Због потреса на финансијском тржишту, америчке Федералне резерве све више позајмљује банкама, па су хитне позајмице прошле недеље достигле рекордне нивое. Истовремено депозити корисника се „преливају“ из мањих ка већим банка и ликвиднијим тржиштима новца, пише Ројтерс.

Укупно око 550 милијарди долара у депозитима прешли су из мањих и регионалних банака у велике банке и високоликвидна средства (попут краткорочних обвезница, форекс тржишта…) и то само за две недеље након краха Банке Силицијумске долине и Сигнатуре Банк, показује анализа ЈПМорган, а преноси Вашингтон пост.
„Превирања на тржишту увек покрећу новац“, рекла је финансијска саветница у Kејп Kоралу са Флориде Данијела Лухт, која прима двоструко више позива клијената него пре неколико недеља.
Она додаје да инвеститори и грађани тренутно највише брину о томе да ли је њихов новац сигуран и како да га учине сигурнијим.
„Људи који имају готовину на обичним штедним рачунима користе ово као прилику да пребаце свој новац“, каже Лухт за Вашингтон пост.
У петак су сва три главна берзанска индекса у САД опала за око 0,3 одсто у првом сату након отварања берзе.
Истог дана, акције европских банака су нагло пале након што је Дојче банка саопштила да ће раније откупити део свог дуга како би ојачала биланс стања.
Акције европских банака су се делимично опоравиле у понедељак након вести да ће Фрст Ситизенс банка купити већи део пословања пропале банке Силицијумске долине.
Индекс Стоxx Еуропе 600 Банкс, који прати 42 банке у ЕУ и Великој Британији, порастао је за скоро један одсто након отварања берзе, док је лондонски ФТСЕ 100 био већи за 0,5 одсто, објавио је ЦНН.
Порасле су и акције Дојче банке за шест одсто, које су у петак пале за 8,5 одсто.
Извор: Катарина Балетић/novaekonomija.rs