Главни амерички државни тужилац Мерик Гарланд је мајстор потцењивања.

На конференцији за новинаре на којој је саопштио одлуку да именује Џека Смита за специјалног тужиоца за истрагу бившег председника Доналда Трампа, Гарланд је рекао да су кривичне истраге о којима је реч „задобиле значајну пажњу јавности“.
Ниједан бивши председник Америке никада није био под истрагом на начин на који је Министарство правде истраживало Трампа.
Никада није било изненадног претреса припадника Федералног истражног бирао (ФБИ) резиденције неког бившег председника попут оне у Мар-а-Лагу у Флориди у августу.
Никада није било навода да је бивши председник прекршио Закон о шпијунажи тако што је незаконито поседовао поверљива документа.
Никада није постојала велика порота која је истраживала бившег председника и његове савезнике због умешаности у заверу да се поремети пренос власти на његовог наследника.
Али никада није ни постојао председник попут Доналда Трампа.
Потез државног тужиоца указује на то да је актуелна администрација болно свесна да истрага о Трамповом поступању са поверљивим документима после истека мандата и његови напори да се пониште резултати председничких избора 2020. године, захтевају највише могуће политичке улоге.
Одлука министарства правде Џозефа Бајдена да подигне оптужницу против човека са којим би актуелни лидер САД могао да се суочи на председничким изборима 2024. би чак половина земље сматрала сумњивим – без обзира на традиционална уверавања да министарство правде функционише независно од Беле куће и њених политичких брига.
„На основу недавних дешавања, међу којима је и најава бившег председника да се кандидује за председника на наредним изборима, као и намеру актуелног председника да такође буде кандидат, закључио сам да је у јавном интересу да се именује посебан саветник“, рекао је Гарланд најављујући тај потез.
Предавање овог задатка специјалном саветнику уз овлашћење да поступа како он сматра да треба, пружа Бајденовој администрацији бар неку меру одбране од таквих навода.
Ово може да указује на то да министарство правде верује да има довољно доказа за кривично гоњење Трампа, јер би случај без основа могао да буде једноставно одбачен без даљих радњи.
Специјални саветник главног тужиоца, Џек Смит, радио је на политичким случајевима високог профила у министарству правде под администрацијом Барака Обаме, али његова тренутна улога у истрази ратних злочина на Косову у Хагу му даје извесну меру удаљености од тренутне унутрашње политике у Америци.
Његово искуство као тужиоца за организовани криминал у Њујорку такође сугерише да има темперамент за кривичне предмете који иду уз велики притисак.
„Да сам особа која се може уплашити… нашао бих другу професију“, рекао је Смит за Њујорк Тајмс 2010.
„Не могу да замислим како би неко ко ради оно што ја радим или је радио са мном, могао то да помисли.“
Све ово су озбиљна посла за Трампа и његове најближе савезнике, свега неколико дана након што је покренуо трећу кандидатуру за Белу кућу.
Иако је именовање специјалног саветника Трампов представник назвао „потпуно очекиваним политичким штосом“, то представља нову, тешко занемариву правну претњу бившем председнику Америке.
Кривичне истраге специјалних саветника имају тенденцију да крену у неочекиваним правцима и открију нове путеве за тужилаштва.
Истрага о Русији коју је водио Роберт Милер трајала је скоро две године и њен резултат су 34 кривичне оптужнице и осам осуђујућих пресуда или признања кривице.
Коначни Милеров извештај, у којем је закључено да је Русија покушала да подрије председничке изборе у Америци 2016, али нису пронађене убедљиве везе Русије и Трампове кампање, протегао се на 448 страница.
Сличне истраге које су се водиле одвојено од уобичајених операција министарства правде током председничких мандата Џорџа В. Буша и Била Клинтона, довеле су до сличних открића и оптужница која су преплавила насловне стране медија.
Нека од њих су довела до осуде главног помоћника потпредседника Дика Чејнија и до опозива Била Клинтона 1998. године.
Гарланд је покренуо олују чији ће крајњи курс бити тешко предвидети.
Извор: bbc.com/serbian