Деца ломе руке и ноге испробавајући „Супермен изазов“: Бацају се на бетон, алармантни подаци стижу из целог региона. Здравствене власти Северне Македоније су саопштиле да је због учествовања у Тикток изазову повређено најмање 17 ученика у току прошле недеље, а слична ситуација задесила је и бањалучку регију, где је пријављено најмање осморо повређених ученика због истог изазова. Деца узраста од 10 до 17 година долазе са модрицама, преломима екстремитета, а у неким случајевима и потресима мозга и повредама кичме. Шта је опасни “супермен изазов” који је све популарнији међу најмлађима? Реч је о Тикток изазову у ком двоје деце испреплетених руку бацају треће дете у ваздух, које након тога пада на бетонску подлогу, како би изгледало као да “лете попут Супермена”. Овај тренд се проширио међу ђацима широм света, па су се слични извештаји појавили и у другим земљама, а како пише “Индепендент” у Румунији је повређено 20 малишана, док је у Израелу најмање 19-оро деце задобило повреде које су захтевале болничко лечење.
Психолози су упозорили да је жеља да се прати тренд на друштвеним мрежама, у комбинацији са прекомерним коришћењем мобилних телефона, главни разлог пораста ризичног понашања међу децом. Због аларманте ситуације, Либерално-демократска партија у Северној Македонији је захтевала забрану друштвене мреже Тикток, због тога што она “подстичне на насиље и аутодеструктивно понашање”. Сада је једна политичка странка затражила да власти забране друштвене мреже чији садржај подстиче насиље и аутодеструктивно понашање. “Оштро осуђујемо неодговорно ширење опасног садржаја на друштвеним мрежама, попут последњег ТикТок изазова познатог као ‘Супермен’, који је повредио шесторо деце широм земље у току једног дана. Недостатак адекватне контроле над садржајем друштвених мрежа омогућава да овакве ‘игре’ дођу до најмлађих”, рекли су у суботу у саопштењу.
Министарка образовања Северне Македоније, Весна Јаневска, изјавила је да би ученици требало да се фокусирају на образовање, а не на ТикТок изазове. “Забрана мобилних телефона у школама неће имати ефекта. Телефони ће бити доступни деци у свим другим срединама, тако да неће бити разлике“, рекла је она. У Аустралији је недавно уведена и забрана коришћења Тиктока за све млађе од 16 година.
Алармантно и у Босни и Херцеговини
Овај тренд се проширио међу ђацима у Босни и Херцеговини, а недавно је, након што је једна ученица петог разреда основне школе у Бањалуци задобила тешке преломе руку након учествовања у изазову. „Заказао сам ванредну седницу Наставничког већа да урадимо све што можемо кроз разговоре са децом. Овде велику улогу морају одиграти и родитељи. Не можемо сами преузети улогу васпитача, то је друштвени проблем“, рекао је директор Актива директора основних школа бањалучке регије и основне школе “Свети Сава” Мирослав Попржен за “РСЕ”. Додаје и да је у школи већ две године забрањена употреба мобилних телефона, али да то није направило никакву промену.
Упозорење за опасност Тиктока за најмлађе је дошло и из Министарства унутрашњих послова Републике Српске у ком се апелује на родитеље да се информишу о овој друштвеној мрежи, како би предузели адекватне мере предострожности. „Нажалост, подаци говоре да наведену апликацију масовно користе тинејџери, па и млађа деца“, саопштено је из Полицијске управе, иако се у политици мреже наводи како је она забрањена за све млађе од 13 година.
Савет родитеља Кантона Сарајево пре неколико дана је послало родитељима основних и средњих школа циркуларну поруку, у којој се упозорава на опасност од „Супермен изазова“. Из Завода за хитну медицинску помоћ су рекли да су протеклих дана имали интервенцију у једној средњој и две основне школе на подручју Кантона Сарајево. „Ми смо пре неки дан имали интервенцију у једној средњој школи, због повреда руку детета које је учествовало у том изазову. Реч је о прелому обе кости подлактице“, рекла је Риада Блажевић, докторка у Заводу за хитну медицинску помоћ.
Повреде главе и потреси мозга
ТикТок изазов се не ради само у школама, већ и на тренинзима. Поједина деца су завршила са озбиљниим повредама главе и потресом мозга. Сличне повреде су пријављене и у другим државама Балкана, а једна мајка из Подогорице је навела за „БИРН“ како је и њен син сломио шаку док је са другарима испробавао изазов.
Црногорска полиција је у среду упозорила на ризике новог изазова, не прецизирајући колико је деце заправо повређено. „Позивамо родитеље да разговарају са децом о опасностима и повредама које подстиче поменути изазов, као и о свим другим сличним активностима на друштвеним мрежама“, објавили су они.
У истраживању “Глобал Аналитике” из 2020. године се наводи да велики број родитеља није адекватно упућен у све опасности које вребају на интернету нити зна како заштитити дете од њих. “У истраживању је утврђено да деца на интернету проводе и по четири сата и више. Родитељи често не знају шта деца гледају и чему имају приступ на мрежама, па су зато друштвене мреже и овакви трендови опасни по њих, упозоравају психолози.
Извор: НИН