Пише: И.М.
Скоро све на Волстриту се данас руши, јер се погоршава страх од успоравања америчке привреде и покреће још једну распродају на финансијским тржиштима широм света, преноси Бета.
Индекс „S& P 500“ је пао за 3,1 одсто у јутарњем трговању и на путу је за свој најгори дан за скоро две године. „Dow Jones Industrial Average“ је пао за 1.092 поена, или 2,7 одсто средином преподнева, а композитни индекс „Nasdaq“ пао је за 3,6 одсто.
Претходно је јапански индекс „Nikkei 225“ пао за 12,4 одсто што му је био најгори дан од краха „Црног понедељка 1987“.
То је била прва прилика да трговци у Токију реагују на извештај од петка који показује да су амерички послодавци прошлог месеца успорили запошљавање много више него што су економисти очекивали. То је најновији податак о америчкој привреди, који је био лошији него што се очекивало. Све то изазива страх да су Федералне резерве превише дуго притискале кочнице америчке привреде кроз високе каматне стопе, у нади да ће угушити инфлацију.
Потонуле берзе и у Европи
Губици у другим деловима света били су скоро исто толики. Јужнокорејски индекс „Kospi“ је пао 8,8 одсто, берзе широм Европе су потонуле више од два одсто, а биткоин седам одсто.
Чак је и злато које има репутацију да нуди сигурност током бурних времена, „пало“ за 1,7 одсто.
То је делом зато што се трговци питају да ли је штета толико озбиљна да ће Федералне резерве морати да смање каматне стопе на хитном састанку, пре своје следеће редовне одлуке 18. септембра. Принос државних обвезница САД накратко је данас пао испод 3,70 одсто са 3,88 одсто касно у петак и са пет одсто у априлу. Касније се опоравио и вратио се на 3,88 одсто.
Рајковић: Вол Стрит, долар, злато, јод и нуклеарна катастрофа
„Фед би могао да дојаше на белом коњу великим смањењем каматне стопе, али изгледи за то су слабашни“, рекао је Брајан Џејкобсен, главни економиста у „Aneks Wealth Management“. Одлуке Феда између редовних седница су „обично резервисане за хитне случајеве, као што је био ковид, а стопа незапослености од 4,3 одсто не изгледа као хитан случај“.
„Фед би могао да одговори тако што ће зауставити тренд“ смањењем вредности државних обвезница, рекао је он. „То би могло барем бити симболично, да они нису слепи за оно што се дешава“.
Наравно, америчка привреда и даље расте, а рецесија је далеко од извесности. Фед је био јасан у вези са својим балансирањем када је почео нагло да повећава стопе у марту 2022: да је превише агресиван угушио би економију, ако би био превише мекан дао би инфлацији више кисеоника и наштетио свима.
Веће шансе за рецесију
Економиста „Goldman Saksa“ Дејвид Мерикл види веће шансе за рецесију у наредних 12 месеци. Али он и даље види само 25 одсто вероватноће за то „зато што подаци генерално изгледају добро“ и нема велике финансијске неравнотеже.
Неки од недавних падова Волстрита могу једноставно бити последица тога што је берза ове године достигла десетине историјских максимума, делом због помаме око технологије вештачке интелигенције и наде да ће доћи до смањења каматних стопа. Критичари већ неко време говоре да је берза изгледала прескупо, пошто су цене деоница расле брже од профита предузећа.
„Тржиште има тенденцију да се помера навише као да се пење уз степенице, а спушта се као да пада кроз прозор“, каже Џеј Џеј Кинахан, извршни директор „IG North America“ који већину недавних забринутости приписује еуфорији због јењавања помаме за вештачком интелигенцијом, усред „тржишта које је претрчало себе“.
Раст су данас предводила предузећа у области уметности, забаве и рекреације, заједно са услугама смештаја и исхране.
Вол Стрит, долар, злато, јод и нуклеарна катастрофа, (2. дио)
Ипак, акције компанија чији је профит најближе снази привреде, претрпеле су велике губитке због страха од успоравања. Мале компаније у индексу „Russell 2000“ пале су за 4,3 одсто што је додатно угасило препород и њих и других.
Ствари за Волстрит је погоршало о што су акције „Big Tech“-а такође нагло пале јер је најпопуларнија трговина на тржишту током већег дела ове године наставила да се расплиће. Аппле, Нвидиа и неколицина других Big Tech акција – „Величанствена седам“ су ове године подигле „S& P 500“ до рекорда, чак и када су високе каматне стопе оптерећивале већи део берзе.
Али замах Big Tech-а се прошлог месеца преокренуо због забринутости инвеститора да су им цене превисоке и да су очекивања за будући раст превелика да би се остварила. Скуп запањујућих извештаја о профиту који су започели ажурирањима из Тесле и Алфабета донео је песимизам и убрзао пад.
Губитак највећих
Аппле је у понедељак пао за 5,1 одсто јер је Ворен Бафетов „Berkshire Hathaway“ открио да је смањио власнички удио у произвођачу иПхоне телефона.
Нвидиа, компанија за производњу чипова која је постала симбол „bonance“ AI на Волстриту, пала је још више, 7,7 одсто. Аналитичари су током викенда смањили своје прогнозе профита за ту компанију пошто је у извештају „The Information“ наведено да је одложен нови Нвидијин чип за АI. Та фирма је смањила своју прогнозу годишњег добитка на 100 одсто, са 170 одсто колико се очекивало средином јуна.
Пошто су компаније „Седам величанствених“ постале највеће на тржишту по тржишној вредности, кретање њихових акција има много већу тежину за „S& P 500“ и друге индексе.
Бриге изван корпоративних профита, камата и привреде такође оптерећују тржиште. Рат Израела и Хамаса се можда погоршава, што би могло да изазове оштре промене цене нафте. То повећава забринутост због потенцијалних жаришта широм света, док би предстојећи избори у САД могли додатно да изазову проблеме.
Волстрит је забринут због тога како би политика од новембра, када прођу избори у САД, могла да утиче на тржиште, али нагле промене цена акција могу утицати и на саме изборе.
Тржишна превирања и забринутост због слабљења економије ће вероватно постати тема председничке трке која је до сада била углавном фокусирана на имиграцију и инфлацију.
Претња од рецесије ће вероватно ставити у дефанзиву потпредседницу САД Камалу Харис, кандидаткињу владајућих Демократа за нову шефицу државе. Али спорији раст би такође могао додатно смањити инфлацију и приморати бившег председника Доналда Трампа да се окрене од свог садашњег фокуса који је на расту цена, на навођење начина за оживљавање економије.
Извор: Бета/Време