Други део монументалне адаптације култног романа Добрице Ћосића „Време смрти“ ускоро ће бити пред нашом публиком на ТВ Нова, а поводом почетка емитовања једног од највећих телевизијских пројеката код нас, снимљеног у амбициозној продукцији куће Јунајтед Медија, његови аутори, креатор Горан Шушљик, редитељ Иван Живковић, сценариста Ђорђе Милосављевић, директор фотографије Марко Младеновић и део глумачке екипе, представили су медијима шта ћемо гледати у наставку овог серијала.
Како је истакнуто на данашњој конференцији за новинаре која је организована у сали Коларчеве задужбине, од 2. децембра свих 16 епизода другог дела серије „Време смрти“ доступне су путем ЕОН платформе (Бинџујте све епизоде одједном само уз СББ!“, а како су подсетили њени аутори, фебруара ове године премијерно је приказан први део адаптације Ћосићевог романа који је својеврсни времеплов кроз трагичне догађаје у доба Великог рата (период од 1914. до 1916.), и незапамћено страдање људи који су хтели да одбране и сачувају оно у шта су веровали да мора да се сачува – слобода, достојанство и воља да се преживи.
Према речима Горана Шушљика, Ивана Живковића и Ђорђа Милосављевића, ово је био врло захтеван материјал који је ишао и на отварање неких других важних питања, радња другог дела серије „Време смрти“ догађа се после тријумфа у Колубарској бици, када Србију погађа нова катастрофа – епидемија пегавог тифуса. У хаосу рата, српска војска и народ повлаче се преко сурових албанских планина, док су судбине јунака на ивици, и потпуно неизвесне…
Како је Шушљик рекао за Данас, снимање које „покрива“ период од четири године трајало је 200 дана на разним локацијама широм Србије, најважнији део радње је у околини Књажевца, окупило је више од 180 глумаца, и сви су уложили велики ентузијазам и посвећеност…
– Пројекат је то захтевао,није лако наћи локације за ову епоху које су погодне, којима је једноставно да се приђе, био је један од највећих изазова пронаћи нешто што личи на то што је природа погодна за снимање, а не постоји нека инфраструктура.
На наше питање колико „копчи“ са нашом данашњицом има други део „Времена смрти“, Шушљик подсећа да је Србија изашла као победник из Колубарске битке, али да се над њом надвила нова пошаст, болест, пегави тифус.
– Ова епидемија је тада однела бројне животе, али је уједно метафора и за наше животе. Мислим да је сада прави моменат за емитовање другог дела ове серије, неки млади људи су у ових дана у борби за слободу, храбро тражећи истину и правду. У роману и у серији „Време смрти“ су, наравно, драстични моменти, али живот нам показује да су код нас већ сутрадан могући драстични догађаји. Дакле, постоје и данас млади људи, спремни да испоље то у шта верују, како су васпитани, шта виде као будућност, и шта виде као правду и неправду – истиче Горан Шушљик.
Ђорђе Милосављевић, на наше питање шта је њему најузбудљивије у другом делу „Времена смрти“, издваја сегмент болнице, у којој присуствујемо најпотреснијој драми, у којој је епидемија тифуса доживела врхунац, али и поимање слободе неких врло младих људи, оних који ништа не знају о животу, који га нису проживели, али спремних да за ту вредност заложе сопствени живот.
На конференцији за медије са посебним пијететом истакнуто је да ј у другом делу серије, Жарко Лаушевић који игра војводу Живојина Мишића, остварио је једну од последњих улога у животу. Према речима Војислава Воје Брајовића, који игра улогу Радомира Путника, он ће рад на „Времену смрти“ памтити управо по Лаушу.
– Ова серија је прилика да се на прави начин покаже борба за слободу, а то је оно што је за нас увек било најважније – имати свест о слободи. Мислим да је Добрица Ћосић у овом роману имао тај задатак, зато је толико копао по архивима и историјским документима. Али, као најдража успомена у том серијалу и нашег рада коме смо сви били максимално посвећени, остаће ми однос са Жарком Лаушевићем. Ми смо имали телефонске пробе, сатима смо говорили о нашим ликовима, и не могу да изразим колико ми је жао што неће видети шта смо урадили – рекао је Брајовић.
О раду на серији и својим улогама говорили су јуче и Предраг Бјелац (доктор Сергејев), Слободан Бода Нинковић (Толе Дачић), Теодора Драгићевић (Милена Катић), Исидора Симијоновић (Душанка), Павле Веселиновић (Тричко Македонац), а у бројној глумачкој екипи су и Предраг Мики Манојловић, Милан Марић, Светозар Цветковић, Павле Менсур, Денис Мурић, Радован Вујовић, Нина Јанковић, Андрија Милошевић, Калина Ковачевић…
У овом делу приче, како су истакле Теодора Драгићевић и Исидора Симијоновић, у тој епидемији тифуса после Колубарске битке, и том страшном преласку преко Албаније и голготи коју је преживео наш народ, дешавају се и неке љубавне приче, и посебно, велико и дирљиво пријатељство међу женама.
За Предрага Бјелца, ово је био огроман део романа, и ужасно напоран посао:
– Поредећи, ово је био много храбрији и много већи пројекат, са много већом тежином, који ће остати као узбудљиво сведочанство о том времену херојства и страдања, који и нама поставља питања где смо ми и какви смо данас – истакао је Бјелац.
Оно што је младом глумцу Павлу Веселиновићу било најзанимљивије у лику који игра, али и у свему ономе о чему говори „Време смрти“, како је изјавио, јесте то како су млади људи тог времена, нека генерација којој и сам припада, питање храбрости, части и слободе доживљавали као највеће животне вредности.
Директор фотографије Марко Младеновић већ је добио много похвала и добрих критика за први део серијала, а како је истакао, без ауторске екипе, без глумаца, костима, шминке…, његов рад можда не би био такав какав јесте, јер су сви они помогли да снимање ове епохе изгледа тако добро и аутентично.
Извор: Данас