Пише: Андрија Лазаревић
Говорећи о Вучићевој посети Подрињу и јавности која је узбуркана због пројекта „Јадар“, Тадић каже да председнику Србије то одговара.
„То му одговара да се на Косову прикрије потпуна демонтажа присуства српске државе. То је један историјски догађај, дакле од 1912. године, па ево од данашњег дана. На КиМ смо имали нововековну димензију нашег постојања, а данас тога више нема. У пуном смислу те речи, Косово ће бити изгубљено онда када се и формално потпише акт признања, али у суштини, од 2012. године до данас, мање више све је демонтирано Бриселским споразумом и прихаватњем правног система незавнисног Косова, потом изборима који су се дешавали по законима независног Косова, па онда испостављењем Телекома, енергетике, свих институција…“, рекао је Тадић.
Догађаје на Косову, некадашњии шеф државе описује као – драматичан тренутак.
Чувени састанак са Ангелом Меркел и Тадићево „Не“
„Ја се сад поново присећам свог разговора са Ангелом Меркел у ком је она од мене тражила демонтажу српских институција. На том разговору, ја сам јавно пред грађанима Србије и читавим светом рекао да то не долази у обзир, да је то црвена линија за Србију и опстанак наше дражаве – сада је то дефинитивно потпуно потопљено“, рекао је саговорник ТВ Нова.
Тадић каже и да је очигледно и да нема потребе да се коментарише да су „решење косовског питања“ и долазак СНС на власт – повезани.
„Било је потребно 12 година да се заврши тај посао, три мандата Владе, такозваних невероватних успеха. Дакле, ја сам рекао Ангели Меркел да то не долази у обзир и да можемо да прекинемо састанак и да се она врати у Берлин, као и тај који је рекао да ћу ја то прихватити…Уследила је конференција за штампу њеног шока и љутње да њене сараднике који су јој то пренели, јер су они давали разне информације из мог окружења, српске опозиције итд. Након тога, тадашња спрска опозиција, Николић и Вучић говоре пред западним државницима да ће они много лакше и боље решавати ту ситуацију, него што ћу то радити ја. Ви данас после 12 година имате потрошену историју, предају практично свих српских интереса на северу Косова“, подвлачи Тадић.
Он напомиње да у Србији данас има људи који мисле како би нам вероватно било лакше „да Косово што пре оде“, али и оних који мисле да је рат опција, све до оних који сматрају да треба наћи одрживо решење.
Уместо „Заветника“ стижу „Осветници“
„Имате и оне људе који су чак били моји сарадници, који сматрају да Србија треба да препусти своје интересе на КиМ. Већина у ДС је у наше време била за то, али ја сам био против тога и нисам дозволио да се пређе црвена линија. Последице овога што се сада дешава могу бити катастрофалне у будућем периоду. Чак сви они људи који сматрају да је Косово толико велики терет за Србију не рачунају на чињеницу да може доћи до екстремизације политичког живота у Србији, новог радикализовања читаве политичке ситуације у наредних пет или 10 година“, сматра лидер Социјалдемократске странке.
На питање ша конкретно може да се догоди, он одговара да Србија може да буде трауматизована земља, што је већ и Србија у скоријој будућност може имати „Осветнике“ уместо „Заветника“ и „Образа“.
„Вучић пумпа кампању око Рио Тинта“
„Ко ће то да решава у будућности, ко ће наредних 10-20 година да решава проблем са младошћу која иде у екстремизам. Имате у Немачкој која је у много мањем проблему, чињеницу да 40 одсто људи гласа за екстремну странку деснице – АФТ. Шта ће бити у Србији када се потпуно разбуди ово наше становништво, политичка структура и кад схвати шта се уствари десило. Ово је један драматичан тренутак и врло необично, Вучићу управо одговара пуна кампања око Рио Тинта, па он пумпа кампању око Рио Тинта овог тренутка“, сматра Тадић.
Спавање у касарни, печење палачинки и постројавање војника током Вучичеве посете Подрињу – Тадић тумачи као димну завесу, којим се један велики проблем – Косово, прикрива другим – Рио Тинто.
Политичка јавност легла на руду и прихватила финту
„Онда ће поново доћи проблем Рио Тинта, односно потенцијалног загађења наше животне средине и отвориће се та тема. У исто време, Косово и Рио Тинто он не може да решава, али уз помоћ теме Рио Тинта подиже тензију у јавности да нико не примећује да су потпуно поништене српске институције и да је са својим снагама Курти ушао и последње трагове српског постојања на Косову поништио. Оно што је за мене запрепашћујуће је да у српској политичкој јавности нико уствари о томе не говори и наша политичка јавност је легла на руду, на такозвану финту. Бавимо се Рио Тинтом у тренутку док се догађа друга драматична ствар. Ја вам сад кажем, пре или касније, та траума на Косову ће имати консеквенце на наш унутрашњи политички живот и то катастрофалне, јер трауматизоване нације производе будуће трауме унутар себе и трауме у региону, баш као и трауматизован човек који постаје проблем са своју средину“, сматра Тадић.
Други драматичан тренутак – управо Рио Тинто
После Косова, као други драматичан тренутак Тадић види загађење због могућег ископавања литијума у долини Јадра. Дотакако се и недавних посета немачког канцелара Олафа Шолца и француског председника Емануела Макрона Србији.
„Ви данас имате неку врсту дивљења наших спољнополитичких утицаја односно успеха који се дешавају након доласка Макрона и Шолца у Београд. Чак ће и неко у региону рећи ‘па нигде не долазе Шолц и Макрон’. А по шта долазе Шолц и Макрон? Макрон долази да за 2,7 милијарде испоручи рафале за које се не зна какво ће наоружање имати и које уколико НАТО не одобри употрену тог убојитог наоружања, авиони постају само љуштура. Шолц долази да Србију претвори у извор сировина за ЕУ – пре свега немачу посусталу ауто-индустрију“, каже Тадић.
Осврнуо се и на Вучићево „Не“ председнику Русије за самит Брикса, рекавши да много више од тога говори куповина западног наоружања.
На питање да ли може да види сценарио у ком ова власт одсутаје од пројекта „Рио Тинта“, Тадић каже:
„Ова Влада очигледно рачуна на базичну подршку западних земаља, па су Рио Тинто и „рафали“ доказ да ће запад стати иза ове Владе. Оно што се дешава је невероватно, а то је да нико од њих не поставља питање владавине права у Србији и слободе медија. Да ли су то урадили Макрон и Шолц? Не“, казао је Тадић.
Извор: Нова.рс