Председници САД и Кине, Џо Бајден (Joe Biden) и Си Ђинпинг, састају се у понедељак, 15. новембра, на виртуелном самиту у време све већих тензија у односима две земље који су на најнижем нивоу од нормализовања дипломатских веза 1979. Ипак, иако је самит до сада најбоља прилика за заустављање силазне путање у односима две највеће светске привреде, очекивања нису велика, пишу светски медији.
Састанак у време најгорих односа САД и Кине
Бајден и Си одржаће виртуелни састанак у појачаним напорима да се изгладе односи две земље усред забринутости око кинеских војних активности близу Тајвана и њеног све већег нуклеарног арсенала, истиче Фајненшл тајмс (The Financial Times).
Бела кућа је саопштила да ће Бајден и Си разговарати у понедељак увече по вашингтонском времену, пошто су ове године већ два пута разговарали телефоном. Бајден се, како наводи британски лист, надао састанку уживо, али Си већ две године због пандемије COVID-19 није изашао из Кине.Виртуелни самит долази у време када су односи САД и Кине у најгорем стању откако су две земље нормализовале дипломатске односе 1979, оцењује Фајненшл тајмс. Бајден је изнео замерке Кини по низу питања – од њених активности око Тајвана до прогона Ујгура у провинцији Синђанг, док је Кина критиковала САД због мешања у њене националне интересе.
Састанак долази и после упозорења Пентагона да Кина убрзано шири своје нуклеарне снаге и да планира да више од четири пута повећа свој арсенал нуклеарних бојевих глава на најмање 1.000 у овој деценији. Кина је такође летос тестирала два хиперсонична оружја, што је повећало забринутост да је пронашла начин да погоди САД својим нуклеарним пројектилима.
Си је у обраћању азијско-пацифичким лидерима прошле недеље упозорио друге земље да се не придружују САД у покушају да се супротставе Кини, рекавши да регион „не може и не треба да се врати у сукоб и поделе из доба Хладног рата“, указује Фајненшл тајмс и додаје да је његова изјава уследила пошто је Комунистичка партија Кине први пут после четири деценије донела „историјску резолуцију“ у којој се наводи да Си има „кључни значај за велико подмлађивање кинеске нације“.
Скромна очекивања
Састанак лидера две највеће светске привреде уследиће пошто су се две земље обавезале да ће радити заједно у борби против климатских промена, мада остају у сукобу око Тајвана и на другим фронтовима, указује Волстрит џурнал (The Wall Street Journal), додајући да амерички званичници имају скромна очекивања од састанка и да не очекују конкретне резултате.
Званичници кажу да би на састанку могла бити размотрена питања климе, трговине, неширења нуклеарног оружја и COVID-19, што су, како наводи амерички лист, области у којима САД желе да сарађује с Пекингом, али и спорније теме попут Тајвана и сајбер безбедности. Очекује се такође да ће Бајден вршити притисак на кинеског председника да испуни обавезе о куповини америчке робе према трговинском споразуму који је склопљен у мандату претходног председника Доналда Трампа (Trump), али да неће понудити укидање царина, на чему Пекинг инсистира.
Бајден и Си су претходно изразили жељу да сарађују, док су САД и Кина прошле недеље објавиле изненађујућу заједничку декларацију за решавање климатских промена у оквиру преговора у Глазгову, подижући очекивања за бољи тон сарадње. Ипак, однос две земље је обележен сукобима о трговини, безбедности и људским правима, чиме се наставља јачање тензија које је почело под Трампом, истиче Волстрит џурнал и указује да су републиканци и демократе у Конгресу све критичнији према Кини, повећавајући притисак на Бајденову администрацију.
