Повећан садржај арсена у подземним водама озбиљна је претња очувању здравља људи.
Један од највећих глобалних проблема савременог друштва данас представља све мање доступних и здравствено безбедних ресурса питке воде. Повећан садржај арсена у подземним водама, које се користе као основни ресурс воде за пиће широм света, озбиљна је претња очувању здравља људи. Мултидисциплинарни тим који чине научници са Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду и Института за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду, покренули су пројекат НаноЦомпАс у циљу изналажења иновативног, али и дугорочно одрживог решења за уклањање арсена из воде. Значај истраживања у овој области, препознат је од стране Фонда за науку Републике Србије, који је омогућио реализацију пројекта НаноЦомпАс у склопу Зеленог програма сарадње науке и привреде.
Адсорпциона техника је најчешће примењива техника за уклањање арсена у третману воде за пиће због високе економске исплативости, ефикасности и техничке једноставности у погледу руковања и контроле процеса. Већина комерцијално доступних адсорбената захтева предтретман којим се арсен доводи у облик погодан за уклањање из воде. Међутим, увођење предтретмана повећава трошкове процеса припреме воде за пиће, чинећи га мање прихватљивим за слабије развијена подручја, која су уједно и највише погођена овом проблематиком. Kако би се пронашло ефикасно и економски исплативо решење, данас се интензивно развијају адсорбенти на бази наноматеријала високе ефикасности. Један од материјала нове генерације су наночестице Фе-Мн бинарног оксида (ФМБО). Ове честице су се већ показале веома ефикасним у погледу уклањања арсена у лабораторији, међутим, тешко их је применити у проточним системима.
Да би се ови недостаци превазишли, у оквиру пројекта NanoCompAs ће се развити бифункционални нанокомпозитни филтерски медијум (ФМБОнц). На тај начин би се добила основа за комерцијализацију добијеног производа – филтера, који би био примењив за континуирани процес третмана воде. Следећи корак ће бити повећање производње филтерског медијума, како би се обезбедиле довољне количине материјала за даља лабораторијска и полуиндустријска истраживања. Иницијално тестирање филтера обухватаће физичко-хемијску карактеризацију, контролу квалитета и испитивања ефикасности уклањања арсена.
Истражиће се могућа решења за продужавање животног века ФМБОнц као и његове поновне употребе. Зависно од потреба, испитаће се могућност стабилизације материјала пре његовог одлагања на депонију. Истраживањима на полуиндустријској скали, која ће обухватити третман веће количине подземних вода са територије Аутономне Покрајине Војводине, потврдиће се учинак ФМБОнц у погледу смањења садржаја арсена у води.
Kао тим, очекујемо да ће NanoCompAs пројекат развити економично и ефикасно решење за уклањање арсена из воде за пиће, чиме ће се значајно унапредити здравље и квалитет живота људи, који живе у регионима погођеним овим проблемом. Осим тога, резултати пројекта користиће доносиоцима одлука, као и академској заједници усмереној ка технологијама заштите животне средине.
Овај чланак је сачињен уз финансијску подршку Фонда за науку Републике Србије. За садржину ове публикације искључиво су одговорни Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду и Институт за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду и та садржина не изражава ставове Фонда за науку Републике Србије.
Аутор: NanoCompAs
Извор: nationalgeographic.rs