Представници Срба са Косова су овог пута по први пут заиста изашли из косовских институција. Црвена линија преко које нису могли да пређу: пререгистрација српских КС таблица на косовске РКС таблице. Док полицајци српске националности скидају косовске униформе, а јавност чека његово топогледно обраћање нацији, Александар Вучић је од петка увече имао серију састанака – са косовским Србима, Мирославом Лајчаком, Кинезима, Русима, Американцима и патријархом Порфиријем
Срби са севера Косова у суботу су званично поднели оставке на све политичке, правосудне и административне функције у институцијама Косова. Та одлука саопштена је након састанка српских званичника у Звечану који је трајао свега пола сата. Одлука је била донета раније.
Објаснили су да оставке остају на снази све док „Приштина не почне да поштује међународно јавно право и све споразуме потписане у Бриселу“.
Председник Српске листе Горан Ракић рекао је да је српски народ изложен „терору и насиљу институција Приштине“, што укључује и „ограничавање кретања и узурпирање приватне имовине“ – најава да ће се од априла заплењивати сва возила која немају регистарске таблице у складу са косовским законима.
Оставке нису коначне јер су на данашњем састанку једногласно изгласани и услови за повратак Срба у косовске институције: тражи се да Влада Аљбина Куртија одустане од одлуке о пререгистрацији и да се формира Заједница српских општина (ЗСО).
Оставке нису поднели само политичари, већ и полицајци и судије које годинама уназад раде у косовском систему и по косовским законима. Током конференције за медије српски полицајци скинули су косовске полицијске униформе.
Кап која је прелила српску чашу
Кап која је прелила чашу била је одлука косовских власти да суспендују директора полиције северног региона Ненада Ђурића, због његове одлуке да не спроводи план косовске владе о уручивању опомена, а затим и казни за оне грађане на северу који не желе своја возила да пререгиструју на „РКС“ таблице.
Док се чека званични одговор приштинских власти, ситуација на северу је мирна. Према писањима медија, Срби са Косова не желе додатну ескалацију. За сада нема најава о постављању барикада, што је раније била пракса кад год се дешавају тензије сличне данашњим. На шеталишту у Косовској Митровици на коме све врви од државних симбола Србије, на улицама су се међу српским обреле и руске заставе.
Иако су шест пута од кад је потписан Бриселски споразум представници Српске листе претили да ће да напусте косовске институције, до сада су увек на „молбу“ председника Србије одустајали од тога. Овог пута таквог захтева из Београда није ни било.
Поводи за претњу Срба изласком из институција су раније биле учестале акције косовске специјалне полиције РОСУ на северу, одлука Владе Косова о експропријацији земљишта, одузимање имовине у власништву Срба са севера због изградње база косовске полиције.
Серија састанака председника Србије
Због напете ситуације на Косову Александар Вучић је одлучио да да откаже обавезе у иностранству и остане у земљи. Док се чека да се обрати нацији, он је од петка увече имао серију састанака: са Мирославом Лајчаком, кинеским и руским амбасадором у Србији, са Синодом СПЦ и патријархом Порфиријем са којима је поделио „забринутост због свих изазова и притисака са којима се суочава народ на КиМ и српска држава“.
„Одлучни смо да снажно и заједнички бранимо виталне, националне и државне интересе“, написао је Вучић на Инстаграму након састанка.
Након што је јутрос министре у трећој Влади Ане Брнабић обавестио о ситуацији у каквој се Србија налази, на Инстаграму је био написао да „не одустајемо од одговорне политике мира и стабилности“.
Амбасадор Руске Федерације Александар Боцан Харченко је рекао да ће званичној Москви пренети све информације које му је Вучић данас дао о ситуацији на Косову.
Александар Вучић данас очигледно није имао времена да се уживо састане са америчким амбасадором Кристофером Хилом, су разговарали телефоном. Хил је од њега захтевао да се Србија понаша одговорно и озбиљно „и да ни на који начин не учествује у угрожавању регионалног мира и стабилности“. Вучић му је обећао да ће тако и бити.
Ресетовање дијалога са Приштином
С обзиром да су се Срби повукли из косовских институција то у пракси значи да је дијалог између Београда и Приштине враћен на почетак, док је све оно што је договорено Бриселским споразумом доведено у питање. Није мало оних који верују да ово ресетовање дијалога званични Београд ставља у бољу позицију за даље преговоре са Приштином.
Вест која у српској јавности није посебно одјекнула је јучерашња потврда високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Ђузепа Бореља да су и Београд и Приштина послали своје одговоре на француско-немачки предлог за решење односа између Србије и Косова, који је постао и званична позиција ЕУ. Шта у том предлогу пише и какав је одговор Србија дала можда су нека од питања на које ће председник Србије дати одговор у свом обраћању нацији најављеном за недељу.
Извор: Време