Redakcija IN4S-a došla je do dopisa grupe studenata sa Odsjeka za srpski jezik i južnoslovenske književnosti Filološkog fakulteta u Nikšiću kojim su obavijestili dekana i prodekana te Ustanove o kršenju osnovnih ljudskih prava od strane prof. dr Rajke Glušice, šefa katedre za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti na tom fakultetu. Naime, kako grupa studenata navodi u dopisu, njima se konstantno narušavaju prava propisana Ustavom i zagarantovana zakonom.
“U našem slučaju na predavanjima iz predmeta Opšta lingvistika, kod prof. dr Rajke Glušice, konstantno se narušavaju naša osnovna ljudska prava i izloženi smo diskriminaciji, ponižavanju, potcjenjivanju, ironičnim i sarkastičnim opaskama koje vrijeđaju dostojanstvo…
Prekršena su naša prava zagarantovana Ustavom Crne Gore (članovi 6, 7, 8, 28, 46), Zakonom o visokom obrazovanju (član 103), Zakonom o akademskom integritetu, Statutom Univerziteta Crne Gore, Etičkim kodeksom UCG, Etičkom poveljom, Evropskom konvencijom o ljudskim pravima”, navodi se u dopisu koje su dostavile studentkinje odsjeka za srpski jezik. Nadalje, oni navode da se prof. Glušica „na svojim predavanjima često udaljava od plana i programa, pri čemu ne pravi digresije koje su na bilo način u vezi sa nastavnom jedinicom, već pribjegava različitim neprimjerenim kvalifikacijama Srba kao naroda, srbista i profesora sa Studijskog programa za srpski jezik i južnoslovenske književnosti, upućuje nam pitanja i daje komentare koji spadaju u domen politike i vjerskih pitanja i kojima nije mjesto u slušaonici”.
Foto: IN4S
Foto: IN4S
U pismu se navode i primjeri gdje su se studenti uznemirili zbog opaski koje je iznosila na predavanjima.
“Konkretno, predočićemo ono što se desilo na predavanjima kod pomenute profesorice 25. oktobra i 22. novembra 2024. godine, kada je situacija i kulminirala i zbog čega smo odlučili da vam se obratimo, iako su se slični istupi dešavali i ranije.
Na predavanju održanom 25. oktobra, nama srbistima su upućena sljedeća pitanja: “Jesu li vas profesori sa vaše katedre učili da treba da vratite Kosovo? Da li Crna Gora treba da bude vjerska država?
Da li je SPC utemeljila Crnu Goru? Smatrate li da je Aleksandar Vučić vaš predsjednik? Da li je Dubrovnik vaš?” Osim toga, i sljedeći komentari su bili upućeni nama: “Profesori sa vaše katedre su otišli u Beograd da obiđu sve manastire i crkve jer oni to vole; Kosovo je na vašem smjeru početak i kraj svega; Ratko Mladić je posle Srebrenice rekao da je osvetio Kosovo.”
Prof. Glušica je na predavanjima, prema riječima studenata iznosila i optužbe na račun kolega, profesora.
“Profesorka Jelica Stojanović predaje sociolingvistiku srbistima… jedan veliki nacionalista… Žao mi je što će vas puniti mržnjom i nacionalizmom, a vi ćete to prenositi dalje; Vi sa srpskog tvrdite da preživljavate teror otkad je formirana Katedra za crnogorski… Uvijek ste nešto ugroženi… Da li se osjećate ugroženo? Da li je vama neko nekad rekao da je srpski star pedeset hiljada godina? Niko nije živio u Crnoj Gori nego su je Srbi naselili…”, navodi se u dopisu.
Univerzitetska zajednica treba da “odražava kulturnu, društvenu, političku, filozofsku, vjersku i ekonomsku raznovrsnost, što je izuzetno blago koje treba u potpunosti uvažavati.
Etička načela nalažu odgovornost za javnu riječ i djelovanje, jer se samo tako može uspostaviti potrebni nivo povjerenja i tolerancije”, navodi se u Etičkom kodeksu. Istim dokumentom je predviđeno da akademsko osoblje treba da se “ponaša po načelima akademske slobode, etičke i intelektualne odgovornosti…”, i kao i da je akademsko i drugo osoblje “dužno da poštuje dostojanstvo studenata”.
Upravo stoga studenti su od odgovornih tražili da ih zaštite i preduzmu mjere iz svoje nadležnosti kako više ne bi bili izloženi ovakvom neakademskom tretiranju od strane pomenute profesorice.
Glušica: Odgovorno tvrdim da u višedecenijskoj profesorskoj karijeri nikad nijesam diskriminisala, vrijeđala i nipodaštavala studente po bilo kom osnovu
Povodom ovog slučaja, kontaktirali smo prof. Glušicu kako bi se odredila prema navedenim optužbama iznesenim na njen račun.
Njen odgovor prenosimo integralno:
„Poštovani gospodine Raičeviću, hvala Vam na prilici da se čuje i druga strana što mi daje nadu da Vas zaista zanima istina o tome šta se iznosi u žalbi studenata sa SP za srpski jezik i južnoslovenske književnosti. Juče sam upoznata sa žalbom studenata upućenoj dekanu i prodekanici Filološkog fakulteta i oni su promptno zakazali sastanak sa studentima koji su prisustvovali predavanjima i sa mnom kao predmetnim profesorom u ponedeljak, 2. decembra.
Malo je čudno da se studenti obraćaju javnosti prije razgovora sa upravom i sa mnom, tj. prije i pokušaja rešavanja problema, ako ih ima, tamo gdje treba u instituciji. A sad i o sadržaju žalbe.
Odgovorno tvrdim da u višedecenijskoj profesorskoj karijeri nikad nijesam diskriminisala, vrijeđala i nipodaštavala studente po bilo kom osnovu, niti je to moj način ophođenja ni prema kome, a kamoli prema svojim studentima. To potvrđuju stalno visoke ocjene na studentskim anketama o mom profesorskom radu i brojne generacije studenata kojima sam predavala. Iznesene optužbe u žalbi koju navodite naprosto nijesu istinite što se može lako dokazati. Nadam se da će se nakon sastanka i razgovora u ponedeljak nastali nesporazumi riješiti“, kazala je ona u izjavi za naš portal.
Izvor: IN4S