Србија је добро опремљена сеизмолошким инструментима, али нису урађене анализе на основу којих би се утврдили активни раседи који указују на потрес у будућности. Померања тла регистрована у Србији последња два дана су нормална и учестала појава и немају везе са земљотресима у Турској и Сирији У могућем предвиђању земљотреса важни су активни раседи за које се поуздано зна да би могли да генеришу потрес у будућности, кажу сеизмолози. Активним се сматрају они где је у њима посматрањем или на основу доказа, уочена сеизмичка активност током последњих 10.000 година.
За Београд и за Србију раседи се само претпостављају.
Сеизмолог Славица Радовановић објашњава за Еуронењс да су „у Турској раседи су веома добро мапирани, они знају сваки сегмент раседа, колику магинуду може достићи.
То је плод улагања државе у сеизмологију и опремање инструментима, што је и Србија урадила, али само кроз истраживачки рад. Ми немамо, сем појединачних докторских дисертација, детаљну анализу активних раседа. Ми претпостављамо који су раседи најближи граду Београду, али немамо их јасно утврђене“. У Србији је данас и јуче забележено је неколико померања тла.
Данас око 10 часова Републички сеизмолошки завод известио је да је потрес био јачине 2.0 степена Рихтерове скале у Доњем Милановцу. Након пола сата забележен је потрес магнитуде 1.7 на територији Мајданпека, У 12.38 часова догодио се и трећи земљотрес, на територији Бора, а јачине је 2,1 степен Рихтерове скале. Близу 14 часова тло се два пута затресло у Мајданпеку, а земљотреси су били јачине 1.9 степени Рихтерове скале.
Јуче су била три земљотреса, а сви испод 2.0 степена Рихтерове скале: у Ужицу, Горњем Милановцу и Бору. Данас, нешто пре 6 часова забележен је потрес и у Северној Македонији. Сеизмолози кажу да они немају никакве везе са земљотресом који се десио у Турској и Сирији, већ су нормална и учестала појава у нашој земљи. објашњавају за Данас да се такви земљотреси веома често дешавају, и да их је бесмислено бројати.
Поменути земљотреси су углавном неосетни, непредвидиви и потпуно насумични. Распрострањени су по целој Србији, и мале су магнитуде. Сеизмолог Славица Радовановић каже да нико не може са прецизношћу и поуздано превидети да ли постоји ризик за Балкан од могућих јачих потреса након ова два која су задесила Турску.
Па ипак, каже да смо „ми на Балкану много мање угрожени. Мањи је доток сеизмичке енергије, наше серије се брзо завршавају. Нема јаких накнадних удара. С друге стране, у Турској су се сада догодила два земљотреса велике магнитуде и велики број накнадних удара. Нажалост, то није крај, та сеизмичка активност је кренула ка северу и сад ће почети притисак на северно-анадолијски расед“- Подсећа да „задњих пар година потреси достижу 4,5 Рихтера и то је један доказ да се лагано подиже сеизмичка активност у овом региону и сигурно је да ће се тај тренд наставити. Сада се уочава да у простору Шумадије имамо појачану сеизмичку активност. Свакако ће сеизмолози који редовно региструју све те земљотресе моћи да говоре о некој вероватноћи, а не о прогнози да ће се тог и тог дана догодити“.
Извор: Време