Облачила је Џонија Ротена, Стива Џоунса, Пола Кука, Глена Матлока, касније и Сида Вишоса. Спојила је панк и моду, и као што су Пистолси растурили додаташњу представу о рокенролу, тако је и она наглавачке преокренула модну индустрију
Поцепане мајице кратких рукава, панталоне са гомилом ланаца, металне бодље око зглобова, слика краљице Елизабете и украси са зихернадлама су захваљујући Вивијен Вествуд из андергаунд клубова испузали на писте високе моде. Антитачеризам из кога су се излегли Sex Pistols, побуна против конзервативног друштва, свеколиког естаблишмента и норми, рушење табуа и спрдња са краљицом су се огедали у њеним модним креацијама. Менаџер Пистолса Малколм Мекларен био је њен партнер.
Панк је освајао музичку сцену, Вивијен Вествуд модну. Као што је Anarchy in the UK парала уши, тако су креације Вивијен Вествуд, манекенке и манекени са нападном шминком парали очи. Шокирали су и провоцирали јер су били кивни.
Продавница “Sex” у Кингс роуду у западном Лондону, коју је водила заједно са Меклареном, била је средиште панк моде 1970-их. Вивијен је дизајнирала за то време ексцентрично нападну одећу и одевне предмете. Са фетишистичким и панкрским одевним предметима и са експлицитним именом, розе бутик се истицао међу угледним продавницама.
Како то кажу модни критичари, дело Вивијен Вествуд има историсјки значај, њен покушај разбуцавања модног естаблишмента у модној индустрији може да се упореди да утицајем који су Пистолси имали на трансформаију рокенрола.
Интензитет тескобе
Како наводи Драган Амброзић у тексту Интезитет тескобе, претећа атмосфера почела је после рата на Блиском истоку 1974. Због нафтне кризе. То је довело до озбиљног социјалног слома у Британији, привременог или сталног губитка многих послова, те промене у систему вредности који је одједном постао сурово прагматичнији. Као што је ова катастрофа утрла пут Тачеровој и неоконзервативцима тако је створила услове и за револт омладине закинуте за сваку перспективу, а који се појавио у виду панка.
Пошто се ни у шта старо више није могло угледати, широм отворених очију се гледало у правцу сваког облика изражавања који је био другачији и који би боље описао огорченост са којом се омладина смуцала по улици, далеко од било какве могућности да у нечем учествује на начин достојан човека. Обраћала се пажња на одевање, па је Вијен Вествуд постала гуру будућности.
Модни активизам
Позната је била и по активизму, последњих година посебно се посветила климатској кризи, покренула је преко своје фондације кампању Climate Revolution кроз своју фондацију. Као амбасадорка Гринписа, често је испреплетала политику и свој професионални рад.
На дан пре њене смрти, 29. децембра, њена фондација је објавила видео запис њеног читања „Писмо Земљи“ из 2021. године, снимљен у Глоб театру где каже: „Реч економија значи управљање домаћинством. Земља је наш дом, тако да, на глобалном нивоу, економија значи одрживост. Ми то немамо. Немамо будућност; имамо финансијски систем заснован на сталном рату, трговинском рату и конкуренцији. То је узрок климатских промена”.
Говорила је да је „само кроз непопуларне идеје могуће променити свет“.
У гостима код краљице
Бој Џорџ, који ју је први пут упознао почетком 1980-их, назвао ју је „сјајном и инспиративном“ и „без сумње… неприкосновеном краљицом британске моде“.
Ипак Британка, Вивијен Вествуд се држала стрикног кода облачења када је 1992. године добијала орден од краљице Елизабете. Споља. После церемоније се пред фотографима завртела, хаљина се подигла па се могло видети да не носи доњи веш.
Како тада бележи „Гардијан“, дизајнерка је невино објаснила да је само хтела да покаже фотографима своју хаљину: „Није ми пало на памет да ће, пошто су фотографи практично клечали, резултат бити гламурознији него што сам очекивала. Чула сам да је та слика запрепастила краљицу“.
Ивона Симоновић
Извор: Време