Više od 3.000 dana nakon što je predsednik Si Đinping izneo plan 2013. da masovno investira u kritičnu infrastrukturu poput železnice i luka koje povezuju Kinu sa ostatkom sveta, zvaničnici EU su konačno smislili alternativnu šemu.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen će u sredu otkriti evropsku kontru Sijevoj inicijativi Pojas i put (BRI) i objasniti kako će EU pokušati da izvrši uticaj na verziju Puta svile 21. veka.
Velika ideja koja stoji iza evropske strategije Global Gateway je da se do 2027. mobiliše do 300 milijardi evra javnih i privatnih sredstava za finansiranje infrastrukturnih projekata EU u inostranstvu. To znači izgradnju infrastrukture sledeće generacije kao što su kablovi sa optičkim vlaknima, 5G mreže i postrojenja zelene energije u svetu u razvoju, istovremeno pokušavajući da se takmiči sa Kinom u transportnim objektima, kao što su autoputevi i aerodromi.

To je daleko što se tiče igrica sustizanja.
Čak i ako se privatni investitori pridruže, plan potrošnje EU je daleko ispod onoga što se procenjuje da Kina iskašljava, a Peking je kupio svoj put da utiče sa prednostima prvog pokretača u zemljama od Grčke do Šri Lanke. EU se može pohvaliti da je njena glavna prodajna tačka veća transparentnost i viši standardi zaštite životne sredine od Kine, iako to ne ide uvek dobro kod mnogih potencijalnih partnera, koji preferiraju neprozirne kineske poslove.
Plan Komisije, čiji je nacrt imao uvid u POLITICO-ov briselski priručnik, neće uključivati spisak projekata koje treba odmah preduzeti, što je izazvalo kritike nekih zvaničnika iz EU i zemalja članica, koji pozivaju na konkretnije definisan odgovor na kinesku reakciju. inicijativa više od 13.000 projekata u 165 zemalja.
„To nije ništa drugo do pismo namera, politička izjava“, rekao je jedan zvaničnik EU. „Šalje snažnu poruku Kini naglašavajući demokratiju i vrednosti, ali treba više da se uradi da bi se oni zaista primenili.
Investicije u infrastrukturu, ili povezanost, postale su ključno bojno polje za geopolitički uticaj, pošto je Kina proširila svoj strateški domet na delove Afrike, Azije, Latinske Amerike i Evrope. Kritičari, međutim, kažu da je Peking stvorio zavisnost od duga u zemljama u rasponu od Pakistana do Crne Gore, pri čemu su mnogi projekti takođe nedostajali u smislu održivosti. Eksperti za obaveštajne službe, poput šefa britanskog MI6 Ričarda Mura, upozoravaju da Pojas i put takođe stvara „zamke podataka“ prikupljanjem kritičnih podataka iz društava širom sveta.
Najnovija akcija EU deo je šireg međunarodnog odbijanja. Američki predsednik Džo Bajden i drugi lideri iz grupe vodećih ekonomija G7 ove godine su se posvetili drugoj viziji velikih infrastrukturnih projekata pod nazivom Izgradimo bolji svet.

Von der Lein-in plan uključuje 135 milijardi evra ulaganja u okviru postojećeg fonda za održivi razvoj, kao i do 18 milijardi evra grantova u okviru drugih programa spoljne pomoći EU. Ona će takođe najaviti 145 milijardi evra „planiranih obima investicija“ drugih evropskih institucija za finansiranje razvoja.
Istražujući Peking, nacrt plana EU kaže: „Bez odgovarajuće transparentnosti, projekti dobre uprave i visokih standarda mogu biti loše odabrani ili osmišljeni, ostavljeni nedovršeni ili korišćeni za podsticanje korupcije“.
Vrednosti EU u lancu vrednosti
Nova strateška vizija Evrope i dalje je patuljasta od kineske potrošnje. Ukupni troškovi Pekinga za BRI mogli bi da se povećaju na 1,2 do 1,3 biliona dolara do 2027. godine, prema Morgan Stenliju, iako je nedavno bilo nagoveštaja da bi kineska šema mogla da gubi zamah zbog straha od korupcije i previsokih cena.
Za EU, suština pitanja je da li političari mogu da ubede privatna preduzeća da se pridruže i strateški investiraju na efikasan način kao što su to učinili kineski zvaničnici, uz velikodušnost i moć državnog modela.
Uspeh Pekinga sa BRI delom leži u činjenici da su komercijalne banke u državnom vlasništvu deo igre, omogućavajući kompanijama da preduzmu čak i politički ili komercijalno rizične investicije.
Reinhard Butikofer, vodeći poslanik EU za kineska pitanja, rekao je da će EU morati da angažuje poslovnu zajednicu. „Za razliku od Kine, mi ne naređujemo preduzeća, mi smo partneri sa njima“, rekao je on. „Do kraja sledeće godine trebalo bi da budu u toku projekti u različitim regionima sveta.

