Видовдан је непокретни вјерски празник кога празнује Српска православна црква 28. јуна и један од највећих српских празника. Спада у непокретне празнике, а по старом календару је 15. јуна.
Код Срба је познат под називом Видовдан. Значај Видовдана за српски народ проистиче из историјских догађаја који су везани за тај датум.
Од свих је најзначајнији Косовски бој, погибија кнеза Лазара (1371−1389) и тзв. пропаст Српског царства, па се тог дана, поред светог Амоса, од почетка XX вијека слави и црквени празник Светог великомученика кнеза Лазара и светих српских мученика.
За Видовдан се преплићу историјска збиља, народни обичаји, као и вјеровања оличена у развоју косовског мита (Косовског завјета) упоредо с паганским култовима старог словенског божанства Вида.
Вид (Световид) је сматран врховним божанствомм „Богом над боговима”, у „старој српској религији“, како би то рекао Веселин Чајкановић.
Међу Србима и свим Словенима вјеровало се да је Вид свевидеће божанство, па се Видовдан сматра и празником за очи, односно празником што „отвара очи“.