То је до сада најконтроверзније Светско првенство, које поставља разна питања.
На који начин је Катар стекао права да постане домаћин, како се ова земља опходи према радницима који граде стадионе и да ли је то уопште погодна локација за једну такву манифестацију.
Опхођење према страним радницима
Катар за Светско првенство у фудбалу гради седам стадиона, нови аеродром, нови метро и нове путеве.
Финале ће се играти на стадиону на ком ће се одржати и девет других утакмица, а који заузима централно место у новом граду.
Али држава се нашла на мети критика због опхођења према 30.000 мигрантских радника који раде на овим пројектима.
Амнести интернешенел, организација за заштиту људских права, оптужила је Катар да се служи принудним радом.
Она је саопштила да радници живе у лошим условима, плаћају високе накнаде за запошљавање и да им се не исплаћују наднице и одузимају им се пасоши.
Од 2017, влада је увела мере заштите мигрантских радника од рада на претераној врућини, ограничила им је радне сате и побољшала животне услове у радничким камповима.
Међутим, Хјуман рајтс воч је у извештају из 2021. саопштио да су страни радници и даље изложени „казненим и илегалним смањењима плате“, као и „месецима неплаћених надница за дуге сате мукотрпног рада“.
Амнести интернешенел такође каже да упркос укидању система „кафале“ – или спонзорства – који мигрантским радницима забрањује да напусте посао без одобрења послодавца, на запослене се и даље врши велики притисак.
Владин портпарол рекао је за ББЦ: „Остварен је значајан напредак у обезбеђивању ефикасног спровођења реформи.“
Он је додао да ће број компанија које крше прописе „наставити да опада како се буде усталило спровођење уведених мера“.
Колико је радника страдало?
У фебруару 2021, Гардијан је објавио да је, откако је Катар добио организацију Светског првенства, у земљи погинуло 6.500 радника миграната из Индије, Пакистана, Непала, Бангладеша и Шри Ланке.
Смрти, које су обелоданиле власти пет азијских земаља, нису биле категорисане према професији, локацији или радовима.
ФерСквер, група која се бори за права радника, саопштила је да је вероватно да су многи од погинулих радника радили на инфраструктурним пројектима за Светско првенство.
Влада Катара тврди да је та цифра преувеличана, зато што обухвата хиљаде странаца умрлих након што су живели и радили тамо више година.
Она каже да су многи од њих радили на пословима који немају везе са грађевинском индустријом.
Катарске власти тврде да је између 2014. и 2020. умрло 37 радника који граде стадионе за Светско првенство.
Власти тврде да 34 радника „нису умрла на послу“.
Међународна радничка организација тврди да Катар није урачунао изненадне и неочекиване смрти међу радницима.
Она објашњава да ту спадају фатални срчани удари и респираторне сметње које су изазвали топлотни удари забележени као „природни узроци смрти“ уместо „настали на раду“.
Међународна организација рада сакупила је властите бројеве смрти из државних болница и на основу интервенција хитне помоћи у Катару, покривши жртве свих пројеката повезаних са Светским првенством.
Она каже да је погинуло 50 радника, а више од 500 других је тешко повређено у Катару само 2021. године, док је још 37.600 претрпело благе до умерене повреде.
Главни узроци ових смрти и повреда су падови са висина, саобраћајне несреће и падови предмета.
Како је Катар добио организацију Мундијала?
Катар 2022 био је контроверзан од првог тренутка кад га је 2010. године најавило водеће тело светског фудбала – ФИФА.
Као веома мала (али изузетно богата) држава са оскудном фудбалском историјом и без успешне квалификације на Светско првенство, за многе је био шок кад је Катар победио конкуренцију у виду земаља као што су САД, Аустралија, Јужна Кореја и Јапан.
Одлука је довела до оптужби да су званичници ФИФА подмићени да доделе СП Катару, мада независна истрага коју је светска кућа фудбала касније наручила није пронашла чврсте доказе за то.
Представници Катара негирају оптужбе да је купио гласове делегата, али је истрага француских власти о корупцији још у току, а 2020. амерички савез оптужио је тројицу званичника ФИФА да су били потплаћени.
Зашто се Светско првенство у Катару одржава у зиму?
Светско првенство у фудбалу обично се одржава у јуну и јулу, али просечне температуре у Катару у то доба године износе око 41 степен Целзијуса, а могу да достигну и 50 степени – што је претопло да би се безбедно боравило напољу, а камоли играо фудбал најмање 90 минута.
Током процеса кандидатуре, Катар је обећао напредну расхладну технологију за стадионе, терене за тренинг и зоне за навијаче.
Ова технологија требало је да спусти температуру на 23 степена Целзијуса.
Међутим, ФИФА је 2015. године донела одлуку да се турнир ипак одржи у зиму.
Светско првенство ће почети 21. новембра, а финале ће бити одржано 18. децембра.
То значи да ће се одиграти усред – и омести – клупске фудбалске сезоне многих земаља.
У енглеској Премијер лиги, на пример, неће бити одиграна ниједна утакмица између 13. новембра и 26. децембра.
Да би надокнадила избуљено време, сезона 2022/2023 започеће недељу дана раније него што је уобичајено и завршити се недељу дана касније.
Извор: bbc