Представници држава-чланица Европске уније су се окупили у Прагу да би разговарали о политици односа према канабису. Ставови појединих земаља Уније о томе се потпуно разликују. На једном паркингу пољски репер Мата с уживањем удише дим из џоинта. То је сцена из музичког видеа за песму „Патоинтелигенција“. До сада је видео на Јутјубу погледало више од 60 милиона људи. Двадесетдвогодишњи репер који се у стварном животу зове Михал Матчак ухваћен је крајем јануара са 1,5 грама марихуане. Полиција му је претражила кућу, а он и његов пријатељ су провели ноћ у притвору. Према пољским законима прети му затворска казна до три године затвора.
Пољска има строгу политику сузбијања свих врста наркотика. Поседовање, узгајање и конзумирање марихуане је кривично дело. Ипак, случај тог репера подстакао је дебату о односу према лаким дрогама у Пољској. Највећи број људи који су реаговали, а међу њима су политичари Левице и Грађанске платформе, захтевају либерализацију закона. С друге стране, постоје и они попут Јануша Ковалског из десничарске партије Солидарна Пољска, који захтевају још оштрије законе.
Потпуно је другачије у Холандији, Естонији, Чешкој, Португалији и Шпанији. Ко тамо пожели да купи и конзумира марихуану, може бити сигуран да неће бити кривично гоњен. У Холандији је још седамдесетих година прошлог века било дозвољена продаја канабиса у такозваним кофишоповима. Међутим, то никада није до краја регулисано, па су настали проблеми – трговци илегалним наркотицима искористили су прилику за трговину кокаином.
Португалија као пример
Добар пример за декриминализацију конзумирања канабиса заправо је Португалија. Од 2001. пушење џоинта није кажњиво, па чак ни уношење дроге ињекцијом. Количина је тачно одређена. Кога ухвате с десет дневних доза од 2,5 грама марихуане – плаћа само казну, али не добија кривичну пријаву.
Португалија улаже у сузбијање зависности од наркотика, земља је формирала комисије која се састоје од правника, социјалних радника и психолога, с угроженим особама воде се разговори о њиховом конзумирању наркотика.
Европски центар за праћење наркотика и наркоманије (ЕМЦДДА) има седиште у Лисабону. У његовом актуелном извештају наводи се да је све више синтетичког канабиса на европском тржишту. Тај нечисти канабис може довести до срчаног удара, несвестице и психоза. Легализација канабиса у целој Европској унији могла би онемогућити трговину нечистом травом, кажу заговорници либерализације.
Тржиште канабиса постаје сложеније
Белгија спада у земље које гледају кроз прсте када је реч о конзумирању канабиса. Кога ухвате с мањом количином канабиса за личну употребу – до три грама – или ко узгаја једну биљку, ризикује да му нађено одузму и новчану казну од 25 евра.
У Белгији, али и у другим земљама, дошло је до процвата концепта „Цаннабис Социал Цлубс“ – друштвених, некомерцијалних клубова који омогућавају заједничко сађење и узгајање конопље у халама. Биљке се користе у медицинске сврхе, али и као лаке дроге. Сваки члан има право само на једну биљку.
Иницијатори користе законску сиву зону, јер узгој конопље која не садржи више од 0,2 одсто психоактивног тетрахидроканабиола (ТХЦ) није регулисано законом. Тако радње које продају продукте које садрже само другу главну супстанцу биљке – канабидиол (ЦБД) ничу као печурке после кише и у Бриселу и на другим местима.
Либерални имиџ, строга политика
Упркос прогресивном имиџу, Шведска је потпуно нетолерантна према наркотицима. Поседовање и најмање количине канабиса кривично је дело. Према једном извештају из 2014, конзумирање канабиса у Шведској раширеније је него у Португалији, где је декриминализовано још 2001.
Друга истраживања показују да конзумирање канабиса и у Шведској расте, али је мање него у другим европским земљама. Према статистици шведских здравствених институција прошле године је 2,6 одсто грађана у старости између 16 и 84 године изјавило да су конзумирали канабис у протеклих 12 месеци.
Познаваоци прилика у Италији очекују да ће после избора у септембру поприлично прогресивна политика према конзумирању канабиса забележити назадовање. Додуше, у програмима десничарских партија као што су Северна лига или Браћа Италије нема конкретних индиција које би указивале на рестриктивнију политику уколико оне победе, али лидер Северне лиге Матео Салвини и жена на челу Браће Италије Ђорђа Мелони, већ су најавили да ће изаћи на барикаде ако на дневном реду буде потпуна легализација канабиса.
Извор: DW