Сарадња Универзитета Црне Горе (УЦГ) и Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) на развоју обновљивих извора енергије у оквиру заједничких пројеката, била је повод састанка ректора Универзитета проф. др Владимира Божовића, професора Машинског факултета УЦГ проф. др Новака Јауковића и предсједника Одбора директора Електропривреде Црне Горе Милутина Ђукановића са представницима менаџмента ЕПЦГ.
„Универзитет Црне Горе има у Електропривреди поузданог партнера и институцију која предњачи у подршци, отворености и спремности за сарадњу са Универзитетом на добробит цијеле заједнице. Стога, неће изостати и наша подршка развојним, иновативним пројектима ЕПЦГ, посебно у домену обновљивих извора енергије“, казао је ректор Божовић.
На састанку су представљени конкретни модели могуће сарадње Универзитета и Електропривреде. ЕПЦГ-Жељезара и Универзитет би могли да раде на развоју и производњи вјетротурбине, снаге 10 Кw. Направљени су већ одређени нацрти могућих рјешења, а посебним истраживањем би се утврдило који тип највише одговара појединим областима у Црној Гори. Његово постављање није економски захтјевно, а мониторингом би могао да се сагледа најбољи потенцијал одговарајућег модела. Други могући вид сарадње је „освајање“ технологије течног угља као еколошки прихватљивог горива, те оснивање заједничког института за зелену енергију у оквиру којег би се ударили темељи за даљи развој обновљивих извора енергије.
Предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић је казао да је за Црну Гору сарадња двије јаке институције, као што су Универзитет и ЕПЦГ, од стратешке важности за економски развој Црне Горе.
„У Електропривреди Црне Горе имамо двије пословне филозофије. Прва је „производи тамо гдје трошиш“, што у перспективи значи бесплатну енергију јер ће омогућити потрошачу да производња покрије потрошњу. Друга пословна филозофија је да хидроенергетску инфраструктуру користимо за прикључење већих соларних електрана из разлога што би та компатибилност између солара и воде, могла да убрза развој енергетике у Црној Гори“, казао је Ђукановић.
Своје сугестије за сарадњу и даљи развој на састанку су дали и извршни директор ЕПЦГ-а Иван Мрваљевић, главни директор за оперативно управљање ЕПЦГ Зоран Шљукић, као и Мартин Ћаласан, члан Одбора директора ЕПЦГ и професор Електротехничког факултета.
Закључено је да за даљи рад треба формирати заједничка комисију која би разматрала заједничке пројекте, а предлоге за њих ће ЕПЦГ добити од Универзитета Црне Горе.
Извор: ucg.ac.me