
Za nešto manje od dve i po godine (od marta 1845. do jeseni 1847. godine Njegoš je napisao:
Luču Mikrokozma (obeležavaćemo je skraćeno sa LM),
Gorski vijenac (GV) i
Lažni car Šćepan Mali (ŠM).
Prva dva rukopisa je i u štampu predao odmah, a treći (ŠM) predao je pune tri godine kasnije, 1850, te se on iz štampe pojavilo i javnosti bilo predstavljen tek posle Njegoševe smrti ili nekako u to vreme, 1851. godine.
Zašto je Njegoš oklevao da rukopis Šćepana Malog preda u štampu, to je posebno i veoma zanimljivo pitanje. Možda iz onih istih razloga iz kojih je i Vuk Karadžić oklevao i kolebao se da u štampu dade spev mladog (devetnaestogodišnjeg) Njegoša, Glas Kamenštaka: taj spev je, baš kao i Lažni car Šćepan Mali, izražavao duboku sumnju u namere i politiku Rusije, te ni za tadanju Srbiju ni za Crnu Goru ne bi bilo korisno da predstavnik ili, čak, vladar jedne ili druge od tih dveju malih država tako otvoreno sumnja, pa čak i optužuje moćnu Rusiju. Na to Njegoš nije pomišljao kad mu je bilo devetnaest godina (kad je napisao Glas Kamenštaka), ali je pomišljao kad su mu bile trideset i četiri godine, kad je napisao Lažni car Šćepan Mali.
Ali nas ne zanima kad su pomenuta tri dela štampana, nego kad su napisana. Kad je napisao Luču Mikrokozma, Njegošu su bile trideset i dve godine; kad je pisao Gorski vijenac, trideset i tri godine; kad je pisao Lažni car Šćepan Mali, trideset i četiri godine. Tri najmisaonija dela srpske književnosti napisao je, dakle, za naša današnja merila jedan „mladi književnik“.
Za nas je značajno da je Njegoš tih godina svog života bio obuzet nečim što je u sva tri njegova pomenuta dela isto. To isto povezuje ta tri dela u jednu celinu, tako da nijedno od ta tri dela ne možemo ni posmatrati, ni doživljavati izdvojeno ako…
…ako želimo da proniknemo u dubinu Njegoševe misli, do samog njenog korena!
Ta celina čini Njegoševa tri završena dela jednom trilogijom ili, što je isto, daje trilogijski karakter svakom od ta tri dela, to jest svako od ta tri dela je shvatljivo tek kao deo trilogije.
Na taj način se u Njegoševom delu javlja nešto što je bilo karakteristično za antičke grčke tragedije.1
U čemu konkretnom se ogleda taj trilogijski karakter svakog od tri Njegoševa završena dela?
Lik iz Gorskog vijenca, Iguman Stefan, nije ništa drugo do prisustvo i govor Luče Mikrokozma u Gorskom vijencu; Iguman Stefan je otelovljenje Luče Mikrokozma, te je na taj način Luča Mikrokozma ugrađena u Gorski vijenac; Iguman Stefan se u Gorskom vijencu javlja kao lik koji sobom nosi iskustvo, naravno pesničko i misterijsko iskustvo Luče Mikrokozma, te tim iskustvom osvetljava sva zbivanja i sve ostale likove Gorskog vijenca; Iguman Stefan je vrhunac misli Gorskog vijenca, te on s dobrim razlozima kaže čak i umnom Vladici Danilu:
Ti si mlad još i nevješt, vladiko!
(GV, 2495)
O, da znadeš šta te jošte čeka!
(GV, 2498)
Iguman Stefan ima jedno iskustvo koje Vladika Danilo još nema: monaško isihastičko iskustvo Luče Mikrokozma, uzdizanja u Nebesko Carstvo! Zato on, Iguman Stefan, sudi drugačije i o svetu (o zemaljskom carstvu), jer gleda svet (zemaljsko carstvo) iskustvom koje ima o Nebeskom Carstvu. A Vladika Danilo je još suviše mlad i „nevješt“ („nevježa“, koji ne zna, nije upućen, naivan je), te ne može o svetu suditi sa stanovišta višeg, nadsvetovnog.

