Пише: Милија Тодоровић
Усамљена планета у нашем политичком свемиру, на којој је све мање живота (мислим на ДПС) са свим њеним партијским и идеолошким сателитима (мислим на СД, ЛП и Удружење правника ЦГ…) папагајски понављају како идентитетске теме дијеле црногорско друштво и како, због тога, на њих треба ставити мораторијум.
Забрана расправе о њима, до даљњег. А под идентитетским темама они броје: расправу о државним симболима, расправу о статусу српског (најбројнијег међу грађанима ЦГ) и питање држављанства рођених Црногораца који живе у Србији.
Данас се Црна Гора, налази пред озбиљним послом санирања институција које је ДПС хаварисао, као и пред испуњавањем услова за улазак у ЕУ (који улазак је ДПС прилично успорио и отежао), а морамо бринути и о смиривању диоба, око чијег настанка се ДПС добро побринуо. Све то узевши у обзир, могли бисмо рећи да тренутно имамо преча посла од поменутих идентитетских расправа. Дакле, кажем: тренутно.
Али не смијемо дозволити да ова цивилизована и демократска питања, питања чије је рјешење у интересу грађана, исти тај ДПС огласи као „баук“ питања. Као питања која су „забрањена“. Посебно зато што је поменуте теме у проблем претворио баш ДПС. И то како? Па тако што је подијелио друштво у Црној Гори: изгласавањем државних симбола у полу-празном парламенту (значи: по сваку цијену); гурањем српског језика у скупину мањинских језика; и примјеном двоструких (неједнаких) аршина према грађанима рођеним у Црној Гори, на један начин са онима који сада живе у Луксембургу, а на други начин са онима који живе у Србији.
Дакле, све су урадили да ове теме „изгурају“ по својој вољи, а мимо воље бар половине грађана Црне Горе, а сада галаме о томе да нас те теме, замислите, дијеле?
Е па господо са далеке и беживотне планете, оне која се све више удаљава од нашег Сунчевог система, морамо вам јасно и гласно поручити: ако тренутно имамо пречих политичких ствари од идентитетских тема, а имамо их вашом „заслугом“ (хапшење криминалаца, изградња институција, реформа Устава, улазак у ЕУ), то никако не значи да ове теме дијеле људе и народ. Управо њихово не-рјешавање оставља половину државе у дискриминаторном положају, и стабилност ове државе је управо еквивалентна са пријеком потребом да се ова питања ријеше. Али наравно не онако како их је рјешавао ДПС, него уз општи консензус грађана ЦГ. И то онда када у институцијама наше државе не буде утицаја ретроградне усамљене и беживотне планете зване ДПС…