Високи амерички званичници рекли су у петак, 12. новембра, да је Бајден усредсредио напоре да се обезбеди да САД могу да се такмиче с Кином на дужи рок и указали да је закон о инфраструктури усвојен овог месеца доказ да је Бајденова администрација озбиљна у настојању да САД не заостану за Кином, пише Њујорк тајмс (The New York Times). Портпаролка Беле куће Џен Псаки (Jen) рекла је да план за одржавање самита представља одраз председниковог уверења да две земље морају да сарађују, чак и док се економски надмећу на светској сцени.
Званичници, који су говорили под условом да им се не објављују имена, рекли су да ће Бајден јасно ставити до знања да су САД спремне да се упусте у оштру конкуренцију, али да не желе отворени сукоб с Кином и да желе да сарађују у областима у којима се поклапају интереси две земље. Састанак Бајдена и Сија би могао да буде и напет с обзирном на спорна питања у односима две земље, укључујући јачање кинеске војске у Јужном кинеском мору, кинеско хаковање корпоративних и владиних компјутерских система у САД, кршење људских права у Кини, као и текући сукоб Кине и Тајвана.
Велики улог за цео свет
Самит Бајдена и Сија је до сада најбоља прилика да се ресетују све оптерећенији односи САД и Кине, оцењује Политико (Politico). Мада се не очекују велики помаци у вези с актуелним питањима – укључујући тензије око Тајвана, Синђанга и Хонгконга – састанак би могао да доведе до иницијатива по низу питања, укључујући ублажавање визних ограничења, покретање билатералног дијалога о нуклеарном оружју и стварање оквира за ублажавање трговинских трвења.
Виши званичник администрације о састанку је говорио у оквиру надметања великих сила и потребе да две највеће светске привреде јасно разумеју намере оне друге. Он је, међутим, ублажио очекивања да ће бити било какве веће најаве после разговора двојице лидера. Тај опрезан приступ америчке администрације, према оцени Политика, одражава да односи САД и Кине представљају велики улог за цео свет.
Обе стране, истиче портал, желе да самит ублажи тензије за које је заменик министра спољних послова Кине Сје Фенг у јулу упозорио да су довеле до билатералног „застоја“. Ипак, непомирљиве позиције – с фокусом Сија на „суверенитету“ и Бајдена на „међународном поретку заснованог на правилима“ – значе да ниједна страна неће отићи даље од понављања стандардних ставова о Тајвану, Хонгконгу и Синђангу.
Ограничавање опасности од ривалитета
Усред све већих тензија, Бајден и Си ће одржати самит с циљем да зауставе или барем успоре силазну спиралу у америчко-кинеским односима услед све већих трвења око Тајвана, што је потенцијално најзапаљивије спорно питање у односима две земље, оцењује Гардијан (The Guardian). Очекивања од самита су, међутим, ниска, истиче лист и додаје да је мало вероватно да ће бити заједничког саопштења, док је Бела кућа наговестила да Бајден неће одговарати на питања новинара после разговора са Сијем.
С друге стране, додаје Гардијан, оба лидера ће настојати да ограниче опасности од тога да се ривалство отме контроли. У поруци Националном комитету за америчко-кинеске односе прошле недеље, Си је рекао да су билатерални односи у „критичном историјском тренутку“. „Обе земље ће добити сарадњом и изгубити конфронтацијом. Сарадња је једини прави избор“, навео је Си.
Бајден је у поруци истим поводом указао на „преломну тачку у историји“. „Од суочавања с пандемијом COVID-19 до суочавања с егзистенцијалном претњом климатске кризе, однос САД и Кине има глобални значај“, навео је амерички председник.
Тајван ће, према наводима Гардијана, вероватно бити у врху Сијевих приоритета, посебно после низа корака које је Бајденова администрација предузела да би подигла статус Тајвана, што Кина види као одустајање Вашингтона од „политике једне Кине“. Протекле недеље је кинеска Народноослободилачка армија извела последњу у низу вежби борбене готовости код тајванске обале, док су шефови дипломатија у телефонском разговору у суботу, 13. новембра, разменили упозорења о Тајвану.
Извор: Радио Слободна Европа