno izgleda kada klikće : “Imamo svesrpsku pobjedu, koju treba da ponovimo”?!
U takvom pomamljenom stanju prešao je sve granice normalnosti, pa otvoreno huška vrh SPC na dio sveštenstva Mitropolije, huška državni vrh Srbije, javnost Srbije i Republike Srpske na rukovodstvo Crne Gore pa čak huška i građane Srbije da se na ulici obračunaju sa onima koje “veliki on” odredi kao- neprijatelje srpskog naroda.
Maglovita demagogija mutnog pseudoideologa
Hiperegostični karijerista Raković misli da je došao momenat da može “kreirati svesrpsku politiku”, montirati političku scenu u Crnoj Gori, biti ideologom nekakvog virtuelnog “srpskog sveta”- pri tom furati krajnji radikalizam a istovremeno ništa pod kapom nebeskom ne razumijevati niti osjetiti čemu to srljanje vodi.
Upravo zato, sa ovakvim cirkuskim akterima, poput Rakovića, priča o nekakvom “srpskom svetu” sliči novokomponovanoj demagogiji za ushićivanje ili raspaljivanje narodnih masa i širenje magle.
Sa petparačkim skandalističkim medijima, medijskim šefovima kojima praziluk viri iz zadnjice, ogavnim rijaliti programima kojima je temeljno zagađen medijski prostor, svirepim kvazikapitalistima koji deru države na Balkanu i narodu krv piju- ne može se napraviti ni “normalni svet” a ne bilo šta drugo, pa makar tome čudu naziv bio “srpski svet”.
Čisto politikanstvo bez iskrene koncepcije u vidu nekog zdravog nacionalnog programa koji će osiromašene građane izvući iz materijalne bijede i ukoniti sa vonjajućeg ideološkog smetlišta. Umjesto osjećaja zdravog duhovnog, kulturnog i informativnog prostora gledaćemo i dalje nesuvisle političke govore mutnog Rakovića i sličnih kvaziideologa kojima je groš cijena.
Vojin Grubač
Izvor: Pcnen
