
У новом нападу на електронску пошту Стејт Департмента кинески хакери су украли око 60.000 мејлова са десет различитих налога. Напад је појачао напетости између Кине и САД. Пекинг негриа умешаност у хакерски напад. Кинески хакери допрли су до око 60.000 мејлова те су они украдени са десет различитих налога Стејт Департмента. Овај случај је додатно појачао напетости између Кине и Сједињених Америчких Држава, с тим да је службени Пекинг негирао да има било какве везе с овим радњама. Девет од 10 налога е-поште припадало је људима који раде на пословима источне Азије и Пацифика. Раније ове године кинески хакери су већ имали сличне нападе те су притом срушили Микрософтову платформу електронске поште. Сенатор Ерик Шмит је изјавио да је ослањање владе на појединачне добављаче да олакшају системе, у овом случају, Микрософт, створило неприхватљиве рањивости у систему.
Он је тражио да Министарство одбране пажљиво испита своје ослањање на сличне системе једног добављача. „Морамо да ојачамо нашу одбрану од оваквих врста сајбер напада и упада у будућности, и морамо да пажљиво размотримо ослањање савезне владе на једног добављача као потенцијалну слабу тачку“, рекао је Шмит обећавајући да ће притиснути званичнике „за више одговора како би се осигурало да Кина и други актери не добију приступ најосетљивијим информацијама савезне владе“.
Хак, који је угрозио налоге електронске поште, први пут је пријављен у јулу. Хакери су користили један украдени Микрософт сертификат да продру у налоге електроснке поште Стејт департмента, рекли су званичници Бајденове администрације члановима особља Сената, а тај токен је коришћен за хаковање 25 организација и владиних агенција. Још није јасно шта је био садржај мејлова. Званичници САД тврде да то није угрозило поверљиве налоге електронске поште. Прекршаји су се десили у недељама пре него што је државни секретар Ентони Блинкен отпутовао у Кину. Он је био први у низу званичника Бајденове администрације који је отпутовао у Кину са намером да изглади нарушене дипломатске везе између Вашингтона и Пекинга, док је истовремено наметнуо ограничења на улагања коју Американци могу да уложе у одређене кинеске секторе.
Извор: Време