Комад стене са мистериозним ознакама стар 4.000 година изгледа да је мапа која води ка благу, а археолози га сада користе да лоцирају древне локалитете на северозападу Француске. Такозвана Сен Белек плоча је најстарија европска мапа откривена пре две године, а научници од тада покушавају да разумеју ознаке на њој. „Користећи мапу покушавамо да пронађемо археолошке локалитете.
То је сјајан приступ и никада нисмо радили тако нешто“, каже професор са Универзитета Западне Бретање, Иван Пajе. Древни локалитети се у данашње време најчешће откривају коришћењем напредне радарске технологије, фотографисањем из ваздуха или случајно у великим градовима када грађевински радови наиђу на њих.
„Ово је мапа за благом“, наводи Пaje, али његов тим је тек почео са ловом. Древна мапа приказује подручје димензија 30 са 21 километром, а мораће да прегледају целу територију и да детаљно проуче ознаке на плочи – посао који би могао да траје 15 година.
Реке и планине
Пajе и његов колега Клемент Николас били су део тима који је открио плочу 2014. године, односно поново открио јер је првобитно пронађена 1900. године али тада нико није схватао њен значај. Француским стручњацима придружиле су се колеге из других институција и земаља у декодирању мистерије. „Било је неколико угравираних симбола који су одмах могли да се разумеју“, каже Пajе. На избочинама и линијама плоче могле су се препознати реке и планине у подручју Бретање око 500 километара западно од Париза. Поредећи са модерним мапама утврдили 80-одстотну подударност.
„И даље морамо да идентификујемо све геометријске симболе и значење које иде са њима“, додаје Николас.
На плочи се налази ситне рупе за које стручњаци мисле да упућују на гробнице, насеља и геолошка налазишта. Откривајући њихово значење довело би до открића великог броја локалитета.
Извор: РТС