Ако се зна да је Мајкрософт највећи инвеститор у OpenAI, и вероватно нису заинтересовани да та компанија поклекне, рекло би се да ће Алтман сада да командује бившим колегама са резервне позиције мада се очекује да ће за њим прелетети и повећи број верних сарадника
Пред саму прву годишњицу пуштања у јавност ChatGPT бота, што је била највећа технолошка промена још од настанка интернета то јест њеба пре тридесет година, свет је добио неочекивану забаву са елементима ријалитија, само на милијардерском нивоу. Компанија OpenAI у петак је отпустила генералног директора Сема Алтмана, иначе човека који се сматра гуруом вештачке интелигенције. Тачније, отпустио га је управни одбор чији је и он сам био члан, а као разлог наведено је прикривање важних информација. И одбор то јест борд је од јавности сакрио о каквим се то информацијама ради, али је за Алтманом одмах својевољно из борда излетео Грег Брокман у чијем је стану компанија основана 11. децембра 2015.
Ова вест одјекнула је целим светом и било је јасно да се не ради о уобичајеним отпуштањима на високом нивоу што, руку на срце, није реткост у пословном свету. Реакција запослених у OpenAI била је да је већина запретила да ће и сами кренути за Алтманом и Брокманом где год њих двојица да оду и шта год да оснују. То је већ зазвучало као озбиљан проблем. Срећом по све, берзе су викендом затворене.
Борд је за прелазну директорку, са наглашавањем да је привремена, поставио Миру Мурати, натурализовану Албанку рођену у Валони, а образовану у САД, чија је репутација на пољу технологије легендарна. Њен први предлог као привремене директорке задужене да помогне у налажењу трајног решења био је да покушају да приволе Алтмана да се врати. Под притиском јавности и запослених борд је послушао њен мудри савет и Алтман се у недељу појавио у згради да би се састао са онима који су га отпустили. Морао је да узме пропусницу за госте што је постовао на Твитеру (Иксу) уз напомену да тако нешто носи “први и последњи пут”. Разговори нису завршени повољно, борд се определио Емета Шира, некадашњег првог човека Твича, дакле провереног менаџера.
Већ у понедељак је објављено да је Алтман добио посао у Мајкрософту где треба да води напредни тим за истраживање вештачке интелигенције. Ако се зна да је Мајкрософт највећи инвеститор у OpenAI, и вероватно нису заинтересовани да та компанија поклекне, рекло би се да ће Алтман сада да командује бившим колегама са резервне позиције мада се очекује да ће за њим прелетети и повећи број верних сарадника.
Ваља знати да је компанија OpenAI основана са јасном намером да окупи најбоље могуће људе који би развијали производе вештачке интелигенције и да су међу првим инвеститорима били Илон Маск и Питер Тил, познатији као чланови “пејпал мафије”. Дакле, није реч о класичном стартапу већ о пројекту од којег се очекивало само најбоље. И тако је функционисао до пре неколико дана. Што се будућности OpenAI тиче, то је тренутно непредвидиво и посматрачи се сада наслађују проценама да је прави победник ове ријалити саге Сатја Надела, први човек Мајкрософта, који ће из OpenAI покупити најбоље људе и направити конкурентан ако не и најбољи АИ тим на свету заобилазећи прописе и скупе куповине. Ако се изузме десетак милијарди долара које су у OpenAI инвестирали.
Епилог приче је да колико год говорили о моћи вештачке интелигенције она је ништавна без људи који умеју да је програмирају. На годишњицу њеног пуштања у јавност, а то је у петак 24. новембра, нема боље поруке свету.
Зоран Станојевић
Извор: Време