Пред крај Другог свјетског рата Т. С. Елиот записује, пером пјесника и пророка, судбину послијератног свијета – каже, отприлике, како је у нашем добу информација замијенила знање, а потиснула мудрост.
Међутим, у данашњем свијету отишли смо даље, у још дубљи амбис. Чини се да је информација потиснула и притиснула самог човјека, са свих страна.
Свакодневно конзумирање, преждеравање, сваковрсним информацијама са друштевних мрежа, портала, веб сајтова и сл., доводи до атрофије мозга. Кажем, метафорички, али симптоми су исти као да сам рекао у буквалном смислу ријечи.
Три су основна симптома атрофије мозга: деменција, епи напад, афазија. У смислу биолошког одумирања, у смислу старења ово су, да кажем, природни процеси.
Али, све чешће, макар на нивоу опште симптоматике, понашање данашњих људи, што су у напону физичке снаге, може се описати овим појмовима.
Примјера ради, позовеш пријатеља на пиво, а он ти одговара након неколико сати, уз коментар:
„Праштај бро, тек сад сам видим да си звао“.
„Како рођаче!? Знам да телефон палиш чим се пробудиш, упоредо са мртвачки спорим подизањем капака; да се огледаш на дисплеју, као на огледалу, а онда уз доручак прелиставаш до бесомучности друштвене мреже… Сунце му жарко! Ти не владаш сопственом главом, а мене зајебаваш! Мој позив региструјеш тек кад налетиш на моју слику на Инстаграму.“
„Ма није бро… телефон ми је био на пуњачу“.
„Не смарај, магарче! Дођи у „ОФ“ на пиво. Имамо нови правилник о понашању и самоконтроли. Ко први погледа у телефон тај плаћа пиће.
Ево предлога како да штедите новац и провјерите структуру мозга ваших пријатеља.
Милорад Дурутовић