Иако је Телеграм у САД-у и Канади услуга за слање порука која није толико популарна, широм света је апсолутно огроман, са преко 104 милиона корисника само у Индији.
Ако будете опрезни, вероватно ће бити у реду
Ако сте нови на овој платформи, такве статистике могу деловати мало застрашујуће – али не би требало, барем не саме по себи. Ево шта треба да знате о сигурности Телеграма, укључујући и како остати сигурни свакодневно.
Да ли је Телеграм сигуран и безбедан?
Углавном јесте, ако ћемо ствари поједноставити. Сви позиви и разговори су у некој мери шифровани, а то ескалира до крајње енкрипције за позиве или Сецрет Цхатс између две особе, што ефикасно спречава пресретање у тим ситуацијама – чак и од стране Телеграма. Такође можете захтевати да се поруке, фотографије, видео записи и други фајлови послати у Сецрет Цхатс “самоуниште” након одређеног времена након што су виђени. Групни разговори (тј. између три или више људи) немају крајњу енкрипцију или могућности самоуништења, али су ипак једна од главних предности апликације. Људи често формирају трајне групе, као и Канале, који се користе за слање порука стотинама, хиљадама или чак милионима људи. И групе и Канали имају неке специфичне сигурносне проблеме.
Могу се користити за ширење превара, порнографије и дезинформација, а повезани су и са подстицањем насиља или чак геноцида на местима попут Индије, Пакистана и Мјанмара. Телеграм има правила и алгоритме који штите од ових ствари, укључујући промовисање било каквог насиља, али не чини се да их може доследно спроводити. На крају, до корисника је да буду скептични према другим људима и порукама које шире, и да пријаве било шта проблематично.
Због тих разлога, вероватно бисте требали усмерити децу ка алтернативним платформама. Ако то није изводљиво, још увек можете отићи у Settings – Privacy and security у апликацији и укључити опције као што су контрола група и Рестрицтед Моде, који цензурише садржај као што су голотиња и насиље. Опцију коју вероватно треба оставити искључену је people nearby. То вам омогућава да видите друге кориснике Телеграма у вашој близини, али у прошлости је показано да хакер може то искористити да пронађе тачну локацију особе. Можете осигурати да је ваша локација сакривена одласком на Contacts – Find people nearby и избором Stop showing me. Још једна напомена је да се, иако се Телеграм понекад означава као отвореног кода, то односи само на клијентски софтвер. На серверској страни, Телеграм користи властити протокол назван МТПрото за енкрипцију порука. Као правило, безбедносни стручњаци више воле стандардизоване енкрипцијске библиотеке где су све потенцијалне рањивости познате и адресиране.
Да ли Телеграм прикупља податке?
Да. По потреби, компанија чува податке као што су ваше корисничко име, информације о уређају, навике коришћења и ИП адреса за повезивање. Ако је применљиво, такође бележи и друге Телеграм апликације које сте користили, заједно са вашом историјом промене корисничког имена. Ови метаподаци се чувају до 12 месеци, али се не користе у сврхе оглашавања или других комерцијалних сврха. Имајте на уму да би агенције за спровођење закона и обавештајне агенције потенцијално могле да затраже од Телеграма да преда податке са серверске стране, или да вас директно циљају тако што ће запленити ваш телефон или покренути нападе фисхинга и надгледања. Ове ствари су истините за било коју онлајн услугу, али су се претходно догодили инциденти укључујући иранске дисиденте.
Како остати сигуран на Телеграму
Генерално говорећи, нећете имати проблема на Телеграму све док следите ове принципе: Користите двостепену верификацију. Ову опцију можете пронаћи под Settings > Privacy and Security. Ово знатно отежава некоме да преузме ваш налог. Ограничите количину информација које делите. Сакријте свој број телефона, и ако људи не морају знати како изгледате, можете користити уметничку профилну слику или поставити одвојене јавне и приватне фотографије. У јавним разговорима, одолите искушењу да делите детаље који би вас могли идентификовати, друге налоге или вашу специфичну локацију.
Држите се приватних позива и Secret Chats кад год је то могуће. Пријатељи и породица често су у истим групама, али приватно осигурава крајњу енкрипцију и мање шансе за случајно дељење приватних информација.
Скептично размишљајте о групама и Каналима у којима учествујете. Лакше је него што би требало да се увучете у масовно расположење, посебно када вас пријатељи или породица притискају да учествујете, или када вам се нуде награде. Популарност или жар неке групе не говоре нужно ништа о истинитости њених уверења – увек тражите логику и доказе, посебно ако су укључени новац, секс, политика, религија и/или насиље. Не размењујте новац или детаље налога са људима које не познајете лично. Преваранти могу покушати да се представе као техничка подршка, представник банке или било ко други ко год да има поверења, али нико од те врсте неће тражити новац или детаље налога изненада путем Телеграма. Ако постоји сумња, проверите детаље попут корисничког имена особе и доступних контактних информација. Можда чак и позовите познати број телефона и замолите их да потврде разговор.
Не везујте се емотивно за људе које нисте упознали лично. Превара у вези/са лажним идентитетом су превише честе. То укључује преваранте који вас заводе довољно дуго да изграде илузију “везе”, али затим ођедном изазову кризу која захтева новац, попут визе или пропуштене кирије. Постоје и горе претње, попут сексуалних предатора или трговине људима. Ако је веза искрена, особа неће имати ништа против стварног сусрета на јавном месту на које се договорите. Размислите о томе да поведете једног или више пријатеља ради додатне сигурности.
Избегавајте да кликнете на линкове од странаца. Ако вас неко кога не познајете наговара да кликнете на веб линк, посебно под изговором као што је техничка подршка или наградна игра, то би лако могло бити намењено да инфицира ваш уређај злонамерним софтвером или шпијунским софтвером, или да вас превари да поделите приватне информације путем лажног (тзв. “фисхинг”) веб сајта. Ако звучи превише добро да би било истинито, вероватно и није. Нећете се случајно срести са добитком на лутрији, љубављу свог живота, луксузним попустима или јединственим инвестиционим приликама путем случајних сусрета на Телеграму. Останите скептични у сваком тренутку када се сусрећете са новим људима.
Тијана Барашевић
Извор: ПЦ Пресс