Истраживачки центар МАНС анализирао је преко 50 летова који су у периоду од 2016 до 2021. године реализовани за потребе Скупштине, а подаци откривају могуће злоупотребе државног авиона у привате сврхе, објављено је из те НВО.
Док Генерални секретаријат Владе Црне Горе и даље од јавности крије податке о летовима државним авионом, подаци о томе како су предсједници Скупштине Црне Горе, у посљедњих пет година , користили ову бенефицију више нису тајни, наводи се у истраживању које потписује, Дејан Миловац из истраживачког центара МАНС-а.

Невладина организација МАНС већ неколико година покушава да дође до података о коришћењу државног авиона због сумњи да су га највиши државни функционери неријетко користили и за приватне потребе.
„Промјена власти, 30. августа прошле године ,на многим нивоима ,није донијела помаке у транспарентности. Тако је нови Генерални секретаријат Владе наставио да од јавности крије податке који могу да укажу на злоупотребу државне имовине. Са друге стране, Скупштина Црне Горе је Истраживачком центру МАНС-а омогућила приступ дијелу података који су у њеном посједу и односе се на летове реализоване у периоду од 2016. до краја 2021. године“, навео је Миловац.
Највећи дио анализираних података односи се на бившег шефа парламента, Ивана Брајовића који је за четири године свог мандата, државни авион користио 42 пута.
Дарко Пајовић, за пет мјесеци, колико је био шеф парламента, овим авионом летио је осам пута, а актуелни предсједник Скупштине Црне Горе, Алекса Бечић, за годину, два пута.
Брајовић путовао са супругом
Анализа података о Ивану Брајовићу открива да је актуелни лидер Социјалдемократа често путовао у пратњи супруге Драгане Брајовић која га је пратила на чак 25 службених путовања у иностраство.
Према захтјевима за коришћење државног авиона ,које је анализирао МАНС, Брајовићева супруга је била званични дио црногорске делегације шест пута, док је као такозвана “пратња делегације” државним авионом летјела 19 пута.
Као члан делегације, Драгана Брајовић је обично присуствовала протоколарним просјетама Ивана Брајовића, док је ван званичног протокола и о трошку грађана, супруга бившег шефа парламента посјетила: Рим, Римини, Братиславу, Варшаву, Мароко, Тбилиси, Беч, Баку, Женеву, Талин, Берлин, Цирих, Луксембург, Анкару и Рејкјавик.

Занимљиво је такође да је супруга Ивана Брајовића у више случајева док је била пратња делегације летјела “специјалним летом”, тј. државним авионом, док је забиљежено да су чланови делегације на тим путовањима, ишли комерцијалним летовима.
У одговору на питања Истраживачког центра МАНС-а, бивши шеф парламента је навео да је лично покривао трошкове авио карата своје супруге када није била члан делегације. Ипак, у документацији у коју је МАНС имао увид, нема података да је Брајовићева супруга путовала комерцијалним летовима. На питање за које летове је лично платио карту својој супрузи, Брајовић није хтио да одговори, наводе из МАНС-а.
Бившег шефа парламента Дарка Пајовића су на службеним путовањима,током његовог петомјесецног мандата на 8 путовања пратили његови савјетници и преводиоци, те камермани и обезбјеђење, наводи МАНС.
Актуелни предсједник парламента, Алекса Бечић је према достављеној документацији државни авион ,за годину мандата, користио два пута, на летовима до Љубљане и Будимпеште.

За разлику од Брајовића и Пајовића, документација о летовима Бечића није садржала конкретна имена и функције чланова делегације.
У одговору на додатна питања МАНС-а, из Бечићевог кабинета је саопштено да су предсједника на службеним путовањима државним авионом пратиле савјетнице Сандра Радевић и Дубравка Јоксимовић, сниматељи и преводиоци, те посланик Борис Богдановић, за кога су из кабинета саопштили да “без надокнаде, са другим члановима кабинета, помаже предсједнику у организацији пријема и посјета”.
Из Владе Црне Горе је прошле седмице саопштено да је Генералном секретаријату наложено да након прибављања мишљења Агенције за националну безбједност, објави информације о коришћењу државног авиона, наводе у МАНС-у.
„Ова одлука је донијета након што је Национални савјет за борбу против корупције на високом нивоу почетком новембра влади упутио препоруку да поменути подаци буду објављени“, појашњава Миловац.
Извор: РТЦГ