Vladici Danilu nedostaje dovršeno iskustvo Luče Mikrokozma (o uzdizanju u Nebesko Carstvo), a Iguman Stefan je upravo to i takvo iskustvo: Luča Mikrokozma u Gorskom vijencu. Na taj način, mi tek u Igumanu Stefanu imamo i ključ za razumevanje i celovito zrelo doživljavanje Gorskog vijenca. Ali, to znači da mi ne možemo očekivati od nekog da shvati Gorski vijenac ako nije shvatio Luču Mikrokozma, to jest ako u liku Igumana Stefana ne prepozna istinu Luče Mikrokozma. Tek sa njim mi uočavamo tri stupnja uzdizanja (i uzdignutosti) u Gorskom vijencu:
– stupanj junaka, u saglasnosti s guslarima;
– stupanj Kola u saglasnosti s Vladikom Danilom i
– stupanj Igumana Stefana.
Njegoš, naime, nije napisao temu uzdizanja (temu Luče Mikrokozma) kad je iz misli o Nebeskom Carstvu (u LM) prešao na misao o svetu (zemaljskom carstvu ili istoriji) u Gorskom vijencu. Tema uzdizanja (u Nebesko Carstvo) ostala je najvažnija i najuzvišenija i u Gorskom vijencu – gde, na prvi pogled, Njegoš u tom „istoričeskom sobitiju“ govori samo o zbivanju u svetu ili zemaljskom carstvu. Da, ali o zbivanju istorijskom (koje nije svetovno).
Ono što je Iguman Stefan u Gorskom vijencu, to je – opet jedan iguman (iguman Cetinjskog manastira) – Iguman Teodosije Mrkojević u Lažni car Šćepan Mali. I on je iskustvo, prisustvo, govor i otelovljenje Luče Mikrokozma; on je Luča u drami Šćepan Mali!
O stupnjevima je moguće govoriti različito: jedno je kad su nam različiti stupnjevi znanja (ili iskustva) o istom, a drugo je kad su različiti stupnjevi stvarnosti, na primer stupanj biljni, stupanj životinjski, stupanj ljudski (o božanskom se više ne može govoriti kao o stupnju iste stvarnosti), tako da su različiti stupnjevi onog o čemu je (moguće ili ne) naše znanje ili naše iskustvo.
Stepenuju se i znanja među Turcima, u petom činu (dejstviju) Šćepana Malog, Kadi-askjer kaže mladom Karaman-paši Mahmudbegoviću:
Mlad si, pašo Mahmudbegoviću,
Svijetom se ne poznaješ dobro!
Poširi je no Ti misliš svijet!
(M, V, 585–587)
Reklo bi se da je situacija ista kao kad u Gorskom vijencu kaže Iguman Stefan mladom Vladici Danilu da je mlad i neiskusan. Ali, nije ista situacija, jer Kadi-askjer govori o svetu iz iskustva svetovnog, a Iguman Stefan iz iskustva nadsvetovnog. Kadi-askjer kaže mladom Karaman-paši da još nema dovoljno iskustva o svetu, a Iguman Stefan mladom Vladici Danilu da još nije sposoban za to da o svetu sudi iz iskustva nadsvetovnog (iz iskustva o uzdizanju u Nebesko Carstvo, u „carstvo duha“, GV, 22–55). Jer Vladika Danilo ima iskustvo o svetu, i to ogromno. To iskustvo i čini Vladiku Danila očajnim. On nije optimist kao neiskusni Karaman-paša kad upoređuje carstvo tursko s carstvom ruskim (ŠM, V, 572–576). Iguman Stefan neće da opovrgne Vladičina iskustva o svetu, nego da Vladici ukaže na viši, nadsvetovni kriterij, tako da Vladika treba da stekne i Igumanovo iskustvo o svetu (Carstvu) Nebeskom, iskustvo uzdizanja, iskustvo Luče Mikrokozma. Tek tim iskustvom moguće je izdići se iznad svakog optimizma i pesimizma.
Isto se tako uzdiže i Iguman Teodosije Mrkojević. Svojim iskustvom – misterijskim iskustvom uzdizanja, iskustvom Luče Mikrokozma o Nebeskom Carstvu kao svetu čovekove Luče! – Iguman Teodosije Mrkojević prevazilazi jednako i Turke i Ruse (rusku činovničku delegaciju sa knjazom Dolgorukovim) i svoje sunarodnike. Jer on je jedini koji u Šćepanu Malom govori iskustvom i osećanjem Luče Mikrokozma (a to je iskustvo o Nebeskom Carstvu).