EU će naglasiti potrebu da se partnerske zemlje pridržavaju pravila kao što su dobro upravljanje i transparentnost — istih zahteva koji su mnoge od ovih zemalja u razvoju naveli na kineska ulaganja bez obaveza.
Neki se nadaju drugačijem rezultatu ovog puta, pošto je model „pojasa i puta“ sada bolje shvaćen. „Umesto da državama napravi ponudu koju ne mogu da odbiju, EU će im dati ponudu koju neće želeti da odbiju. To je najveća razlika između Globalnog prolaza i Pojasa i puta“, rekao je Bernd Lange, predsednik Komitet za međunarodnu trgovinu Evropskog parlamenta.
Insistirajući da se obećanje Evrope od 300 milijardi evra ne sme nanjušiti, Džonatan Hilman, saradnik u Centru za strateške i međunarodne studije i autor dve knjige o Inicijativi Pojas i put, rekao je da bi potrošnja EU mogla da bude „uporediva“ sa finansijskim sredstvima Pekinga privrženost. On je dodao da bi plan EU mogao biti atraktivan iz ekoloških razloga.

„Neke od komparativnih prednosti Global Gateway-a uključuju veće ekološke standarde“, rekao je Hilman. „Videli smo slučajeve gde su se lokalne grupe, kao u Keniji… mobilisale protiv kineskih projekata jer nemaju iste ekološke standarde.
U međuvremenu, poslovni lobiji insistiraju na tome da plan EU ne bi trebalo da znači odgurivanje Kine. Odgovarajući na nacrt strategije Global Gateway-a, lobistička grupa BusinessEurope je rekla da EU treba da nastavi da „sarađuje sa Kinom na određivanju prioritetnih koridora kako bi se sprečila moguća uska grla i transportna ograničenja“.
„Politički kontekst EU i Kine trenutno nije najbolji, ali moramo da zadržimo dijalog i saradnju u oblastima u kojima to ima smisla sa ekonomske, ali i geopolitičke tačke gledišta“, rekla je Luisa Santos, zamenica generalnog direktora grupe.
Podele unutar
Ne morate da putujete predaleko da biste pronašli pristalice kineske investicione inicijative. U stvari, u EU ima nekih upornih navijača.
Grčka luka Pirej, jedan od najprometnijih kontejnerskih terminala na Mediteranu, ima kineskog državnog COSCO-a kao svog glavnog akcionara, a Peking je stalno pozdravlja kao poster „Pojasa i puta“.
U razgovoru sa kiparskim predsednikom Nikosom Anastasijadesom u utorak, kineski Si je rekao: „Ekonomski, [Kina i Kipar] su imali efikasnu saradnju u energetici i telekomunikacijama i partneri su u „Pojasu i putu“. Zemlja je u partnerstvu sa Pekingom za ugovor od 290 miliona evra za izgradnju projekta terminala za tečni prirodni gas.

U međuvremenu, inicijativa EU Global Gateway takođe sadrži referencu na „sigurne komunikacione sisteme zasnovane na svemiru“, embrionalnu šemu koju je promovisao komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton, a koja bi EU vratila telekomunikacionu satelitsku konstelaciju koja će se suprotstaviti SpaceX-ovom Starlink-u i britanskom OneWeb.
Ideja je da bi takva mreža mogla da se koristi za uklanjanje crnih tačaka na internetu širom Evrope, dok isto radi za delove Afrike, ranije je objasnio Breton.
Satelitska šema je popularna među ogromnim francuskim vazdušnim gigantima, ali neke zemlje — uključujući Nemačku — su skeptične po pitanju tog plana.
„Nedostaje strategija“, rekao je Tomas Jarzombek, nemački poslanik koji vodi svemirsku politiku za sadašnju odlazeću vladu u Berlinu. „Da li želimo da izađemo na komercijalna tržišta i budemo isplativi, ili nam je potreban komunikacijski alat za vlade koji je maksimalno siguran?
„Ne možete postići sve, morate doneti odluku“, rekao je Jarzombek.
Takve kritike i odsustvo dodeljenih sredstava za guranje tog satelitskog projekta, čine malo verovatnim da će velika briselska svemirska šema uskoro krenuti.
Ostavljajući po strani takve glavobolje o podeljenim lojalnostima i nejasnim prioritetima, nemački ambasador u EU Mihael Klaus je insistirao da Evropa mora da investira kako bi se održala na međunarodnoj sceni.
„Global Gatevai ima potencijal da pretvori EU u efikasnijeg geopolitičkog igrača“, rekao je Klaus. „Za mnoge partnerske zemlje, ponuda saradnje zasnovane na pravilima — i vrednostima… biće atraktivna alternativa kineskom pojasu i Inicijativa za puteve“.
Stuart Lau, Paola Tamma i Joshua Posaner
Izvor: Politico