У Институту за биологију мора Универзитета Црне Горе свечано је отворена нова лабораторија за марикултуру. Изградња лабораторије и њено комплетно опремање финансирани су из претприступних фондова Европске уније у оквиру великог тематског инфраструктурног пројекта под називом “Одрживи и иновативни ланац вриједности Агро хране и рибарства за прекогранично тржиште малих и средњих подузећа “- Food4Health. Укупан буџет који је био на располагању Институту за биологију мора износи око 640.000 ЕУР, од чега је скоро 500.000 ЕУР утрошено на изградњу и опремање лабораторије и формирање два демонстративна центра за марикултуру на мору.
У оквиру пројекта изграђена је мулти-функционална лабораторија чији ће рад доприњети развоју сектора марикултуре у Црној Гори, односно оснаживању малих и средњих предузећа из сектора рибарства и марикултуре.
Лабораторију је свечано отворио ректор Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић, док су присутнима обратили: др Милица Мандић, руководилац пројекта Food4Health у Институту за биологију мора; гдин Бојан Вујовић, генерални директор Директората за европске фондове Министарства Европских послова Црне Горе; гдин Стеван Гајевић, државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе; Ami Çarçani , лидер Фоод4Хеалтх пројекта, директорка Управе за спровођење приоритета и статистику Министарства пољопривреде и руралног развоја Албаније; Antonio Agrosi , службеник за финансије Заједничког Секретаријата ИПА програма, Регија Пуља, Италија и гдин Синиша Ковачевић, потпредсједник Општине Котор.
Конкретно, у новој лабораторији формирано је прво мријестилиште каменица (Ostrea edulis ) у Црној Гори, које се састоји од два дијела – дијела за узгој микроалги и дијела за кондиционирање матичног јата (одраслих јединки каменица) и производњу млађи. Посебан простор изграђен је за потребе савјетовања и обуке узгајивача (како постојећих тако и будућих), у циљу трансфера знања и технологија, уз директну примјену научних резултата у процесу производње хране из мора. Укупна површина нове лабораторије и канцеларијског дијела износи 260 м2.
Основни циљ формирања лабораторије је да се у лабораторијским условима произведу младе јединке каменице које ће се, након достизања жељене величине пребацити на даљи раст и развој у њихово природно окружење. На овај начин ће се подстаћи производња ове вриједне врсте шкољке, која поред изузетног нутритивног својства има и високу економску вриједност.
Узгајивачи шкољки су, поред Института, главни корисници овог пројекта. Суштина је да, након производње млађи каменице у лабораторијским условима, исте буду пренесене на нека од постојећих узгајалишта шкољки, при чему ће дугогодишње искуство узгајивача уз научну и стручну подршку Института за биологију мора бити основа успјешности цијелог процеса узгоја.
Кроз пројекат су припремљена три протокола, као помоћ узгајивачима у формирању узгајалишта, започињању органске производње, повећању конкурентности, формирању сопствених мријестилишта малих капацитета, а започето је и са процесом увезивања марикултуре и туризма (тзв. ихтиотуризма), као посебног потенцијала за нову туристичку понуду Боке.
Нова лабораторија, поред значајног доприноса развоју сектора марикултуре, има огроман научни потенцијал у смислу обезбјеђених услова за циљани узгој бројних врста морских организама која отварају цијелу лепезу могућности када су у питању научна истраживања.
Извор: www.ucg.ac.me