Knjaz Dolgorukov očekuje da jedan iguman – a to je Iguman Teodosije, starešina Cetinjskog manastira – ima univerzitetsko obrazovanje. Knjaz Dolgorukov rasuđuje stilom koji je i u Rusiji uobičajen od doba Petra Velikog: na novovekovni način. Sva mudrost je svetovna, jer u Novom veku je čak i svešteničko zvanje, baš kao i svako drugo zvanje, svetovnog karaktera. Njemu Iguman Teodosije Mrkojević odgovara:
Veoma sam malo putovao,
Samouk sam, ako štogod znadem:
Po bukvici učio sam knjigu,
Po ljudima učio sam svijet,
Po zvjezdama i bogosloviju.
Što mi druga trebuje nauka
Kako ovdje u naše krajeve.
(ŠM, IV, 8591)

Naravno, „zvezde“ o kojima ovde govori Iguman Teodosije Mrkojević one su iste zvezde kojima se i Njegoš divi u Luči Mikrokozma, pa se čovekova uzdignutost (u stupanj čiste Luče, stupanj Poezije kao čovekove sličnosti Bogu) i sastoji upravo u tome divljenju zvezdama, nebu, beskonačnosti – od koje je čovek, inače, kad nije uzdignut, samo uplašen i očajan! „Bogoslovija“, kao divljenje Bogu i slavljenje Boga, dolazi do izraza tek u tome čovekovom odnosu prema smrti, Vaskrsenju, beskraju i zvezdama: ako se ni pri pogledu na njih čovek ne oseti malen i beznačajan, nego, naprotiv, slavi Boga i zahvaljuje (osećajući da je i čovek nešto veliko, Luča!), onda je čovek postigao stupanj bogoslovske mudrosti kakva se ne postiže na univerzitetima (visokim teološkim školama)… Iguman je izučio knjigu tek toliko da može da čita, nekako kao Pop Mićo iz Gorskog vijenca ili kao Prota Matija Nenadović.
Zna o svetu koliko i o ljudima, jer svet je i važan kao svet čovekov, a ne kao predmet stručnih studija. Iguman Teodosije govori Knjazu Dolgorukovu zapravo o nauci kakva je potrebna „ovde“, u „našim krajevima“.
Ta nauka je – o Nebeskom Carstvu, dakle nauka o Kosovskom zavetu. Nauka o uzdizanju čoveka „do zvezda“, kao u Luči Mikrokozma. Sve druge nauke i znanja, kao što su znanja i ideologija Novog veka, nepotrebni su Kosovskom Zavetu (Nebeskom Carstvu, uzdizanju čoveka, njegovoj luči), pa možda i opasni:
Mnogo ognja pod malijem loncem,
Il’ će prsnut il prolit mlijeko.
(ŠM, IV, 9293)
Naravno, znanje o kojem govore Knjaz Dolgorukov i, onda, Iguman Teodosije jeste znanje o svetu, svetovno znanje: ono je nepotrebno uzdizanju (Luči, Nebeskom Carstvu, Kosovskom Zavetu). Ono je potrebno svetu, svetovnosti, svemu što je svetovno, pa i čoveku koji se opredelio za svet (za carstvo zemaljsko). Tako je potrebno i Knjazu Dolgorukovu. I ruskoj državi. Ali nije potrebno sveštenstvu, jer sveštenstvo ne treba da služi državi (zemaljskom carstvu). Ili tačnije: nije potrebno sveštenoj službi čovekovoj.
