Књига под називом „Разговарајмо о политици” је од данас у књижарама широм Аустрије и у њој Курц констатује да је, иако политика има своје тамне стране, у његовом политичком деловању у влади позитивно превагнуло.

Десет месеци након одласка са политичке сцене бивши аустријски канцелар, политички вундеркинд Европе, Себастијан Курц издао је биографију, у којој прави биланс свог десет година дугог учешћа у високој политици и открива „тајне политичке свакодневнице” на месту шефа владе.
Књига под називом „Разговарајмо о политици” је од данас у књижарама широм Аустрије и у њој Курц констатује да је, иако политика има своје тамне стране, у његовом политичком деловању у влади позитивно превагнуло.
„Политика наравно има своје тамне стране. Али током целог мог времена у влади превагнуло је стално позитивно. Тај осећај сам изгубио у парламенту“, описао је Курц свој однос према политици у поглављу „Константин“, насловљеном по имену његовог сина.
Курц је 2. децембру 2021. године саопштио да се повлачи из политике, а у књизи је истакао да је на доношење одлуке утицало и рођења сина Константина.
У 24 поглавља, од „доручка са Никијем Лаудом“, којег „обожава“, преко „одједном политичар“, па све до „контроле порука“, „зеленог експеримента“ и „света сутрашњице”, Курц прави биланс свог десет година дугог учешћа у високој политици.
Тако, између осталог оцењује да је, гледајући уназад, била грешка што се сукобио са Тужилаштвом за привредни криминал и корупцију.
Такође се осврнуо и на чет поруке, које су му на крају „дошле главе”.
„Поред свега што сам писао у чету постоји, према мом мишљењу, само једна порука, коју није требало писати, а то је порука о мом претходнику Рајнхолду Митерленеру”, каже Курц који је за Митерленера написао да је „будала”.

Али он додаје да претходно Митерленер о њему написао читаву књигу у којој га је негативно приказао и објашњава да је на то уследила његова пренагла реакција и да није размишљао о томе какав ће то одјек имати у јавности.
У књизи се Курц присећа и састанку са тадашњим лидером Социјалдемократске партије (СПО), ранијим канцеларом Кристијаном Керном после парламентарних избора 2017.
„Кристијане можеш ли уопште замислити да будеш мој вицеканцелар”, упитао га је Курц, после чега је Керн ућутао, показавши да за њега та опција не долази у обзир.
Курц је открио и да је Керн, одмах после избора, на којим је победила Курцова Народна партија (ОВП), покушао да договорио коалицију са Слободарском странком (ФПО), констатујући да накнадно запрепашћење делова СПО како „можемо да владамо са десницом, није одговарало политичкој реалности, а чињеница је да је СПО радо желела да влада са ФПО, јер би тако Керн остао канцелар”. Курц пише и о својим утисцима о Владимиру Путини и каже да је председник Русије био сушта супротност Доналда Трампа.
„Он је веома хладан, дисциплинован, увек одлично припремљен. Имао сам утисак да ниједан покрет, ниједна реч није случајна. Иако је однос Европе и Русије стално био под тензијама готово нико, па тако ни ја, нисмо сматрали могућим да ће прећи све границе, и да ће извршити агресију и тиме изазвати велику патњу”, пренео је своје утиске о Путину.
На врхунцу мигрантске кризе 2015. Курц је променио свој политички курс и ишао у конфронтацију са политиком добродошлице, те се залагао за рестриктивну политику која је била супротна оном немачке канцеларке Ангеле Меркел, а у књизи пише да га је на мигрантску кризу упозорио тадашњи председник и суоснивач Института за миграциону политику у Вашингтону Деметриос Пападеметриу, преноси Танјуг.

Написао је како је протеривање и бежање и део његове породичне историје, јер је његова баба, која је припадница мањине Донаушваба протерана из бивше Југославије.
„Разговарао сам са експертом Пападеметриом и питао шта ће се десити. Он ми је рекао да је нова масовна миграција у току. Када сам питао колико њих жели доћи он је рекао 60 милиона, а на додатно питање колико ће доћи, он је одговорио сви ако ништа не предузмете”, пренео је тај разговор.
У вези „Ибица” афере, која је избила након што су у јавност доспели видео снимци некадашњег лидера Слободарске партије (ФПО) Хајнц-Кристијана Штрахеа, који је 2017. на Ибици наводној рођаки руског милијардера обећао давне послове за донацију његовој странци уз заобилажење контролних инстанци, након чега је „пала” и заједничка влада са Курцовом Народном партијом (ОВП) Курц каже да и данас још размишља да ли је одлука о окончању сарадње била исправна.
„И даље не знам како би се завршило да сам тада другачије одлучио”, објаснио је он. Осврнуо се и на личне увреде током предизборне кампање, као и тврдњу да је хомосексуалац.
„Није случајност да је тада настала гласина да сам педер и да страхујем да с тим изађем у јавност. Ниједно ни друго није тачно. Ниједно ни друго не би требало да буде проблем у 21. веку. Али и поред тога је годинама ширена та гласина, често од оних који су се хвалили како су за толеранцију”, критиковао је Курц.
О приватном животу Курц, као и раније у политици, није желео много да одаје ни у књизи.
Његова партнерка Сузане Тир, са којом се Курц заједно још од времена студија, поменута је у књизи само једном.
Књигу Курцове биографије заједно са њим писала је и новинарка Кони Бишофбергер.
Извор: Политике