Doduše, Iguman Teodosije ima i ta svetovna znanja, pa ga baš zato i šalju na pregovore s Turcima; baš zato on jedini svojim svetovnim znanjima iznad znanja svih ostalih (znanjima o ljudima!) zapaža prevaru Šćepana Malog, zapaža političke namere i račune ruskih poslanika, upozorava svoj narod na moguću izdaju ili prevaru, ili bar ravnodušnost ruskih saveznika itd. Ali, Iguman isto tako zna i to da sva ta svetovna znanja ne doprinose ničim sveštenoj službi, uzdizanju, Luči, Nebeskom Carstvu, Kosovskom Zavetu, održanju duhovne zajednice. Iguman Teodosije, kao ni sam Njegoš, ne gaji nikakve iluzije o karakteru novovekovnih znanja: ta znanja su svetovna i ničim ne doprinose duhovnosti. Kad se uzme u obzir kako je Njegoš oštro ustao protiv Dositejevih dela i njegovih novovekovnih iluzija, onda je neosporno da je Njegoš u poeziji (u likovima Igumana Stefana i Igumana Teodosija) mislio isto što i u životu, to jest da su za Njegoša poezija i čovekov život različiti dokazi iste istine. U Igumanu Teodosiju Mrkojeviću ne samo da je otelovljena, da govori, nego se i suprotstavila Luča Mikrokozma svim ostalim likovima drame Lažni car Šćepan Mali.[2]
Dakle, u drami Lažni car Šćepan Mali Iguman Teodosije, a u njemu i Luča Mikrokozma, suprotstavio se svim likovima te drame! Ali svima: i Šćepanu Malom, i Turcima, i Rusima (ruskim poslanicima, Knjazu Dolgorukovu), i Patrijarhu Vasiliju Jovanoviću Brkiću, i Patrijarhu vaseljenskom Esperiju (i fanariotima, Fanaru carigradskom), i domaćem Popu Andriji Đuraškoviću, i onome monahu koji Šćepanu donosi tajnu poruku i pismo, i mletačkim poslanicima, i „patriotima“ iz Primorja (Debelji, biskupu Srbinu), i serdarima, vojvodama i glavarima Crne Gore i Brda, pa čak i samom narodu i narodnom Kolu!
To isto Kolo koje je onako dostojanstveno i uzneseno u Gorskom vijencu, gde je u saglasnosti s Vladikom Danilom i gde teži uzdizanju kao i Vladika Danilo, ovde u drami Šćepan Mali to narodno Kolo postaje karikatura i parodija Kola. Sam Njegoš ovde sada parodira to Kolo, jer je ono u sukobu sa Lučom Mikrokozma, sa Igumanom Teodosijem Mrkojevićem, a u saglasnosti je sa Šćepanom Malim!
Koja je onda to ideja i koje shvatanje Igumanovo (Igumana Teodosija) kad ga Njegoš stavlja iznad, pa ako treba i protiv svih ostalih, čak i protiv naroda i Kola?
To je ideja Luče Mikrokozma. Ona je u sukobu sa čitavom empirijskom istorijskom stvarnošću, to jest sa pojavom Novog veka u Crnoj Gori, pojavom nove epohe, sa onim što se u Kosovskom Zavetu i u monologu Igumana Stefana u Gorskom vijencu naziva „svijet“, „sostav paklene nesloge“ suprotnosti.
Luča Mikrokozma, to jest Iguman Teodosije Mrkojević nije u sukobu jedino sa Vladikom Savom i Cetinjskim manastirom!
Jedina sredina koja reč Luče Mikrokozma i njeno otelovljenje, Igumana Teodosija Mrkojevića, prima kao svoje jeste sredina monaška, u Šćepanu Malom Cetinjski manastir. Ali o tome kasnije.

[1] Ne treba zaboraviti da su antički veliki pisci tragedija pisali trilogije, te da su pojedine od tih tragedija očuvane do danas bile tada delovi trilogije. Zato bismo mogli reći da je do nas došla i sačuvana neokrnjena celina samo onda kad bismo imali čitavu neku trilogiju, a ne samo jednu od tragedija iz trilogije.
[2] Doduše, nije se suprotstavila jedino Vladici Savi, jer ovde je Vladika Sava neka vrsta duhovne sene i duhovnog pratioca Igumana Teodosija. Ili jasnije: Iguman Teodosije brani načelo koje bi inače, istorijski i u realnom životu, trebalo da brani sam Vladika Sava načelo vladičanstva i crkvene autokefalije (pravoslavne). Da li će se neko uzdići u Nebesko Carstvo, postići čistotu Luče i onda imati iskustvo o tome uzdizanju, to ne zavisi od njegovog mesta u hijerarhiji crkvenoj, jer to uzdizanje Njegoš opisuje kao Poeziju, i to sveštenu. Sveštena je u vladike poezija (i Liturgija), a ne sam njegov čin i odora! Iguman ima iskustvo Luče Mikrokozma, a Vladika Sava nema. Isto tako i u Gorskom vijencu: Iguman (Stefan) ima, a vladika (Vladika Danilo) nema!
Žarko Vidović
Izvor: Srodstvo po izboru